Trabzon Görülmesi Gereken Tarihi Camileri

Karadeniz’in görülmeye layık, inci değerindeki şehirlerinden Trabzon’a gelip de dönmek isteyen pek yoktur. Yeşille mavinin eşsiz büyüsüne kapılıp, temiz havasını içine çeken biri, böyle bir şehre mutlaka tekrar uğramak isteyecektir. Şehrin ziyaretçilerine sunmuş olduğu özellikler elbette doğa harikasıyla sınırlı değil.

Trabzon gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Trabzon’da gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atabilirsiniz.

Birçok tarihi yapı ve binaya ev sahipliği yapan Trabzon yıllardan beri, kendisine eşlik etmek isteyen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Gelenlerin gördükçe hayran kaldığı yerler arasında tarihi yapılar da var. Bunlar arasında en çok ilgiyi çeken şüphesiz camiler oluyor. Tarihi ve dini formuyla kendine hayran bırakan camiler, hemen hemen her şehirde parmakla gösterilen bir örneğiyle ayakta duruyor.

Trabzon’da da tarihe ve padişahlara tanıklık eden  camilerin sayısı oldukça fazla. Her birinin dokusuna ve ruhuna bakmak istiyorsanız hemen rotanızı Trabzon’a çevirmelisiniz. 

Tarihe Tanıklık Eden: Gülbahar Hatun Camii

Gülbahar Hatun Camii Trabzon

Bahçesinden duvarına kadar her ayrıntısında tarihten bir parça sunan Gülbahar Hatun Camisi Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun anısına yapılmış ve onun adını hala taşımaktadır.

Söz konusu cami Orta Hisar’ın batısında Zagnos Köprüsü’nün yakınında yer alıyor. Külliyede yer alan birçok yapıdan bugüne Gülbahar Hatun Cami ve türbesi ayakta kalabilmiş. Her bir ayrıntısıyla göz kamaştıran caminin en dikkat çeken bölümleri özenle yapılan duvar işçilikleri. Adeta insanı bugünden alıp tarihte kısa bir yolculuğa çıkarıyor.

Örtüsü kurşunla kaplı olan Gülbahar Hatun Camisi’nin minare kısmında koyu gri ve sarıyı andıran beyaz taşlar dikkat çekici. Pencerelerinde de koyu gri ayrıntılara rastladığımız caminin Mihrap kısmının mermerden yapıldığı görülüyor. Sadeliği ile göze çarpan kenar bordürlerini, tepeliğin bitkisel süslemeleri gölgede bırakıyor.

Trabzon’un Saygıdeğer Büyüğü: Çarşı Camii

Çarşı Camii Trabzon

Trabzon’un yapısıyla ve tarihiyle dikkate değer çok sayıda camisi bulunuyor. Çarşı mahallesi Kemeraltı mevkiinde yer alan Çarşı Camisi de işte bunlardan biri. Söz konusu cami, Trabzon’da bir dönem valilik yapmış olan Hazinedarzade Osman Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Şehrin en büyük camisi olma ünvanına erişen Çarşı Cami’sinde muntazam taş işçiliği ilk girişte göze çarpar. Örtüsü tamamen kurşunla kaplı olan caminin, kapı ve pencere silmelerinde barok süslemeli bordürler öne çıkar. Caminin kurulmuş olduğu sahanın kuzey kısmı eğimli bir yapıya sahip olduğu için son cemaat mahallinin altı dükkân olarak kullanılmaktadır.

Tarihin izlerini her taş ve duvarında taşıyarak günümüze ulaşmayı başaran Çarşı Camisi altı istinatlı olarak planlanmıştır. Caminin son cemaat mahalli üç bölümlü olarak oluşturulmuş ve kubbeli dört sütunun arasına yerleştirilen perde duvarlı ampir bir revaktan ile desteklenmiştir.

Nakışları İle Büyüler: Ortahisar Fatih Camii

Ortahisar Fatih Camii Trabzon Tarihi Camileri

Nakışlı süslemeleri ile öne çıkan Ortahisar Fatih Camii, aslında bir kiliseymiş. Altınbaşlı Meryem Kilisesi Chrysokephalos olarak tarihe geçen yapı 914 yılında yapılmış. Bazilika olarak plananlanan eserin esas planı 12. yüzyılda çizilmiş. Kuzey girişi ise 14. yüzyılda inşa edilmiş. Döneminde şehrin baş kilisesi olan yapının bugün freskleri sıva ile kapatılmış duvar ve zeminde mozaiklere yer verilmiştir. 

Yüzyıllardır Ayakta: Yeni Cuma Camii

Yeni Cuma Camii Trabzon

Pertev Mehmet Paşa Camii diğer adıyla Yeni Cuma Camii de fetihten sonra camiye çevrilen bir kilisedir. İlk bazilika olarak yapılan yapı Trabzon’un koruyucu azizi Eugenios için yapılmış. Bugünkü yapının ise 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Fresk izlerinin ve mozaik kalıntılarının bulunduğu camide bugün değerli kalem işi süslemeler göze hitap ediyor. 

Trabzon’da Rüya Gibi Bir Konaklama

İskender Paşa Camii, Ahi Evren Dede Camii, Hızırbey Camii, Erdoğdu Bey Camii ve Tavanlı Camii olmak üzere görmeden geçemeyeceğiniz diğer camiler de Trabzon’da sizi karşılamaya hazır! Siz şehrin eşsiz değerlerini gezerken, evinizdeki konforu aratmayacak bir Trabzon oteli arıyorsanız Zorlu Grand Otel en doğru adres!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz