Sansarak Kanyonu

Doğa fotoğrafçılarının adeta vazgeçilmezi olan Sansarak Kanyonu, ormanların derinliklerinde vadi içinde saklanmış adeta bir cennettir. İznik’e bağlı olan Sansarak köyü sınırlarının içinde bulunan kanyon 7 km’lik zorlu parkuru ile en zorlu dağ yürüyüşü alanlarından biridir. İznik’e 17 km mesafede yer alan 500 yıllık Osmanlı köyü Sansarak doğa fotoğrafı çekenlerin çekim merkezleridir. Kerpiçten yapılmış evleri ve daracık yolları ile dizi ve sinema yapımcılarının da platosu olarak biliniyor.

Sansarak Kanyonu Hakkında Bilgiler

Uzun ve çetin parkurları ile orta kısmından akan karasu deresi, yaz aylarında dingin, kışın ise adeta bir çağlayan edasında akmaktadır. Türkiye’nin her yerinden hafta sonlarında fotoğraf meraklısı ziyaretçileri burada görmeniz kaçınılmazdır. Ziyaretçiler balta girmemiş ormanların içinde bulunan kanyonda seyahat etmeden önceleri köy meydanında bulunan kerpiçten yapılmış olan yüz yıllık evlerin atmosferinde Osmanlı dönemi kent yaşamını izlemektedirler. Köy kahvehanesinde hiç bozulmamış olan bir gelenek odun ateşi ile kaynayan çaylarını yudumluyorlar.

7 saatte geçilebilen kanyon öncesinde rehber şartı aranmaktadır. Fazlasıyla efor isteyen bu zorlu parkurun usta rehberi olan Şaban Aydın kendisinini rehberlik etmemesi halinde kaybolunabileceği ve bu durumların bazen yaşandığını belirtiyor.Ayrıca rehber köye gelen yabancıların ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Kara fırında pişmiş köy ekmeği, doğal ve taze keçi peyniri, tamamen organik ürünler olan domates ve sivri biber kanyon yürüyüşünün en vazgeçilmez menüsüdür.Deniz seviyesinden bin metre yüksekte yer alan ormanların içinde gizli 7 km uzunluğunda Sansarak kanyonu, turizm kapsamı alanına dahil edilmeyi de beklemektedir. Köy halkı mimarisi ve doğal güzellikleri kadar yabancı ve yerli turistlerin gözdesi olan Sansarak, kendilerine uzanacak bir destek eli bekliyorlar.

Kanyona 2 şekilde girebiliyorsunuz, birincisi şelale girişi, burası ormanın içinden patikayı takip ederek kanyona inilmektedir. Kanyona indiğinizde sola gidince şelaleyi görebilirsiniz. Sağdan devam edip dereyi yukarı çıktığınızda 2. giriş olan değirmen girişine doğru gidebilirsiniz. Eğer kanyon 1. girişten başladıysanız ve 2. değirmen girişinden çıkmak isterseniz uzunca bir yürüyüş ardından sağ tarafınızdan göreceğiniz toprak yoldan çıkabilirsiniz.

Sansarak Kanyonu Resimleri

Sansarak Kanyonu Nerede ve nasıl gidilir?

Kanyon, Bursa ili be İznik ilçesinde yer almaktadır.Sansarak kanyonuna ulaşmak için İznik ilçe merkezinden Bilecik Osmaniye yoluna doğru takip etmeniz gerekmektedir. Yolun başlangıcından iki km sonra Sansarak tabelasından sol tarafa dönüş yapın, yaklaşık olarak yirmi km sonra kanyona varabilirsiniz. Yol boyunca sizlere eşlik edecek İznik gölü harika manzarası ile doğa severleri büyüleyecek.

Kendi aracınız ile İstanbul’dan günü birlik gezi organizasyonları düzenleyen tur şirketleri ile gelebilirsiniz. Sansarak köyü İznik ilçe merkeze yaklaşık olarak 17 km uzaklıktadır. Sansarak köyü ne yenir diyorsanız eğer, köyden doğa yürüyüşü için erzak alma imkanına sahipsiniz. Trekking için önerilen menü ise, kara fırında yapılan köy ekmeği, keçi peyniri, domates ve yeşil sivri biber kanyon gezisinin vazgeçilmez menüsüdür.

Haritası ve Konumu

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bursa gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Bursa’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Sansarak Kanyonu gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz