Uçmakdere

Uçmakdere’de denizin ve yeşilin bir arada olduğu yerli ve yabancı turistlerin en gözde mekanlarından biri haline gelmiştir. Yazımızda sizlere Uçmakdere hakkında bilgiler ile gezilecek yerleri, neler yapılır ve nerede ile detaylı ulaşım bilgilerini sunuyoruz.

Tekirdağ gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerler listesi için Tekirdağ’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçmakdere gezilerinizde çadır veya karavan kampı düşünüyorsanız, hazırladığımız Uçmakdere Kamp Alanı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Uçmakdere, Türkiye’nin Tekirdağ ilinde bulunan Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir. Uçmakdere mahallesinin Rumca’daki adı “Avdimio”‘dur. “Hoş yer” anlamına gelmektedir. Rumlar köy için Avdimio adını kullanırken, yörede yaşayan Türk Yörükleri Uçmakdere’ye “Avdin” adını vermişlerdir. Bununla birlikte Uçmakdere mahallesi, Rumlar zamanında önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir.

Uçmakdere mahallesi Yamaç paraşütü yapanlar, kamp severler ve doğa severlerin en gözde yeri konumuna gelmeyi başarmış turistlik bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Uçmakdere kamp alanı yazımızada göz atın.

Bunun yanında kırsalda güzel kamp alanları bulunsa da özellikle İstanbul gibi bir metropolde yaşayan insanların kamp alanı bulmakta zorlandıkları bir gerçek. Tamda bu durumda İstanbul’a yakın olmasıyla İstanbul’da yaşayan kamp severlerin ilk durağı oluyor. Hadi gelin hem tarihiyle hem doğal güzellikleriyle bizleri etkisi altına almış bu mahalleyi daha yakından tanıyalım.

Video Görüntüleri

Uçmakdere Gezilecek Yerler

Uçmakdere Köyü
Uçmakdere Köyü

Uçmakdere’de gezilecek birçok yer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Kartaltepe Tabiat Parkı. Burası Tekirdağ Uçmakdere tarafında yer alıyor. Uçmakdere’ye 10 kilometre kala bu bölge yol üzerinde görülüyor. Kartaltepe Tabiat Parkı’nın güzelliği ve özelliğine bakacak olursak, burası hem dağın tepesinde zirveye çok yakın konumda bir piknik ve mesire alanı hem de yamaç paraşütü yapabileceğiniz bir alan.

Bununla birlikte milli parklara bağlı olduğundan dolayı kapıda girerken giriş ücreti ödeniyor. Doğayla iç içe olan Kartaltepe Tabiat Parkı, uçsuz bucaksız bir deniz manzarasına sahip. Aynı zamanda burada çardaklar bulunuyor. Çardaklarda oturup manzaranın keyfini çıkarırken yan taraflarında bulunan mangal yerlerinden mangal yapabilirsiniz.

Aileler için cazip olabilecek Kartaltepe Tabiat Parkında bir de çocuklar için küçük bir oyun alanı bulunuyor.

Uçmakdere Denizi

Gezilecek yerler arasında Kartaltepe Tabiat Parkından sonra aynı yol üzerinde bulunan Uçmakdere kamp alanı yer alıyor. Kamp alanı Uçmakdere’ye daha gelmeden bir lokasyon. Bölgede boydan boya uzun bir sahil bizleri karşılıyor. Burada kamp yapabilirsiniz. Aynı zamanda Uçmakdere kamp alanında, yamaç paraşütü yapanların iniş noktası bulunuyor.

Uçmakdere’ye vardığınızda ise Fener Rum Patriği Barthholomeos’un zaman zaman ziyaret ettiği, 1865 yılı yapımı St.İoannis Theologos Manastırını, Hoşköy Feneri’ni, Mürefte’deki Şarap Müzelerini de görebilirsiniz.

Uçamakdere’de Neler Yapılır?

Uçmakdere Yamaç Paraşütü

Bölge özellikle doğa severlerin uğrak yeri olarak karşımıza çıkıyor. Burada yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor.

Üzüm bağları, nar ağaçları, kokusu dört bir yanı saran ayva bahçeleri, zeytin ağaçları yürüyüş rotanız içinde muhakkak bulunması gereken bir yer. 

Uçmakdere’nin ıhlamur ve adaçayı çok meşhur. İstanbul’un ünlü Mısır Çarşısı esnafı, ıhlamur ve adaçayını buradaki köylülerden alıyor. Buraya gelindiğinde ıhlamur ve adaçayı almayı ihmal etmemekte fayda var.

Eğer bir doğa severseniz burada bulunan asırlık çınar ağaçlarını görmeye gidebilir, denizden balığınızı tutabilir, kamp ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Uçmakdere Nerede?

Uçmakdere köyü, Tekirdağ ilinin önemli turistik ilçelerinden Şarköy ilçesine bağlı eski bir yerleşim bölgesidir.

Nasıl Gidilir ?

Buraya gelmek istiyorsanız önce Tekirdağ’a gelmeniz gerekmektedir. Kendi şahsi aracınızla veya ulaşım araçlarıyla kolaylıkla gelebilirsiniz.

Şarköy ilçe merkezine 36 km mesafede yer almaktadır. Eğer İstanbul’dan yola çıkıyorsanız, 200 kilometre sonra, Tekirdağ, Barbaros mahallesi üzerinde Uçmakdere yoluna girerek Uçmakdereye ulaşabilirsiniz.

Uçmakdere özellikle İstanbul’a çok yakın bir konumdadır. Bundan dolayı İstanbul’da yaşan birçok insanın uğradığı yerlerden biridir. İstanbul Uçmakdere, sadece iki saatlik bir mesafededir.

Haritası ve Konumu

Bölgeye gitmek için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde bölgeye yaptığınız gezilerinizi ve deneyimlerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ganos dağlarını atv turu ile gezdik muhteşem manzarası bizi kendine hayran bıraktı doğal yerden çıkan suların tadına baktık ıhlamur ağaçlarının içinden mis gibi kokular eşliğinde manzaraya tırmandık efsane fotoğraflar çekindik
    Herkese tavsiye ederim yeniköyde Yamaçlar atv bu işi en iyi şekilde yapıyo bize rehperlikte ettiler nerelere nasıl gidilir ne yenir ne içilir bilgide verdiler kamp bölgeleri hakkında bir kez daha teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz