Dünyanın En Gizemli Yerleri

Dünyanın bir çok yerinde garip ve gizemli olaylarla karşılaşıyoruz.Teknoloji çağında olmamıza rağmen, henüz kanıtlanamayan olaylar var.İşte onlardan bir kaçı, Dünyanın gizemli yerleri;

Dünyanın Gizemli Yerleri Listesi

Dünya üzerinde halen gizemini koruyan yerler listesi;

Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni

Cevaplanmamış bir sürü sorudan ibaret.Yutulan gemiler, düşen uçaklar, o kadar çok olumsuzluk yaşanmış ancak hiç kimse henüz cevap almış değil.Bölge Bermuda, Porto Rico ve Miami arasında.Tüm bu olanlar akıllara bir sürü olasılık getirmiş.

Çeşitli pusulalar, körfez, akarsu, insan hataları, komplo teorileri, haydut dalgalar ve benzer bir sürü ihtimal öne sürüldü.Ancak henüz hiçbir şey kanıtlanmış deği.Bunlara rağmen hala dünyanın en çok tercih edilen seyahat yollarından biri.

Socotra

Socotra
En Gizemli ve İlginç Yerler : Socotra

Hint Okyanusunda yer alıyor.Adaya en yakın bölge Somali ancak Yemen tarafından yönetiliyor.Flora ve faunanın üçte birini burada bilirsiniz.Kalın gövdeli, etli, ‘ejderha kanı’ adlı ağaçları bir sürü ağaç türü ve bitki türü barındırıyor.

Burada yetişen otların şifalı olduğu söyleniyor.Özellikle Ejderha Kanı her bir hastalığa iyi geliyormuş.Kendine has canlıları, kedi, örümcek, yarasa, kuş ve benzeri gibi hayvanlarıyla da oldukça gizemli gözüküyor.

Roraima Dağı

Gizemli Yerler Roraima Dağı

Brezilya, Guyana ve Venezuela üçlü sınır noktasında yer alıyor.Şekli, zirvesine yakın bulutların dağı hiç yalnız bırakmadıkları ve endemik faunasıyla oldukça mistik gözüküyor.

Platonun su ve rüzgardan oluştuğu öne sürülüyor ve dünyanın en eski jeolojik oluşumlarından biri olduğu düşünülüyor.Bazı türlerin de başka hiçbir yerde yaşayamıyorlar ve nedeni hala gizemini koruyor.

Rio Tinto

Gizemli Yerler Rio Tinto
Gizemli Yerler Rio Tinto

Güneybatı İspanya’da bulunuyor.Endülüs’ün Siera Morena dağlarından doğuyor.Nehirin etrafındaki alan, eski çağlardan beri mayınlıdır.Bu sayede içerisinde birçok bakteri barınıyor.Nehire kırmızı rengini veren demiri de unutmayalım.Nehirin en ilginç özelliği de aşırı asitli olması.Bazı bilim adamları nehrin, Marsın yeraltı sularını andırdığını söylüyor.

Fly Geyser

En Gizemli Yerler Fly Geyser
En Gizemli Yerler Fly Geyser

Gerlach, Nevada’da bulunuyor.Sürekli büyüdüğü gözlemleniyor.Şu anda 3 metre.Bu geyser, sahipli bir alanda bulunuyor ve kimse izinsiz giremiyor.Sahibi Bill Spoo, tüm turistik kazançları reddetmiş, görünüşe bakılırsa, görüntüyü  sadece kendine saklamak istiyor.Alana girebilen fotoğrafçılar bile, haftalar öncesinden bilgi vermek zorundalar.

Paskalya Adası

Paskalya Adası
Paskalya Adası

Moai üzerinde bulunan Paskalya Adası, bilim adamları için tam bir muamma.Heykeller 50 metre uzunluğundalar ve bunları kimin yaptığı, neden yaptığı, neden burada oldukları gibi sourlar hala cevaplanmış değil.Teorilerden biri, eski bir medeniyetin burada yaşadığı yönünde.Yaşamışlar, yiyecekleri tükenmiş, burayı terk etmek zorunda kalmışlar veya yok olmuşlar.

Racetrack Playa

Racetrack Playa ilginç Gizemli Yer
Racetrack Playa ilginç Gizemli Yer

California’da bulunuyor.Gizemi ise taşlarında.Taşlar ilk bulundukları konumlarından, arkalarında iz bırakarak ayrılıyorlar.Nedeni halen araştırma aşamasında.Ancak vadideki rüzgarların neden olabileceği öne sürülüyor.

Lut Gölü

Lut Gölü

İsrail ve Ürdün sınırları arasında yer alan Lut Gölü, dünyanın deniz seviyesinden en aşağıda olan gölüdür. Tuz oranı oldukça yüksek olmasından dolayı suda yüzerken oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Detaylar Lut Gölü yazımızda.

Sizlerde bildiğiniz gizemli yerleri yazımıza yorumda bulunarak, bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz