Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları, Denizli ilinde yer almakta ve meşhur kırmızı su ile ziyaretçilerine şifa dağıtıyor.Yazımızda kaplıcalarda yer alan suların özelliklerini, faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini detaylı bir şekilde yer verdik.

Çağımızın insanı, günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle sağlık alanının da oldukça gelişmesine rağmen geleneksel ve doğal tedavi yöntemlerinden vazgeçemiyor. Modern sağlık sisteminin yetişemediği yerlerde “alternatif tıp” adıyla da bilinen geleneksel yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bilinen ve en etkili olanları şüphesiz kaplıcalardır. 

Kaplıcalar ülkemizde en şifalı ve en bol olarak Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemiz, dünya genelinde 7. sırada Avrupa ülkeleri arasında ise 1. sırada yer almaktadır. Türkiye ekonomisine sunduğu katkıların yanı sıra hastalıklara iyi gelmesiyle de oldukça tercih edilen bu doğal şifa kaynağı elbette her hastalık ve herkese iyi gelmemektedir. Bütün kaplıcaların kendine özgü özelikleri bulunduğundan hepsi çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Karahayıt Kaplıcaları bu doğal kaynaklardan birisi olup ülkemizin en önemli doğal kaynaklarındandır. 

Karahayıt Kaplıcaları Kırmızı Su

Karahayıt kaplıcaları, Denizli ilinin Karahayıt mahallesinde bulunmaktadır. Karahayıt kaplıcalarının en önemli özelliği Ege Üniversitesi Hidroklimatoloji bölümünün de tescilleriyle kanıtlanmış Kırmızı Suyudur

Kırmızı Su her yılın ayrı mevsimlerinde kaynağından kendine özgü kırmızı rengiyle beraber 58 ºC ısıda çıkmaktadır. Sıcaklık değerleri sürekli aynı kalan termal suyun yanında bir de termal çamur çıkarmaktadır. Kırmızı Su, içerisinde çok zengin mineraller barındırmaktadır bu bakımdan da eşi benzeri olmayan bir şifa kaynağıdır. Bu sıcak suyun içinde bulunan maden oksitlerinden kaynaklı olarak yeşil, beyaz ve kırmızı renkli traverten tabakaları oluşmuş durumdadır Kırmızı Su’da karbondioksit oranı da oldukça az bulunmaktadır. 

Karahayıt Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Denizli’nin incisi Kırmızı Su Kaplıcalarında vücut yıkanması yönünde uygulanan yöntem de siyatik, kireçlenme, romatizma hastalıkları, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, ruhu rahatlatma, ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırma, stres, uykusuzluk, kadın hastalıkları, boyun-bel fıtığı, derideki hücrelerin yenilenmesi, tırnak-saç güçlenmesi, el-kol kırıkları sonrasında, artroz hastalığında, adale rahatsızlığında ve gut hastalığı tedavisinde Karahayıt Kaplıcaları Kırmızı Su oldukça iyi gelmektedir.  

İçme suyu olarak uygulanan yöntem de ise; yemek ve mide borusu hastalıklarının tedavisinde, kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında, gastrointestinal sisteminin çalışma bozukluklarında ve kemik erimesinin önlenmesi tedavilerinde kullanılmaktadır. Kırmızı Sudan elde edilen çamurda oldukça faydalıdır. Genellikle kadın ve çocuk ziyaretçilerin tercih ettiği çamur banyosu istenilen bölgeye sürülmektedir. Çamur banyosunun özellikleri arasında gözenekleri açması, cildi yumuşatması, çatlakların önlenmesinde, selüloit toparlamada, sivilce ve aknelerin kaybolmasında ve siğilleri yok edici etkisi olduğu bilinmektedir. 

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Faydaları

Dünya genelinde ziyaretçi ağırlayan Karahayıt Kaplıcaları adeta bir şifa kaynağıdır. Kırmızı suyun en önemli özelliği hipotonik ve hipotermal maden sularını içerisinde bulundurmasıdır. Kalsiyum miktarı ve kalitesiyle Karahayıt Kırmızı Suyun bir çok faydası bulunmaktadır. Kırmızı Suyu ister vücudunuza sürerek isterseniz de su niyetine içerek yararlanabilmektesiniz. Vücut yıkanma yerleri için aynı bir ortam bulunurken içmek isteyen vatandaşlar içinde ayrı olarak özel su veren bir tesis bulunmaktadır. Bu sayede hastalıkları tedavi edilen hastalar ve hijyen ortamı artmaktadır. İnsanlarda olan dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir ve bu bilgi yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmış durumdadır. Tansiyon, diyabet, beyin, safra kesesi, kalp, astım ve karaciğer rahatsızlıklarına faydası genel olarak bilinmektedir. 

Karahayıt Kaplıcaları Konaklama

Denizli Karahayıt Kaplıcalarında konaklama diğer ihtiyaçlar her bütçeye uygun şekildedir. Kaplıcaların içerisinde bulunan 1. sınıf otellerin yanı sıra apart evler ve pansiyonlar bulunmaktadır. Karahayıt kasabasında her bütçeye uygun pansiyon bulmak mümkündür. Lüks sayılabilecek fiyatları tercih etmek isteyen ziyaretçiler 5 yıldızlı oteller de yüksek fiyatlarda kalabiliyorken merkez de bulunan Doğa Termal otellerinde orta halli bir fiyata konaklamak mümkündür. 

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli ve Pamukkale gezilerinize mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında olan Pamukkale travertenleri yazımıza da göz atmalısın.

Karahayıt Kaplıcaları Nerede?

Kaplıcalar, Denizli ilinde Pamukkale ilçesinde yer alan bir mahalledir.Havayolu ile ulaşımda Denizli çardak havalimanını kullanabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde Karahayıt Kaplıcaları gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.