Maden Deresi ve Şelalesi

Maden Deresi ve Şelalesi, hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızda, konaklama, giriş ücreti ve şifalı suları gibi konularda detayları yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Maden Deresi ve Şelalesi Hakkında Bilgiler

Maden deresi ve şelalesi bölgesi eski zamanlarda maden olarak kullanılan bu alanda çeşitli raylar, ve kazılmış tünelleri görmek mümkündür. Uçurum ve kayalıkların içerisine tüneller kazılmıştır ve bu tünellerin içerisinde gezmek mümkündür. Tünelden tünele geçmenizi ince patikalar sağlamaktadır. Fakat bu ince patikalar uçurumun kenarındadır ve güvenlik açısından ciddi riskler teşkil edebilmektedir. Patikalar, yağmurlu havalarda çamura dönüştüğünden dolayı kayma riski olan bir alandır. Tünellere girdiğiniz zaman derenin diğer ucundan çıkarsınız. Bu süreç içerisinde tünellerden herhangi başka bir çıkış mevcut değildir.

Son derece doğa ile iç içe ve yağmurlu havalarda bile büyüleyici görünmektedir bu bölge. Derenin olduğu alanda tünellerin yanı sıra şelale, mesire alanları, alabalık tesisleri ve balık restoranı bulunmaktadır. Aynı zamanda da kamp bölgesi olan burada konaklamak da mümkündür.

Ufak bungalovların yapıldığı kamp alanında son derece hoş bir şekilde ufak bir tatil yapmak mümkün olabiliyor. Genellik ile güneş görmeyen bu bölgede daha çok yağmur ve esinti hakim oluyor. Ama ufak hafta sonu kaçamaklarında doğa ile iç içe olmayı tercih edenler için gerçekten son derece uygun bir bölge diyebiliriz.

Dereden şelaleye tırmanma imkanınız bulunuyor. Aynı zamanda derenin yanında bir de piknik alanı da mevcuttur. Dereden şelaleye doğru tırmanırken kesinlik ile atı kaymayan bir ayakkabı tercih etmeniz gerekiyor. Şelaleden akan su oldukça soğuktur.

Maden Deresi ve Şelalesi Resimleri

Maden Deresi ve Şelalesi Konaklama

Bölge de konaklamak kamp alanında mümkündür. Yanınızda bir çadır yok ise eğer ahşam bungalovlarda konaklamak da mümkün olacaktır. Bölgede bir tesis bulunmaktadır fakat tesisisin otel kısmı tamamlanmadığından dolayı orada herhangi bir konaklama söz konusu olmamaktadır. Bu sebep ile konaklamayı sadece kamp alanında sağlayabilirsiniz.

Maden Deresi ve Şelalesi Şifalı Suyu

Burada akan suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Bu suyun özellik ile sedef hastalığına ve mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda suyun vücutta oluşan çeşitli yaraları da iyileştirdiği daha önceden görülmüştür. Bu sebep ile bölge turistik açıdan son derece ilgi görmüş ve konaklama alanları inşa edilmiştir.

Maden Deresi ve Şelalesi Giriş Ücreti

Bölgeye giriş araba başına 15 TL olarak belirlenmiştir. Kişi başı herhangi bir ücret talep edilmese de araba başına ücret alınmaktadır.

Maden Deresi ve Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bölge, Sakarya ilinin Karasu ilçesinde yer almaktadır. TEM otoyolundan bölgeye ulaşmak isteyenler Hendek çıkışından çıkarak bölgeye ulaşabilirler. Daha sonrasında Kuyumcu Köyü sapağına sapıyorsunuz. Bu sapağa girdikten sonra ise tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.  Bölgeye herhangi bir toplu taşıma aracı gitmemektedir. Bu sebep ile araba ile ulaşımı sağlamanız gerekecektir.

Haritası ve Konumu

Maden için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Maden Deresi ve Şelalesi gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.