PAYLAŞ
Aynalıkavak kasrı

‏Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süslemiş ve günümüzde Aynalıkavak kasrı adı ile bilinen yapı Osmanlı döneminde Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak bilinen yapı grubundan günümüze ulaşan tek örnektir.İstanbul’u tanıtan tarihsel kaynaktan yörenin Bizans döneminde imparatorlara ait bir dinlenme yeri olduğu anlaşılıyor ve Haliç kıyılarından Okmeydanı ve Kasımpaşa sırtlarına doğru gelişen bu büyük bağ ve koruya İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’ten başlayıp padişahlarda ilgi göstermişlerdir. Osmanlı imparatorluk tersanesinin Kasımpaşa’da kurularak gelişmeye başlaması ile beraber yöreye tersane has bahçesi adı verilmiştir.Tarihsel süreçler içinde çeşitli bir çok padişahların yaptırdıkları kasırlar ile gelişen ve tersane sarayı olarak anılan bu yapı topluluğu 17. yüz yıldan başlayıp Aynalıkavak sarayı olarak da adlandırılmıştır.

Deniz cephesinde iki kara cephesinde tek kat kütlesi ile Osmanlının klasik mimarlığının en son yapılarından olan kasır, süslemeleri açısından da çağının beğenisini yansıtıyor.Özellikle besteci sultan 3. Selim dönemleri kültürünün bir çok öğesini bünyesinde barındırıyor. Öyle ki bu kültürün en başlıca simgeleri olan sedir ve sedirimsi kanepeler, mangal, kandil gibi mobilyalar ile döşenmiş odalar bugün yok olmuş bir yaşam biçiminin görüntüsünü sergiliyor.

Göz At : Hidiv Kasrı

Küçük olsa da gerek mimarisi gerekse manzarası ile her zaman dikkatleri çekmiştir. Ayrıca civarında bulunan bir çok tarihi eserler bulunmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde kasrın 2. katında ııı. Selim anısına yaptırılmış olan Türk çalgıları müzesini görebilirsiniz.Günümüzde müze saray olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Aynalıkavak Kasrı Kahvaltı

Milli saraylara bağlı olan kasırda içecekler aperatif yiyecekler ve kahvaltı ile tarihsel ortamlarda dinlenme imkanı sağlanılıyor.

Pazartesi ve perşembe günleri hariç 09:00 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Göz At : Küçüksu Kasrı

Aynalıkavak Kasrı Resimleri

Aynalıkavak Kasrı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Tam bilet 5 TL, indirimli bilet ise 2,5 TL’dir. Ziyaret saatleri ise, 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilir.

Göz At : Ihlamur Kasrı

Aynalıkavak Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beyoğlu Hasköy’de bulunan Aynalıkavak kasrına Aynalıkavak durağında inerek ulaşmanız mümkündür.

Cebeci, Taksim 36T, Yeşilpınar Eminönü 47, Binevler Eminönü 47E, Nur sitesi Eminönü 47N, otobüslerinden her hangi biri ile buraya gelebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı Haritası

Sizlerde Aynalıkavak kasrı gezilerinizi yazımızın altına yorum yapak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here