Aynalıkavak kasrı

‏Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süslemiş ve günümüzde Aynalıkavak kasrı adı ile bilinen yapı Osmanlı döneminde Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak bilinen yapı grubundan günümüze ulaşan tek örnektir.

İstanbul’u tanıtan tarihsel kaynaktan yörenin Bizans döneminde imparatorlara ait bir dinlenme yeri olduğu anlaşılıyor ve Haliç kıyılarından Okmeydanı ve Kasımpaşa sırtlarına doğru gelişen bu büyük bağ ve koruya İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’ten başlayıp padişahlarda ilgi göstermişlerdir. Osmanlı imparatorluk tersanesinin Kasımpaşa’da kurularak gelişmeye başlaması ile beraber yöreye tersane has bahçesi adı verilmiştir.Tarihsel süreçler içinde çeşitli bir çok padişahların yaptırdıkları kasırlar ile gelişen ve tersane sarayı olarak anılan bu yapı topluluğu 17. yüz yıldan başlayıp Aynalıkavak sarayı olarak da adlandırılmıştır.

Aynalıkavak Kasrı Resimleri

Deniz cephesinde iki kara cephesinde tek kat kütlesi ile Osmanlının klasik mimarlığının en son yapılarından olan kasır, süslemeleri açısından da çağının beğenisini yansıtıyor.Özellikle besteci sultan 3. Selim dönemleri kültürünün bir çok öğesini bünyesinde barındırıyor. Öyle ki bu kültürün en başlıca simgeleri olan sedir ve sedirimsi kanepeler, mangal, kandil gibi mobilyalar ile döşenmiş odalar bugün yok olmuş bir yaşam biçiminin görüntüsünü sergiliyor.

Küçük olsa da gerek mimarisi gerekse manzarası ile her zaman dikkatleri çekmiştir. Ayrıca civarında bulunan bir çok tarihi eserler bulunmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde kasrın 2. katında ııı. Selim anısına yaptırılmış olan Türk çalgıları müzesini görebilirsiniz.Günümüzde müze saray olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Kasrı içi

Aynalıkavak Kasrı Kahvaltı

Milli saraylara bağlı olan kasırda içecekler aperatif yiyecekler ve kahvaltı ile tarihsel ortamlarda dinlenme imkanı sağlanılıyor.Kahvaltı yapmak için harika bir ortam sunuyor.

Aynalıkavak Kasrı Kahvaltı

Aynalıkavak Kasrı, haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veren tarihi bir mekandır. Eşsiz atmosferiyle dikkat çeken kasır, Pazartesi günleri hariç ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. İletişim için 0212 256 97 50 numarasını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynalıkavak Kasrı’nın kahvaltı fiyatları kişi başı 100₺‘den başlayarak sunulmaktadır, böylece ziyaretçiler lezzetli bir kahvaltı deneyiminin tadını çıkarabilirler.

Aynalıkavak Kasrı Giriş Ücreti

Giriş ücreti için tam bilet 30 TL, indirimli bilet ise 15 TL‘dir. Yabancı ziyaretçiler için giriş fiyatı 90 TL’dir.

Aynalıkavak Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi ve Perşembe günleri kapalı olan kasrıda ziyaret saatleri ise ise, sabah 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilir.

Video Tanıtımı

Aynalıkavak Kasrı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul, Beyoğlu Hasköy’de bulunan Aynalıkavak kasrına Aynalıkavak durağında inerek ulaşmanız mümkündür.

Cebeci, Taksim 36T, Yeşilpınar Eminönü 47, Binevler Eminönü 47E, Nur sitesi Eminönü 47N, otobüslerinden her hangi biri ile buraya gelebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

İstanbul’da yer alan bir diğer kasrı olan Ihlamur Kasrı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Aynalıkavak kasrı gezilerinizi yazımızın altına yorum yapak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz