Çiçek Pasajı Hakkında Bilgi 

Bulunduğu yer itibariye ile İstiklal Caddesi ve Tiyatro Sokağı’na açıldığından pasaj niteliği taşımaktadır. Bünyesinde24 dükkan ve 18 adet lüks daireden oluşmaktadır. Pasajda ilk 30 yılı içerisinde faaliyet gösteren dükkanlardan bazıları; Maison Parret ve Vallaury’nin pastanesi, Nakumara’nın Japon mağazası, Dulas’ın Natürel çiçekçisi, Schumacher’in hamur işleriyle ünlü fırını, Yorgo’nun meyhanesi, Keserciyan’ın terzihanesi, Acemyan’ın tütüncü dükkânı, Hristo’nun cafesidir.

1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir. Böylelikle Hristaki Pasajı’nın Çiçek Pasajı olarak değişmiştir. !940’lı yıllarda açılan meyhanesi, özellikle ünlü Nektar Birahanesi çok fazla müşteri çekmiştir. 1950 yılı ve sonrasında çiçekçilerin farklı noktalara taşınmaya başlamasıyla yerlerini meyhanelerin aldığı söylenir.

Çiçek Pasajı Tarihi

Pasaj binası 1978 yılında bakımsız olmasından dolayı aniden çökmüştür. Pasaja 1988 yılına kadar bakım yapılmamıştır. Ancak Belediye bu tarihi pasajın yeniden canlanmasını istemiştir. Bu yüzden “Çiçek Pasajını Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” adı altında proje başlatılmıştır. Amaç pasajı yeniden hizmete geçirmek olmuştur. Çiçek Pasajı için sürdürülen projenin tamamlanmasının ardından, 2005 yılında yeniden faaliyet göstermeye başlamıştır.

Pasaj 3 katlı binadan mevcut olup, esas malzemesinin taş ile yapıldığı bilinir. Çiçek Pasajı gösterişli bir pasaj olup, Beyoğlu’nda en süslü bina olarak bilinmektedir. Bina 19. Yüzyıldan etkiler taşımaktadırlar. Binadaki süslemeler ve mimarisinin güzelliği övgüyle anılır. Binada üst katın ortasında aslan ve insan başları vardır.

Çiçek Pasajı Resimleri

Çiçek Pasajı Nerede ve Nasıl Gidilir 

İstanbul’da bulunan Çiçek Pasajı Hüseyinağa Mahallesinde, İstiklal Caddesinde bulunmaktadır. Pasaja gidecek olanlar için tercih seçenekleri fazladır. Bunlardan bazıları;

Çiçek Pasajı’na gidebilmek için nostaljik tramvayı kullanabilirsiniz. Pasaja en yakın durak, nostaljik tramvay durağıdır. Geçen hat ise Beyoğlu-Taksim hattıdır.

Çiçek Pasajı’na İETT otobüsleri kullanılarak da gidilebilir. En yakın otobüs durağı Ömer Hayyam otobüs durağı olup, geçen hatlar; Çağlayan-Eminönü ve Çağlayan-Yenikapı hattıdır.

Çiçek Pasajı’na Pasaja İDO araba vapur kullanarak da gidebilirsiniz. En yakın durak, Sirkeci İDO araba vapur durağıdır. Geçen hatlar; Sirkeci-Harem ve Bakırköy-Bostancı hattıdır.

Çiçek Pasajı Ulaşım Haritası

Sizlerde Çiçek Pasajı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.