PAYLAŞ
Eminönü

İstanbul’un en tarihi semtlerinden biri olan Eminönü surların içerisinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti döneminde Gümrük Eminliği’nin ve Deniz Gümrüğü’nün bu alanda yer alması sebebi ile bölgeye Eminönü adı verilmiştir. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk senelerinde Fatih ilçesi ile beraber İstanbul’un en merkezi bölgesi haline gelmiştir. İlçe olarak kabul edildiği ilk dönemlerde Adalar’dan sonra İstanbul’un en az yüz ölçümüne sahip ilçe olarak belirlenmişti. Eminönü bölgesi 5 kilometre karelik bir alana kurulmuştur ve tam olarak 33 mahalleden oluşmaktadır.

Bölgenin nüfusu 1955 yılına kadar artmaya devam etmiş olsa dahi daha sonra bölge yaşam alanı özelliğini kaybetmeye başlamış ve ticaret bölgesi haline gelmiştir ve bu da bölgede ki nüfusun azalmasına yol açmıştır. Son nüfus sayımında bölgenin nüfusu 55.548 olarak belirlenmiştir.

Sirkeci limanı ile birleşik olarak dünyanın en önemli limanlı birini oluşturan semt aynı zamanda Unkapanı’ndan başlayarak Sirkeci bölgesine kadar devam etmektedir. Bölgenin tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Bizans döneminde semt ‘’Neorin Kapısı’’ ve ‘’ Porto Drungari’’ adlı iki bölümden oluştuğu bilinmektedir.
Demir yolları ve tren garının yapılması bölgenin önemini arttırmıştır. Cumhuriyet Dönemi sırasında ise Mısır Çarşısı’nın bulunduğu alanın etrafı açılarak restorasyon yapılmıştır. Sirkeci ilçesi tarihin her kısmında bir rıhtım olarak hizmet vermiştir.

Eminönü Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

Bölge İstanbul’un tarihi yarımadasında yer aldığından dolayı gezebileceğiniz birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunların içlerinde camiler, kütüphaneler, köşkler ve müzeler yer almaktadır. Fakat aralarında en gezilesi yerlerden biri Mısır Çarşısı’dır.Mısır Çarşısı, hem gezip hem de alışveriş yapabileceğiniz şehrin en eski çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı her yıl hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Çarşı, Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın hemen yanında yer almaktadır. Çarşı, aktarları ile ün salmıştır. Burada çeşitli baharatlar, farklı bitki tohum ve kökleri, kuru yemiş çeşitleri ve farklı şarküteri ürünleri bulmanız mümkündür. Çarşı haftanın her günü misafirlere açıktır. Aynı zamanda çarşı 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Bir rivayete gör bugün çarşının bulunduğu bölgede Bizans Dönemi sırasında başka bir çarşı daha bulunmaktaymış ve bu çarşının adı Marko Envalos diye bilinirmiş.

Göz At : İstanbul’da gezilecek yerler

Ayrıca bölgede Yeni Cami, Hidayet Camii, Zeynep Sultan Camii, Alay Köşkü, Hünkar Kasrı, Büyük Postane ve Tanzimat müzeleri, Atıf Efendi Kütüphanesi ile Nurosmaniye Kütüphanesi gibi yapıları da gezebilir ve görebilirsiniz.PTT müzesinde telefon, telgraf ve posta kısımlarında geçen yıllar içerisinde kullanan gereçler sergilenmektedir ve müze özellik ile okul gezileri için tercih edilmektedir.

Ayrıca Nuruosmaniye Kütüphanesi’ne gidebilir ve 1749 yılında yapımına başlanmış ve Kapalıçarşı’nın girişinde yer alan bu külliyeyi gezebilirsiniz. 3.Osman ve 1. Mahmut’un şahsi kitaplarının haricinde Bayram Paşa’ya ait olan 79 adet el yazması kitaba ev sahipliği yapan bu külliyede tarihte bir gezinti yapabilirsiniz.Bölgede ziyaret edebileceğiniz Hünkar Kasrı da Yeni Cami’nin bittiği yerde yer alır ve inanılmaz görünümü ile etrafına büyülü bir hava saçar. Kasır, 17. Yüzyıl zamanında yapılmış olup aynı zamanda içerisinde 10.000’i aşkın İznik çinisi ile ayrı bir görünüm yaratır.

Eminönü’nde yer alan Galata Köprüsü görülmesi gereken yerler arasında.Balık tutmak veya içerisinde bulunan mekanlarda bulunmak, tarihi yarım adanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.Detaylı bilgiler Galata Köprüsü yazımızda.

Eminönü Resimleri

Eminönü’nde Ne Yenir?

Eminönü bölgesin de birçok çeşit yiyecek tatmanız mümkündür. Saray Muhallebicisi’nde kol böreği yemek oldukça meşhurdur. Ağa kapısında brownissa adlı meyvelerden yapılan bir içecek içebilir veya Hacı Şerif’ e gidip dondurmalı irmik helvası yiyebilirsiniz. Ayrıca Hafız Mustafa adlı mekanda son derece leziz bir baklava yiyebilirsiniz. Eminönü bölgesinde balık ekmek ve dönerin de çok meşhur olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

Eminönü Haritası


Sizlerde Eminönü gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizim ile ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here