Göktürk Göleti

İstanbul’un kalabalığından ve keşmekeşinden sıkılıp kendisini doğaya atmak isteyenler için İstanbul’un merkezinde sayılabilecek eşsiz bir sığınak Göktürk Göleti. Şimdi, yanınıza termosunuzu ve fotoğraf makinenizi almayı unutmayın; çünkü İstanbul’un temiz havasıyla ünlü bu eşsiz yeri keşfetmek üzeresiniz.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Nerede?

Eyüp ilçesinin nezih semtlerinden biri olan Göktürk’e ev sahipliği yapan Gölet, Şehir merkezine sadece 22 km uzaklıkta bulunmakta. Bu yeşillikler içindeki cennet, şehrin gürültüsünden kaçıp doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal. Göktürk merkeze yürüme mesafesi kadar yakın olan bu tabiat parkına özel aracınızla veya toplu taşıma seçenekleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Göletin haritadaki konumu için tıklayın.

Yol Tarifi

Bunun için önce Hasdal Kemerburgaz Yolu’nu kullanıp Göktürk Merkez’e vardıktan sonra İhsaniye Yolu’na sapılırsa, gölet yolun hemen başında. Otobüsle gitmek isterseniz de Eyüp Belediyesi Yol Bakım Otobüs Durağı’ndan 48k ya da 48P nolu hatları kullanabilirsiniz.

Göktürk Göleti Giriş Ücreti

Araçla giriş yapmak isteyenler için ücret 50 TL. Yayan girmeyi tercih edenler ise 15 TL karşılığında bu tabiat harikasının tadını çıkarabilirler. Arka otopark alanı, özellikle piknikçiler için girişe daha yakın ve geniş bir alan sunmakta.

Neler Yapılır?

Göktürk Göleti Parkı

Göktürk Göleti alanı, doğa yürüyüşünden bisiklete, piknikten fotografçılığa kadar çok çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

  • Piknik: Gölet etrafı, hafta sonları ailece piknik yapmak için oldukça uygun. Bolca masa mevcut, ancak yanınızda sandalye getirmeniz gerekebilir.
  • Doğa Yürüyüşü ve Koşu: Temiz havasıyla bilinen bu yer, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek isteyenlerin düzenli yürüyüş ve koşu aktiviteleri için birebir.
  • Bisiklet: Bisiklet sürenler için doğal parkurlar sunan Göktürk Göleti, hem eğlenceli hem de sağlıklı bir gün geçirmek isteyenler için ideal.
  • Fotoğrafçılık: Eğer bir fotoğraf tutkunuysanız, doğanın sunduğu muhteşem manzaraları fotoğraflamak için bolca şansınız olacak.

Göktürk Göleti Mesire Yeri

Göktürk Göleti Mesire Alanı
Mesire Alanı
Göktürk Göleti İmkanlar

Göktürk Göleti, kalabalıktan uzak, sakin bir mesire yeri arayanlar için kusursuz bir alan. Piknik yapabileceğiniz ve göl kenarında huzur bulabileceğiniz alanlar mevcut. Ancak unutmamak gerekir ki, alanda mangal veya ateş yakmak, gölde yüzmek ve avlanmak yasaktır. Bu kurallar, doğal güzelliklerin korunmasına ve sizin güvenliğinize katkıda bulunmak için konulmuş. Ayrıca, çevre bilinci ile hareket ederek, ziyaret sonrasında çöplerinizi doğru şekilde atmayı unutmayın.

Doğal Güzelliği ve Çevre Bilinci

Göktürk Göleti Piknik
Piknik

Göktürk Göleti, kimi zaman maalesef sorumsuz ziyaretçilerin bıraktığı çöpler nedeniyle kirliliğe maruz kalabiliyor. Burayı sadece bizim değil, geleceğimiz olan çocuklarımızın da yeşil kalmış son bağlantılarından biri olarak görmek gerek. Bu nedenle lütfen çevre bilinci ile hareket edelim ve doğayı koruyalım.

Sevgili dostlar, doğa her zaman bizimle. Göktürk Göleti ise İstanbul gibi bir metropolde nefes alabileceğimiz nadir yerlerden biri. Bu çarpıcı yeşillikler ve göz alıcı su manzarası için, doğanın bize sunduğu bu hazineyi korumak ve değerlendirmek bizim görevimiz. Şimdi sırt çantanızı hazırlayın ve Göktürk Göleti’nin sizlere sunduğu eşsiz doğa deneyimine adım atın. Unutmayın, her yeşil köşe, bizlere şehrin kalabalığından çok daha fazlasını verir.

Gezi önerisi olarak İstanbul’da gezebileceğiniz bir başka yer olan Saklı göl yazımızada mutlaka göz atın.

Sizler de Göktürk göletindeki keşiflerinizi, gezilerinizi ve edindiğiniz ilginç bilgileri yazımızın altında yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilir ve bu doğal güzelliğin daha geniş bir toplulukla keşfedilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz