Kayaköy

Kayaköy, Fethiye’nin köyleri arasında bulunan keşfedilmemiş köylerden birisi. Bir tepenin yamaçlarına kurulmuş ve yıkılmış evlerle kaplı olan bu köy, her ne olursa olsun görülmeye değer. Fethiye’ye yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Yazımızda Kayaköy tarihi, gezilecek yerleri ve nerede ne yenir ile detaylı ulaşım bilgileri yer alıyor.

Muğla gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerlerin bulunduğu Muğla’da gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın. Ayrıca Fethiye gezilerinizde Kayaköy dışında listenize Fethiye gezilecek yerler yazımızdan yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Kayaköy Tarihi

Muğla Kayaköy

Kayaköy, Fethiye’nin 9 km güneyinde yer almaktadır. Oluşumu M.Ö üç binli yıllara kadar dayanmaktadır ve beş bin yıllık tarihi bulunmaktadır. Yamaçlar üzerine kurulmuş olan evlerin tamamı, Rumlar tarafından yapılmıştır

Cumhuriyet döneminde Türkiye ve Yunanistan arasında “nüfus değişimi anlaşması” yapılmıştır. Bu anlaşma sonucunda Kayaköy’ de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya’da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç etmişler ve Türkler, Rumlardan geriye kalan bu evlere yerleşmiş. Fakat Trakya’dan gelen göçmenler bu bölgenin çevresel koşullarına ve yaşam standartlarına uyum sağlayamadıkların dolayı 1 sene içerisinde Mersin’e göç ederek köyü boşaltmışlardır. 

Terk edilen Kayaköy’ de,  3500-400 arasında konut bulunmaktadır. Bu konutların her biri 50 m2 kadardır. Her biri mükemmel manzarayı görür ve aynı şekilde hepsi güneş alır. Bu konutların genel olarak alt katları kiler olarak kullanılır, çatılarda ise zemin altı sarnıçlar bulunurdu. Bu evler dışında 2 adet klise, 1 adet okul, 1 gümrük idaresi, hastahane, birçok sanat atölyesi ve kütüphane de mevcuttu. 20. yüzyılın başlarına kadar bu köyde 15 bin kişinin yaşadığı söylenmekte.

Evlerin yapımında kullanılan ürünlerin fazlaca kısmı ahşap olduğu için, zamanla bu ahşaplar tahrip olmuş ve bundan dolayı Kayaköy, hiç uğranmamış bir yer halini almıştır. Zamanla keşfedilerek ziyaretçi sayısını artırmıştır.

Buradan göçen Rumlar ise, Atina’ya yakın bir yerde Yeni Kaya Köyü’nü kurmuşlar ve kendi kültürleriyle yaşatmışlardır. 

Kayaköy’de Neler Var? Neler Görülmeli?

Kayaköy Gezi Rehberi

Kayaköy her ne kadar insanların çok fazla bilmediği ve nadiren ziyaret ettiği yerler olsa da, gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri bulunmakta. Kayaköy’ de nereleri görebiliriz bunları tek tek inceleyelim;

Afkule Manastırı

Birçok kaynaktan alınan bilgiye ve inanışa göre Hz İsa’nın saklanmış olduğu bir mağaraydı. Oldukça dik yamaçları ve patika bir yolu vardı. Bu manastırda bol bol oksijen alarak, şehrin kirli havasından uzaklaşmak mümkün.  Deniz manzarasının da bulunmuş olduğu bu manastır, fotoğraf düşkünleri için çok iyi bir deneyim sunuyor

Hayalet Şehrin Sokakları

Kayaköy Sokakları

Sokakların dar ve mimarisinin benzersiz bir yapıya sahip olması yerli ve yabancı gezginlerin çok fazla dikkatini çekiyor. Geçmiş dönemlerden kalma birçok ev ve kliseyi barındıran Hayalet Şehir, şu anda müze olarak kullanılıyor. Ayrıca, Ölüdeniz ’in manzarasını gören bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Şehrin içerisinde kalıntıları bulunan Panagia Pirgiotissa ve Taksiyarhis Kiliseleri’ni gezmeniz de şiddetle tavsiye edilir. Burada bulunan taştan yapılmış evler, bahçeler, hoyrat akan çeşmeler ve daha birçok şey gezilip görülmeye değer

Gemile Koyu

Kayaköy Gemile Koyu
Gemile Koyu

Köy sınırına 6 km uzaklıktaki bu koy, fazlaca zeytin ağacı ve çam ağacına ev sahipliği yapıyor. Bu koya ulaşım için hem bir tekne hem de karadan bir araç kullanılabilmekte. Ayrıca dalış sporu ile uğraşan ziyaretçiler bu koyda dalış yaparak eşsiz bir deneyim yaşayabilir.

Soğuksu Koyu

Bu koy hem denize girmek için hem de birbirinden çeşitli olan tekne turları için inanılmaz uygun. 

Kayaköy Sanat Kampı

Bu kampta bulunan sanat atölyeleri ile yüzme havuzu yılın her mevsiminde kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Burada bir yandan eğlenirken bir yandan da yeni insanlarla tanışma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu kampta doğa yürüyüşleri ile tekne gezilerine de katılmanız mümkün.

Kayaköy’de Ne Yenir?

Ziyaretçiler Kayaköy’ de bu kadar gezip yorulduktan sonra dinlenmek ve yemek için birçok mekân arayışına girerler. Bu yazımızda hoşunuza gidecek ve büyük bir keyifle ziyaret edebileceğiniz birbirinden güzel mekanları sizler için listeledik.

İzela Restoran

Akdeniz mutfağı, Avrupa mutfağı ve Türk mutfağına sahip olan bu yerde, glütensiz ürünler bulmanız mümkün. Ayrıca kahvaltı hizmeti veren restoran, birçok ziyaretçinin beğenisini almaktadır. Burada alkollü içecekler de dahil otopark alanı, açık ve kapalı oturma alanları ile tekerlekli sandalye erişim özellikleri mevcut. Kişi başı kahvaltı fiyatı 80 TL civarındadır. Restoranın konumu için tıklayın.

The Lebessos Wine House & Restaurant

Akdeniz ve Türk mutfağına sahip olan bu mekânda, vegan seçenekleri de mevcut. Mekân sabahları kahvaltı hizmeti de sunmakta. Otopark, açık ve kapalı alan seçeneği bulunan mekânda alkollü içecekler de mevcut. Kişi başı kahvaltı fiyatı 85 TL civarındadır. Restoranın Instagram hesabı için tıklayın. Restoranın konumu için tıklayın.

Efetto Kayaköy

Bu mekân, Akdeniz, Türk ve Uluslararası mutfak seçeneklerine sahip. Glütensiz ve vegan ürünlerle ziyaretçilerin hizmetinde. Mükemmel bir kahvaltısı olan mekânda, otopark, tekerlekli sandalye ile erişim, paket servis, açık ve kapalı alan kullanımı ile alkol seçenekleri de mevcut. Kişi başı kahvaltı fiyatı 65 TL civarındadır. Restoranın Instagram hesabı için tıklayın. Restoranın konumu için tıklayın.

Muzzy’s Place Restaurant ve Bar

Otel olarak hizmet veren bu tesisin restoranında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kayaköy’ ün neredeyse tüm ziyaretçilerin 5 tam puanı almayı başaran tek mekânı diyebiliriz. Mekân herkesin beğenisini alan bir kahvaltı menüsü sunmaktadır. Tekerlekli sandalye erişimi ve alkol bulunan mekân, birçok kişinin gözdesi haline gelmiştir. Restoranın konumu için tıklayın.

Kayaköy Nerede?

Kayaköy, Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan bir mahalledir. Muğla merkezden 147 km uzaklıktadır. Fethiye ilçe merkezinden ise 13 km uzaklıkta bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Buraya iki farklı yoldan ulaşım seçeneği mevcuttur. Fethiye Kalesi’nin olduğu Güney yönünde, Kayaköy tabelası üzerinden Kaya caddesini takip ederek 8 km sonra ulaşabilir ya da Ölüdeniz Hisarönü’nden yine Kayaköy tabelasını izleyerek 5 km sonra ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Bölgeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde bu bölgeye yaptığınız gezileri ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz