Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla‘nın Fethiye ilçesine bağlı olan bir beldedir. Ölüdeniz kumsalları %82 kadar oyla 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde ise turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, ortaçağda ise uzak diyarlar olarak tanımlanıyor. Anadolu’nun güney batısında yer alan Teke yarım adasında bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan deniz kulağı yani lagün oluşumlarından bir tanesidir.

Muğla gezileriniz için Muğla’da Gezilecek Yerler yazımız ile gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz. Fethiye gezilerinizde yeni yerler keşfetmek için Fethiye’de Gezilecek Yerler yazımızı da ayrıca inceleyebilirsiniz.

Ölüdeniz adından anlaşıldığı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı olan günlerde Belceğiz kıyılarında dalgalar oluşurken, Ölüdeniz’de sadece biraz çırpıntılar meydana gelir. Fakat durgun gibi görünen Ölüdeniz gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yeniliyor. Bunlardan ilki, burada mevcut olan yoğun kaynak suyu çıkışlarıdır. Dibinde çıkıştan Akdeniz’e doğru bir akıntı yaratır. İkincisi ise, bu doğal suların yarattıkları tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı olarak bir sirkülasyon oluşur. Üçüncü neden ise, gel-git etkisi ile iki veya üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir.

Ölüdeniz Manzarası
Ölüdeniz Manzarası
Muğla Ölüdeniz

Ölüdeniz Efsanesi

Belcekız adı da bir efsaneye dayanmaktadır. Eskiden buradan geçen gemiler, açıkta demirler ve içmek için su almak üzere kıyıya sandal yardımı ile çıkarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç oğlu, su almak için koya çıktığında güzel Belcekız’ı görür. Gördüğü zamanda vurulur.

Kızın yüreğine’de adeta bir ateş düşer. Ancak delikanlı suyu alıp gitmek zorundadır. Gemi uzaklaşır ve gider. Belcekız ise hep kıyıyı, sevdiği adamı kollar. Delikanlı ise her geldiğinde burdan su almaya gelir. Bu şekilde görüşüp, birlikte olurlar.

Bir süre sonra gemi buradan geçtiği sırada bir fırtına kopar. Genç ise babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kaptan ise oğlunun gönül macerasını bilir. Oğlunun sevdiği kızı görme uğruna gemiyi parçalamayı göze alacağını sanır. Dalgalar ile birlikte, kavgada büyür. Gemi tam kayalıklara vuracakken, kaptan bir kürek darbesi ile oğlunu denize atar.

Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girer bu sırada. Oğlan ise ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız ise kendisini kayalardan atarak ölür. İşte o günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir. Gün ilerlemesine göre rengi değişen deniz, belkide bir oğlan veya bir kıza yanmaktadır.

Ölüdeniz Gezilecek Yerleri

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da oldukça popüler olan turizm yerlerden olan Fethiye Ölüdeniz bir eşi daha olmayan doğa harikası ve varlıkları ile beraber her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.Eğer sizde tatilinizi burada yapmayı planlıyorsanız, gezmenizi önerdiğimiz yerlere bir göz atın diyoruz. Ölüdeniz denildiğinde akıllara ilk gelen görüntü, elbette muhteşem doğal güzellikteki Ölüdeniz plajı oluyor.

Ölüdeniz lagünü plajın batısında kalmaktadır. Çam ağaçları ve tepeler ile çevrili olan lagün açık denize çok dar bir geçiş veriyor. Koruma altında olan bölge, nefis kumlu olan plajı, turkuaz renginde ılık denizi ile adeta bir doğa harikasıdır. Bir çok kez dünyada en güzel plajlar listesine girmeyi başaran Ölüdeniz plajı ve lagünü sizlerde herkes gibi aşık olacağınızı garanti ediyoruz.

Kıdrak Koyu

Ölüdeniz Kıdrak Koyu
Kıdrak Koyu

Gezmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer doğa harikası da Kıdrak Koyu‘dur. Belcekız‘a 4 km uzaklıkta yer alan Kıdrak koyu sık çam ağaçları ve tertemiz plajı ile ideal bir günü birlik mesire alanıdır. 

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Yolunuzun üzerinde bulunan önemli bir diğer yer ise Kelebekler Vadisi’dir. Adını temmuz ve ağustos aylarında burada görülen kaplan kelebeklerinden alan vadiye girmek biraz zordur. Fakat Ölüdeniz’den buraya düzenli bir şekilde tekne turları yapılmaktadır. Günlük tekne turları, Belcekız plajından hemen hemen her gün saat 11.00’da yapılıyor. Kelebekler vadisinden başka, St. Nicholas adası ve çevrede bulunan diğer küçük koylarda rahatlıkla gezebileceğiniz yerlerdendir.

Babadağ

Ölüdeniz Babadağ

Gezebileceğiniz bir başka yerde Babadağ’dır. Bölgede ilk yamaç paraşütünün yapıldığı yer olan Babadağ aynı zamanda bir turistlik gezi merkezidir. Burada güzel bir doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktivitelerde yapabilirsiniz.

Ayrıca Ölüdeniz’e yakın konumlarda bulunan Saklıkent Kanyonu, Patara Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, ve Kabak Vadisi de gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Ölüdeniz Plajı

Ölüdeniz Plajı

3 km’lik bir kumsal, yeşil ve mavinin birbirine karıştığı bir cennettir. Ölüdeniz tabiat parkından ücretli olarak giriş yapabilirsiniz. Deniz tarafı büyük ve küçük olarak kayalık ve taşlar biraz kaygandır. Diğer taraf sığ ve denizin kenarında çocuklarınızı rahatlıkla bırakabilirsiniz. Tıpkı adı gibi durgun ve incecik bir kuma sahip sahili ile Ölüdeniz Fethiye’nin göz bebeğidir.

Ölüdeniz Plajı Giriş Ücreti

Giriş ücreti kişi başı 15 TL, aracınız ile girecekseniz 40 TL ödemek zorundasınız. İster aracınız ile ister yaya, plajda şemsiye ve şezlong ücretlidir. Şezlong ücreti ise 35 TL.

Ölüdeniz Konaklama

Belde’de nitelikli olarak bir çok otel, pansiyon ve kamp yerleri mevcuttur. Her türlü deniz sporlarının yapıldığı bu beldede, dağcılık, safari, yürüyüş ve rafting yapma imkanlarınızda bulunmaktadır.

The sugar beach club:
Turkuaz suları ile insanın aklını başından alan mavi lagün bölgesinin kıyılarında büyüleyen bir özelliğe sahip kumburnu sahilinde yer almaktadır.

Paradise garden otel:
Adeta doğa ve huzun kesiştiği bir nokta. Ölüdeniz’e inerken sağ yamaçta yer alan Paradise Garden Otel Toroslar’ın doruklarından inerek Akdeniz’in lacivert sularına kavuştuğu görkemli ve eşsiz bir doğaya sahip.

Turan Hill Lounge:
Likya yolu
üzerinde bulunan tesis, deniz kıyısına yürüyerek sadece 5 dakikalık bir mesafededir. Yemyeşil doğa ile çevrili bu tesisi, açık bir yüzme havuzuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Beyaz yunus otel:
Kızıl ada Fethiye’de deniz kıyısında 7 odalı bir oteldir. Muhteşem manzarası ile dikkatleri çeken otel, doğanın bütün nimetlerinden yararlanabileceğiniz, sayılı lokasyonlardan biri olmanın özelliğini taşıyor. Beyaz yunus ise özelliğiyle mutfağı ile övgüler alıyor. Özellikle ıstakozları ile meşhur olan bu tesis, otelde her odanın denize nazır bir terası da mevcut.

Ölüdeniz Nerede?

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlıdır. Kara yolu ile Fethiye’ye ulaşım son derece basittir.

Nasıl Gidilir?

Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı olarak üç kara yolu çam ağaçlarının arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye’nin ziyaretçilerine çok kolay bir ulaşım sağlamaktadır.

Fethiye ortalama 15 km mesafededir ve araçla yaklaşık yarım saat sürer. Muğla ise ortalama 130 km mesafededir ve aracınızla yaklaşık olarak iki saat 10 dakika sürer. İstanbul ise ortalama 810 km’dir. Aracınız ile yaklaşık on bir saat otuz dakika sürer.

Haritası ve Konumu

Bölgeye gidecekler için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz