İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi

İstanbul’un fethini konu alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçilerini tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkararak, İstanbul’un fethine detaylı bir bakış sunmaktadır. Müzenin içerisindeki panoramik fotoğraf, 29 Mayıs 1453 gününün şafak vaktindeymiş gibi hissettirerek, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Bu eşsiz müze, hem tarih hem de sanat tutkunları için vazgeçilmez bir durak olup, her detayıyla İstanbul’un fethini hissetmek isteyen herkesi beklemektedir.

İstanbul’da gezebileceğiniz ve ülkemizde yer alan en önemli tarihi yapıları bir arada görebileceğiniz Miniatürk yazımızada mutlaka göz atın.

İstanbul’da görülecek en güzel yerlerin bulunduğu ve yüzden fazla yerin tanıtıldığı İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Tarih ve Panoramik Deneyim

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi

İstanbul’un fethini konu edinen İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi, sadece Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya üzerinde üstü kapalı tek panoramik müze olma özelliğini taşıyor.

Müzenin ilk katında incelikle işlenmiş fetih detaylarına yer verilirken, ziyaretçileri büyüleyen Panoramik fotoğraf ise müzenin kubbe salonunda bulunuyor. Bu kapalı alan, ziyaretçilere tekrar açık havada bulunuyor hissiyatı vererek etkileyici bir atmosfer oluşturuyor.

Müze sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda çocukları da etkileyecek detaylara sahip. Çocuklar için adeta bir masal diyarına açılan kapı niteliğinde olan müzedeki detaylar, onların da ilgisini çekecek nitelikte. Ayrıca müze, Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde yer aldığından, ziyaret sonrası çocuklar için eğlenceli vakit geçirebilecekleri oyun parkları da bulunuyor.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi, tarih tutkunlarına unutulmaz bir deneyim sunmanın yanı sıra, panoramik sanatın büyüleyici dünyasına da kapı aralıyor. Bu benzersiz müze, İstanbul’un fethini tüm detaylarıyla hissetmek isteyen herkesi bekliyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi içi

İstanbul’un fethini bütün detaylarıyla keşfetmek isteyenler için Panorama 1453 Tarih Müzesi, unutulmaz bir deneyim sunuyor. Müze, ziyaretçilerini İstanbul’un fethine doğru bir yolculuğa çıkarırken, sunmuş olduğu detaylarla dönemin atmosferini adeta yeniden canlandırıyor.

Müzenin ilk bölümünde, ziyaretçiler İstanbul’un kuruluşundan itibaren kuşatma ve fethine kadar olan süreci, orijinal minyatür, gravür ve resimler eşliğinde detaylı bir şekilde keşfedebilirler. Fatih Sultan Mehmed’in hayatından hukuk, sanat, medeniyet, kültür ve İstanbul’un inşa faaliyetlerine kadar geniş bir perspektif sunan bu bölüm, ziyaretçilere o dönemin derinliklerine doğru bir yolculuk vaat ediyor.

Ancak asıl büyüleyici deneyim, panoramik resmin bulunduğu platformun girişiyle başlıyor. Kısa ve karanlık bir koridorun ardından ziyaretçiler, 29 Mayıs 1453 gününün şafak vaktindeymiş gibi hissederek adeta tarihin içinde bir yolculuğa çıkıyorlar. Haşim Vatandaş’ın yönetimindeki sanatkâr grubun muazzam 38 metre çapındaki yarım küre üzerine çizdiği resim, ziyaretçileri tarihin içine çekerek adeta 3 boyutlu bir deneyim sunuyor.

Bu benzersiz eser, çerçevesi ve sınırı olmadığından ziyaretçilere adeta sonsuz bir perspektif sunuyor. 10.000 figür çiziminin yanı sıra, resmin bittiği yerin gözlemlenemediği için ziyaretçiler, adeta resmin içine çekilmiş hissiyatı yaşıyorlar. Bu durum, ziyaretçilere kapalı bir mekâna girildiği halde açık bir alanda oldukları hissini vererek unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Eğer tarih ve sanat tutkunuysanız, Panorama 1453 Tarih Müzesi kesinlikle listenizde yer almalı. Bu benzersiz deneyim, İstanbul’un fethini her detayıyla hissetmek isteyen herkesi bekliyor.

Panorama 1453 Giriş Ücreti 2024

BiletGiriş Ücreti
Tam Bilet80 TL
Öğrenci, Öğretmen ve Askeri Personel30 TL
Yabancı Ziyaretçi500 TL

Panorama 1453 için bilet fiyatları indirimli, tam ve yabancı uyruklular olmak üzere üç sınıfta ele alınmış.Biletler nakit olarak satılıyor ve döviz kabul edilmiyor.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi

Ziyaret Saatleri

Müze, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere yılın 365 günü ziyarete açık. Müze 08:00-18:30 saatleri arasında açık ancak sıra bekleme ihtimalinizi ve müzeyi gezme sürenizi de göz önüne alacak olursanız en geç 16:00’da müzede olmanızda yarar var.

Müze oldukça sınırlı bir alanda kurulmuş olsa da gördüğü ilgi oldukça fazla. Bu yüzden eğer girişte sıra beklememek ve daha rahat gözlem yapmak isterseniz hafta içi 12:00-14:00 arasında müzeyi ziyaret edebilirseniz muhtemelen rahat bir tur yapabilirsiniz.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Resimleri

Video Görüntüleri

Panorama 1453 Nerede?

Panorama Müzesi, İstanbul ili, Zeytinburnu ilçesi Merkez Efendi Mahallesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Panoramaya en kolay ulaşım seçenekleri; metrobüs ya da Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı.

Metrobüsle Topkapı durağına kadar geldikten sonra, tarihi surlar yönüne doğru üst geçidi geçin. Buradaki parkın içerisinden 5 dakikalık bir yürüyüşle müzeye ulaşmanız mümkündür.

Eğer Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanabilirseniz çok daha şanslısınız. Tramvaydan Topkapı Durağı’nda indikten sonra çok kısa bir yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Otobüsle gelmek isterseniz oldukça fazla seçenek söz konusu ancak trafik nedeniyle otobüste sorun yaşamanız mümkün. Eğer otobüse binmek isterseniz de Panorama 1453 Durağı’ndan geçen otobüs hatlarını şu adresten görebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

İletişim Bilgileri

Adres : Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Park Zeytinburnu / İstanbul
Telefon : (0212) 415 14 53

Sizlerde Panorama Müzesi gezilerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaprak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sizi dinledim ve gezdim geldim. Aslında teşekkür için yazayım derken gözüm Kayseri’ye ilişti 🙂 beni büyük derde soktunuz şimdi. Alacaklı iken borçlu çıktınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz