Poyrazköy

Poyrazköy, Boğaziçi’nin Anadolu kıyılarının Karadeniz’e doğru olan bölümünde bulunmaktadır. Beykoz ilçesinden sonra 14 kilometrelik bir orman yolu vardır ve bu orman yolunun sonunda yer almaktadır. Muhteşem doğası ve tertemiz plajı ile insanlar tarafından her yaz ziyaret edilmektedir. Boğazın en güzel ve şirin köylerinden birisi olan Poyrazköy, ismini kışın çok soğuk bir şekilde bölgede esen rüzgârdan almıştır.

İstanbul’da gezebileceğiniz benzer bir başka alternatif yer olarak Polonezköy ve Ağva yazılarımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Polonezköy gezilerinizde kahvaltı mekanı arayışı olanlar Poyrazköy Kahvaltı Yerleri yazımıza mutlaka göz atın.

Poyrazköy Hakkında Bilgiler

Poyrazköy Köprü Manzarası
3. Köprü Manzarası

Poyrazköy, nüfus bakımından büyük olmayan bir mahalledir. Bu köyün toplam nüfusu 885’tir. Nüfusun 471’ini erkekler, 414’ünü ise kadınlar oluşturmaktadır. Nüfusun büyük bir kısmı Trabzon ve Rize’den göç etmiştir. Köyde, Marmara İklimi görülmektedir.  Bölgede balıkçılık temel geçim kaynağıdır. Aynı zamanda çiftçilik ve hayvancılık da yapılmaktadır. Yaz aylarında ise kazanç halk plajları üzerinden elde edilmektedir. 

Şehrin kalabalığından uzak ve sakin bir ortamda dinlenmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri bir yerdir. Ziyaretçilerine tam istedikleri gibi ideal bir ambiyans sunuyor. Özellikle yaz aylarında ve genellikle hafta sonları, güzel şirin plajıyla birçok kişiyi ağırlıyor.

Sahil, yatların ve teknelerin demir atmaları için de oldukça ideal.

Toplamda 3 plajı bulunan Poyrazköy’ün 2 plajı karma olurken, 1 plajı da sadece bayanlar plajı olarak hizmet veriyor.

Sahil boydan boya birbiri ardına sıralanmış balıkçı barınakları ve tekneleri ile dolu. Ayrıca yamaçların üzerinde bulunan şirin köy evleri büyük ilgi görüyor.

Poyrazköy’de geçireceğiniz keyifli bir günün olmazsa olmazı olan Poyrazköy Plajı hakkında detaylı bilgi ve gezi deneyimleri için, Poyrazköy Plajı yazımızı mutlaka okuyun!

Poyrazköy’de Neler Yapılır?

Poyrazköy Balıkçıları
Balıkçılar

Poyrazköy’ün yolunda içeriye girmeden sağ tarafta bulunan plaj, Poyrazköy Plajı olarak biliniyor. Çok büyük olmayan bu plajın çevresi, küçük restoranlar ve tesislerle çevrili. Yaz aylarında bu plaj, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmekte. Rüzgâr ve akıntıya karşı son derece korunaklı olan bu yerde, güvenli bir şekilde denize girebilir, mis gibi kumsalda güneşlenebilirsiniz. Ayrıca plaj çevresindeki tesislerde sevdiklerinizle yemekler yiyebilir, sohbet edebilir ve dinlenebilirsiniz. 

Poyrazköy sadece plaj bakımından değil piknik için de çok güzel bir yer. Burada çok sayıda piknik alanı ile bahçeler mevcut. Genellikle yaz aylarında evde hazırlamış olduğunuz piknik çantalarınız ile buraya gelebilir ve doğayla iç içe piknik yapabilirsiniz. Havası mis gibi olan bu güzel köy, oksijen açısından da oldukça zengin. 

Bunların haricinde sahil boyunca bol bol bisiklet sürebilir ve mis gibi havanın tadını çıkarabilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan balık restoranlarında kısa bir mola vererek yeme-içme keyfinin tadını çıkarıp kaldığınız yerden bisiklet yolculuğuna devam edebilirsiniz. 

Tüm bunların yanı sıra o muhteşem manzara ve balıkçı barınakları eşliğinde fotoğraflar çekilerek güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Poyrazköy’de Gezilecek Yerler

Poyrazköy Manarası

Poyrazköy’ün gezilecek yerleri, bu bölgeyi ziyaret edecek kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi. Kişilerin şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve dinlenmek amacıyla ziyaret ettikleri Poyrazköy’de gezilecek yerler şu şekildedir;

Ayrıca Poyrazköy’e giderken güzergâh üzerinde bulunan Yoros Kalesi’de birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Poyrazköy Kalesi
Kale
Poyrazköy Kale İçi
Kale İçi

Poyrazköy Camii ve Poyrazköy Kalesi’nin mimarisi yaklaşık olarak 500-600 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Camii iki yüz metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kubbeli olan camii aynı zamanda çinili ahşap döşemeler ile süslenmiş ve üç ayrı bölümden meydana gelmiştir. Poyrazköy’de bulunan tek camidir. 

Kale ise eşsiz manzaraya karşı yapılmış olup, ziyaretçilerin odak noktası olmuştur. 

Poyrazköy Limanı
Liman

Poyrazköy Limanı birçok balıkçının ve balıkçı teknesinin olduğu, balıkçıların barınaklarının da ayrı bir hava kattığı mükemmel konumda bulunan ve insanları eşsiz güzelliğiyle büyüleyen gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Liman çevresinde bulunan birçok tesis ve balık restoranlarında taptaze balık yemenin keyfini çıkarırken, sevdiklerinizle yapılan güzel bir sohbette sizi bekliyor olacak. Ayrıca liman fotoğraf ve video çekmek için de gayet ideal. 

Poyrazköy Plajı
Plaj

Son olarak Poyrazköy Plajı’ndan bahsetmek gerekirse, etrafında çeşitli kafe ve tesisin bulunduğu ve rahatlıkla denize girmenize sebep olacak bir plajdır. Suları tertemiz ve kumu da tane tane olan bu plaj, ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Poyrazköy Nerede?

Poyrazköy, İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir.

Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gitmek isteyenler, navigasyon sayesinde çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilir. Deniz yolu ulaşımını tercih etmek isteyenler, Beykoz İskelesi’nden vapur kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Onun haricinde toplu taşıma kullanarak ulaşım sağlanmak istenirse Kavacık’ tan, 135 numaralı otobüse binerek ulaşım sağlanabilir.

Haritası ve Konumu

Bölgeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde bu boğaz manzaralı köy ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz