Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun, diğer adı ile burmalı sütun olarak da bilinmektedir. İstanbul ilinin, Sultanahmet semtinde yer almakta olan Hipodrom’dan, bugünkü ismi ile At Meydanından kalmış olan, birbirine dolanmış halde üç piton yılanının sembol edildiği, bronzdan yapılma bir antik Yunan anıtıdır. Klasik İstanbul döneminden günümüze kadar ulaşmayı başarmış, en eski ve büyük boyutlu bir anıt olma özelliğine sahiptir.

Yapılış amacı, şehrin sürüngenler ile böceklere karşı korunması amacı ile büyülü bir güç oluşturduğu inancını taşımaktadır. Günümüze ancak beş metrelik bir kısmı ulaşabilmiş olan anıtın, alt ve üst bölgeleri kırık vaziyette bulunmaktadır. Yılanlı sütun anıtının üstünde bulunması gereken yılan kafalarından iki adeti kayıp olmak ile birlikte, üçüncü yılan kafası, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer almaktadır.

Yılanlı Sütün Resimleri

Yılanlı Sütun Tarihi

Otuz bir Yunan şehrinin bir araya gelerek, Milattan Önce 479 yılında Persleri yenmesinden sonra, elde ettikleri ganimetler arasında bulunan bronzların eritilmesinden sonra Yılanlı Sütun anıtı yapılmıştır. O dönemde yapılan anıt, Delfi olarak bilinen bölgedeki Apollo mabedinin karşı bölgesine dikilmiştir. Birbirine dolanmış halde üç yılan figürü seçilmesinin nedeni, Apollo’nun üç başlı bir yılanı öldürdüğü inancından gelmektedir. Yapıldığı dönemde, yılan kafaları üzerinde altın ya da altın kaplama olduğu tahmin edilen kazanlar bulunmakta idi, bu kazanlar içerisinde hiçbir zaman sönmeyen ateşler yakılmakta idi. Persleri yenilgiye uğratan otuz bir Yunan şehir devletinin isimleri Sütun üzerine kazınmış bir halde bulunmaktadır. Günümüzde, Sultanahmet Camii’si yönüne bakan yüzeyinde bu isimler halen görülmektedir.

Yılanlı Sütün Sultanahmet

Yılanlı Sütun, elde edilen bilgilere göre Milattan Sonra dört ya da beşinci yüz yıllarda Delfi bölgesinden alınarak, Constantinopolis’e getirilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti konumunda olan Constantinopolis’e getirilen Yılanlı Sütunun, Büyük Konstantin tarafından şehre getirildiği bilim adamlarının çoğu tarafından kabul edilmektedir.

Yılanlı Sütün Başı

Yılanlı Sütün gezilerinizde yine yapının çevresinde yer alan Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii gibi yerleride ziyaret edebilir ve bu yerler hakkında detaylı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yılanlı Sütün Zemini

Yılanlı Sütun Nerede

Yılanlı Sütun, İstanbul ilinin Sultanahmet semtinde yer almaktadır. Sultanahmet semtinde bulunan, eski adı ile Hipodrom, bugünkü adı ile At Meydanı olarak bilinen bölgede yer almaktadır.

Yılanlı Sütun Nasıl Gidilir

Sultanahmet Meydanı‘nda bulunan Yılanlı Sütuna toplu taşıma araçları olan, İETT otobüsleri, metrolar, tramvaylar, trenler, İDO vapurları aracılığı ile ulaşmak mümkündür.

Yılanlı Sütun Ulaşım Haritası

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz