Adıyaman'da gezilecek yerler

Tarihi dokusu ve güzellikleri ile birçok dizi ve filme de ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam etmekte olan Adıyaman, Doğu Anadolu Bölgemizin en nadide illerinden birisidir. Birbirinden farklı medeniyetleri ağırlamış olan Adıyaman’da birçok tarihi eser bulunmak ile birlikte aynı zamanda doğal güzellik açısından da zengin yerler bulunmaktadır. Konumu itibari ile de oldukça avantajlı olan bu ilimiz, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir.Adıyaman’da gezilecek yerler listesi ile görülmesi gereken yerleri listeledik.

Yöre halkı geçimini hayvancılık, tarım, sanayi ve birçok farklı sektör ile sağlayabilme imkanına sahiptir. Bu denli çok çeşide sahip olması, ziyaretçiler tarafından da oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Adıyaman, turizm açısından son derece büyük bir öneme sahip olan ve turizm gelirlerini ciddi ölçüde etkilemeye devam eden bir ilimiz olmaktadır.

Adıyaman Görülmesi Gereken Yerler

Adıyaman’da tarihi, mimari, doğal güzellikler ile görülmesi gereken en güzel yerler.Adıyaman gezilecek yerler listesi;

Nemrut Dağı

Adıyaman Nemrut Dağı

Adıyaman’da gezilecek yerler için ilk sıra Nemrut Dağı.Kommagene krallığı döneminden kalan dev heykeller ve anıt mezarlar bulunuyor.Ayrıca gün doğumu ve batışını izlemek için belkide yer yüzündeki en iyi yerler arasında diyebiliriz.Devamını Okuyun

Cendere Köprüsü

Adıyaman Cendere Köprüsü

Cendere çayı üzerine kurulmuş olan bu köprü dünyanın en eski köprülerinden biri ve halen kullanılmakta.

Arsemia Antik Kenti

Adıyaman Arsemia Antik Kenti

Kâhta ilçesinde yer alan bu bölge, tarihin dokusunu son derece başarılı bir şekilde ziyaretçilerine hissettirmeye devam etmektedir. İl merkezinden yaklaşık 63 kilometre uzaklıkta olan Arsemia Antik Kenti, M.Ö. 2. Yüzyılda kurulmuş olup birbirinden farklı doğa güzelliklerine de sahip olmaktadır.

Palanlı Mağarası

Adıyaman Palanlı Mağarası

Yine Adıyaman gezilecek yerler arasında tarihi bir yer olan Palanlı Mağarası bulunuyor.M.Ö. 4000 yıllarında kullanılmış olan ve merkeze 10 kilometre uzaklıkta olan bu mağaranın isli duvarlarında hala o zamanlara ait olan tarihi çizimler bulunmaktadır. Doğal bir mağara olması sebebi ile de sit alanı olarak kabul görmüştür.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman Oturakçı Pazarı

Yöresel ürünlerin satıldığı ve şehir merkezinde yer alan en kalabalık pazarlardan biri haline gelen Oturakçı Pazarı, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilmeye devam edilmektedir. Bu pazar içerisinde Nemrut heykellerinin yanı sıra aynı zamanda yöresel birçok ürün de yer almaktadır.

Çelikhan İçmesi

Adıyaman Çelikhan İçmesi

Hem yurt içinden hem de yurt dışından oldukça fazla sayıda ziyaretçiye sahip olan bu çeşmenin, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Birçok akademisyen tarafından da onaylanmış olan bu çeşmeden akan suyun şifası, kişilerin bu bölgeye olan ilgisini de beraberinde arttırmaktadır. Çelikhan içmesi, merkeze 19 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Karakuş Tümülüsü

Adıyaman Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan ve turistik açıdan son derece büyük bir öneme sahip olan Karakuş Tümülüsü hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Muhteşem bir tarihi yapıya sahip olması ve kişilerin bu tarihi yeniden yaşayabilme imkânını bulması sebebi ile her geçen gün oldukça fazla sayıda kişi akın etmeye devam etmektedir.

Perre Kaya Mezarları

Adıyaman Perre Kaya Mezarları

Şehir merkezinin 5 kilometre uzağında yer alan bu bölge, turistik açıdan oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Antik kentte oluşmuş olan yaklaşık 200 mezarın bulunduğu Perre Kaya Mezarları, kayaların içerisine oyularak yapılmıştır. Bu mezarlar küçük odalardan oluşmakta ve aile bireylerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanmıştır.Adıyaman’da gezilecek yerler listemizi son olarak Perre Kaya Mezarları ile tamamlıyoruz.

Sizlerde Adıyaman gezileriniz hakkında bilgi ve deneyimlerinizi yazımıza yorum yaparak, Adıyaman’da gezilecek yerler listemize önerilerinizi sunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz