Bolu gezilecek yerler

Karadeniz’in keşfedilmesi gereken adreslerinden biri olan Bolu, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da gerçek bir renk cümbüşünü bizimle buluşturuyor ve doğal güzelliklerin adresi olarak hem yerli hem de yabancı turistlerin listelerinde kendine yer bulmayı başarıyor.Şimdi Bolu gezilecek yerler listemize göz atalım.

Bolu gezilerinizde yeme içme rehberimiz olan Bolu’da ne yenir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bolu’da Gezilecek Yerler Listesi

Şimdi dilerseniz Bolu’da keşfedebileceğiniz adreslere hep birlikte göz atalım.Bolu gezilecek yerler listesi;

Yedigöller Milli Parkı

Bolu Yedigöller Milli Parkı

Bolu gezilecek yerler listemizin il durağı Yedigöller oluyor.Bolu şehir merkezine 42 km’lik bir mesafede yer alan Yedigöller Milli Parkı, mutlaka keşfetmeniz ve görmeniz gereken adreslerden bir tanesidir. 1642 hektarlık bir alanda konumlanmış olan park, takvimler 1965’i gösterdiğinde Milli Park ilan edilmiş ve ziyarete açılmıştır. 7 adet göle ev sahipliği yapan ve doğal güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken bölge, 100’ün üstünde farklı kuş türüne de ev sahipliği yapıyor ve bazı kaynaklarda bu sayının 120’ye ulaştığı söyleniyor.Detaylar Yedigöller Milli Parkı yazımızda.

Bolu Müzesi

Bolu Müzesi

Bolu ve yakın çevrede yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan eserler an itibarıyla Bolu Müzesi’nde sergilenmeye devam ediliyor. 1981 yılında müze haline getirilen ve ziyarete açılan müze, çok sayıda eseri de bünyesinde barındırıyor ve şehri ziyaret ettiğinizde müzeyi de mutlaka görmelisiniz. Roma, Urartu ve Bizans dönemlerine ait eserlerin yanı sıra Lidyalılara ait çok sayıda eser de hali hazırda sergileniyor. 09:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müze, yaz ve kış aylarında bu saatlerde değişiklik yapabiliyor.

Zafer Kulesi

Bolu Zafer Kulesi

Bolu şehri sınırları içerisinde yer alan Göynük ilçesinde bulunan Zafer Kulesi, Sakarya Meydan Muharebesi zaferini temsilen yaratılmış eserlerden bir tanesidir ve hem ilçe hem de şehir için bir sembol niteliği taşıdığını da belirtmek gerekiyor. 1960 yılında bir restore çalışması ile yeniden hayata döndürülen ve aslına uygun şekilde restore edilen bu yapı da yine keşfetmeniz gereken eserlerden bir tanesidir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Ülkemizde kayak denilince akla gelen ilk tesislerden biri olan Kartalkaya, pistleri, tesisleri ve konaklama imkanları ile kayak severler için oldukça iyi imkanlara sahip.Detaylar Kartalkaya Kayak Merkezi yazımızda.

Esentepe Kayak Merkezi

Esentepe Kayak Merkezi

Gerede ilçesinden 5 km uzakta yer alan kayak merkezi, kış turizmine büyük katkıda bulunuyor. 1300 metre yükseklikteki yapılanma, kayak tutkunlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bölgede çok sayıda konaklama alternatifi mevcut ve kış tatilini burada geçirmek isteyenler için en uygun adreslerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliyoruz.Detaylar Esentepe Kayak Merkezi yazımızda.

Seben Kaya Evleri

Bolu Seben Kaya Evleri

Frigyalılar dönemine ait kaya evler, hali hazırda özgünlüğünü korumayı başarıyor ve döneme tanıklık eden eserlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Seben ilçesindeki bu evler yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Kaya evlerini karşınıza alıp manzara eşliğinde çayınızı yudumlamak isterseniz eğer Solaklar Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Burada çok sayıda işletme mevcut ve manzarayı gözler önüne sermeye devam ediyorlar.

Gölcük Gölü

Bolu Gölcük Gölü

Bolu şehir merkezine 17 km gibi bir mesafede yer alan Gölcük Gölü de yine ziyaret etmeniz gereken adreslerden bir tanesidir. Gölcük Gölü, yapay bir göl olmasına rağmen muhteşem bir manzaraya sahip ve ziyaretçilerin yanı sıra profesyonel fotoğrafçıların da en çok tercih ettiği noktalardan bir tanesidir. Yaz aylarında çok daha etkileyici bir görüntüye sahip olan Gölcük Gölü, yeşilin farklı tonlarını da bünyesinde barındırmaya devam ediyor.

Yıldırım Bayezit Camii

Bolu Yıldırım Bayezit Camii

Bolu Büyükcami mahallesinde yer alan yıldırım Bayezit Camii, tahmin edeceğiniz gibi adını da Yıldırım Bayezit’ten almıştır. 1382 yılında inşa edildiği bilinen camii, eşsiz mimarisi ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Camii içerisinde bir de kütüphane olduğu biliniyor fakat bu bölüm zamanla yıpranarak günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır.

Akşemseddin Türbesi

Bolu Akşemseddin Türbesi

Kendini birçok farklı alanda geliştirmiş ve Türk dünyasının en önemli alimlerinden biri olmayı başarmış olan Akşemseddin, Osmanlı Padişahlarından Fatih sultan Mehmet’e de hocalık yapmış ve fikirleri ile katkıda bulunmuştur. Akşemseddin Türbesi, 1464 yılında inşa edilmiştir ve Fatih sultan Mehmet’in emri ile ortaya konulan bu eser, altıgen planlaması ile birlikte kubbeli bir şekilde inşa edilmiştir ve eşsiz bir görüntüye sahiptir. Mimari anlamda muazzam bir görüntüye sahip olan türbe, ahşap işçiliğinin o döneme ait izlerini de hali hazırda bünyesinde barındırmaktadır. Türbe, Fatih Sultan Mehmet’in minnet göstergesi olarak da lanse ediliyor ve birçok kaynakta bu şekilde yer aldığını da söyleyebiliriz.

Akkaya Travertenleri

Bolu Akkaya Travertenleri

Bolu gezilecek yerler listemizin sonraki durağı travertenler. Mudurnu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çepni Köyü’nde bulunan travertenler de yine görülmesi ve keşfedilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. ‘’Akkayalar Travertenleri’’ olarak bilinen yapılar, hali hazırda doğal yapılarını koruyor ve her dönem ziyaretçi kabul ediyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu şehir merkezine 34 km’lik bir mesafede yer alan Abant Gölü, Bolu şehrinin ve ülkemizin sembollerinden bir tanesidir. Bolu denilince akla gelen ilk adreslerden bir tanesi olan bu göl, tabiat parkı içerisinde yer alıyor. Abant Gölü, çok sayıda canlı türüne de ev sahipliği yapıyor ve çevresinde misafir ettiği bitki türleri de manzarayı daha eşsiz ve daha ilgi çekici hale getiriyor. Tabiat Parkı, doğa tutkunlarını buluşturan adreslerden bir tanesi ve sonbahar kış döneminde bölgenin çok daha kalabalık bir hal aldığını belirtmek gerekiyor.Detaylar Abant Gölü yazımızda.

Sülüklü Göl

Bolu Sülüklü Göl

Doğa ile iç içe bir zaman geçirmek isteyenler için Sülüklü Göl harika bir seçenek. Bolu’da gezilecek doğal yerler arasında olan gölde yapılaşmanın bulunmuyor. Tamamen doğanın içerisinde güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Detaylar Sülüklü Göl yazımızda.

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü Bolu

Bolu’nun harika doğası yine bu gölde de karşımıza çıkıyor.Gölün güzel manzarası eşliğinde piknik yapabilir veya alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Gölün etrafında yer alan çocuk oyun alanı da çocuklu aileler için büyük bir artı oluyor. Konaklama düşünenler için gölün yanında bir otel bulunuyor. Detaylar Sünnet Gölü yazımızda.

Bolu’daki en güzel 13 yeri gezip gördükten sonra farklı noktalarını da gezmek isteyenler Enuygun.com seyahat uzmanları tarafından hazırlanan 60 maddelik detaylı Bolu gezilecek yerler listesi sayesinde plan yapabilirler.

Bolu gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde gezi ve tecrubelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz