Büyük Postane PTT Müzesi

Türkiye’nin en büyük postane binası olma özelliğini elinde bulunduran Büyük Postane (Ptt Müzesi), İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan, tarihi özelliği ve mimarisi ile dikkat çeken bir binadır. Şu anda müze ziyarete kapanmıştır. Yazımızda müze hakkında detaylı bilgler yer alıyor.

Hemen yakınında yer alan ve görülecek müzeler arasında bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Büyük Postane (PTT Müzesi) Hakkında Bilgi

Büyük Postane (PTT Müzesi) binasının yapımına 1905 yılında başlanılmış ve 1909 yılında tamamlanmıştır. Yapım amacı, Posta ve Telgraf Nezareti Binası olarak hizmet etmesi olarak düşünülmüştür. Bilinen ilk ismi, Posta ve Telgraf Nezareti Binası olan tarihi bina, 1930 yılında Yeni Postane olarak isimlendirilmiş, daha sonra ise, Büyük Postane olarak anılmaya başlanmıştır. Postanenin yapımı Mimar Vedat Tek tarafından gerçekleştirilmiştir.

Mısır çarşısı ile Yeni Camiye yakın bir konumda olan 3200 m2’lik postane binası, 4 kattan meydana gelmekte ve çini işlemeciliği ile Osmanlı mimari tarzında bina mimarisi ile ön planda bulunmaktadır. Geçmişte, İstanbul Radyo Evi olarak da hizmet vermiş olan postane binası, 1958 yılından itibaren tam anlamı ile postane hizmetlerini vermeye başlamıştır. Cephesinin mermer ve yontma taş olduğu, girişinin basamaklar ile yükseltildiği ve giriş üzerine kubbenin kapatıldığı bina, iç mimari olarak, orta mekan ve bunu çevreleyen odalardan meydana gelmektedir. Günümüzde, İstanbul ili Avrupa yakasında PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermektedir.

Ayrıca, binanın giriş katında tüm donanımlara sahip Sirkeci PTT merkezi halen hizmetlerine devam etmektedir. Yine aynı bina içerisinde, ülkenin Telekomünikasyon ve İletişim tarihi hakkında detayların yer aldığı bir müzede bulunmakta ve ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

Büyük Postane Resimleri

  • Büyük Postane İstanbul

Büyük Postane PTT Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze ziyarete kapalıdır.

Açık olduğu zamanda : (Şu an kapalıdır) İstanbul, Fatih, Sirkeci’de bulunan Postane ve içerisinde bulunan müze hafta içi her gün hizmet vermektedir. Büyük Postane ve müzenin çalışma saatleri, hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Bu tarihi Büyük Postane ve içerisinde yer alan müze hafta sonları hizmete kapalı durumda bulunmaktadır.PTT Müzesi giriş ücreti bulunmuyor, girişler ücretsiz.

Büyük Postane (PTT Müzesi) Nerede ve Nasıl Gidilir

Postane, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Fatih ilçesinin Sirkeci semtinde yer alan PTT Müzesi, kendi adının verildiği Sirkeci Büyük Postane caddesi üzerinde, Yeni Cami ile Mısır çarşısı arasında bir konumda bulunmaktadır.

Büyük Postaneye, Sirkeci tramvay durağından, Sirkeci tren istasyonundan, Sirkeci İDO arabalı vapur durağından, Eminönü iskele otobüs durağından ulaşmak mümkündür. Ayrıca, Marmaray vasıtası ile Marmaray Sirkeci istasyonuna ve büyük postaneye kolaylık ile ulaşılabilmektedir. İstanbul’un her yerinden Sirkeci’ye ve büyük postaneye toplu ulaşım araçları ile ulaşmak oldukça kolaydır.

Büyük Postane (PTT Müzesi) Ulaşım Haritası

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz