PAYLAŞ

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan yapının, yazlık saray ya da burada yapılan müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür.

Çinili Köşk Müzesi Hakkında Bilgi

Giriş kapısındaki 14 sütunla, misafirlerini ihtişamlı bir biçimde ağırlayan köşk, ön tarafından tek kat olarak görünse de, arka tarafından bakıldığında iki kat olarak göze çarpar. Sırça Köşk olarak da bilinen yapının Çinili Köşk ismini alması ise tesadüf değildir elbette. İçerisindeki çini ve seramiklerin eşsiz güzelliği başlı başına bir görsel şölendir. Bunun yanı sıra Arkeoloji Kazıları esnasında bulunan 2000 kadar eserin de burada yer alması, Çinili Köşk’ü İstanbul’un ve kendi tarihimizin en önemli parçalarından birisi yapar.

Çinili Köşk Resimleri

Çinili Köşk Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Topkapı Sarayı’nın dış surlarının içerisinde yer alan köşk, sarayın Gülhane Parkı’na bakan tarafında. Çinili Köşk’e ulaşım için tercih edilebilecek en iyi yol, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak olacaktır. Tramvayın Gülhane Durağı’nda inildikten sonra Çinili Köşke yürüyerek ulaşmak sadece 5-10 dakika gibi kısa bir sürede mümkündür.

Anadolu Yakası’ndan Çinili Köşk’e ulaşım için Eminönü, Karaköy ya da Kabataş’a kadar deniz yolu ile ya da Sirkeci’ye Marmaray ile gelip buradan tramvaya aktarma yapılabilir.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa araçlarını Eminönü’nde otoparka bırakıp kısa bir yürüyüşle, ya da tramvayla Gülhane’ye kadar gelebilirler.

Çinili Köşk Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Günleri

Müze yılın her günü için ziyarete açık.

Sabah saat 09:00’da ziyarete açılan müze için son ziyaret ise 19:00’da. Ancak geç vakit ziyaret edecek olanların bilet şatış gişelerinin saat 18:00’de kapandığını göz önünde bulundurması gerek.

Çinili Köşk Giriş Ücreti

Müzeye giriş 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, şehit ve gazi yakınları, er ve erbaşlar, engelliler ve refakatçileri ile Müzekart sahibi olanlar için ücretsiz.

Müzeye ücretli giriş yapacak olanlarınsa bilet ücreti olarak 15 TL ödemesi gerekiyor.

Çinili Köşk Müzesi Haritası

Sizlerde Çinili Köşk Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here