Çinili Köşk Müzesi

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan yapının, yazlık saray ya da burada yapılan müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür.Yazımızda İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde bir bölüm olarak yer alan Çinili köşk hakkında bilgiler, ziyaret saatleri, giriş ücreti ve resimleri bulunuyor.

Çinili Köşk Müzesi Hakkında Bilgi

Giriş kapısındaki 14 sütunla, misafirlerini ihtişamlı bir biçimde ağırlayan köşk, ön tarafından tek kat olarak görünse de, arka tarafından bakıldığında iki kat olarak göze çarpar. Sırça Köşk olarak da bilinen yapının Çinili Köşk ismini alması ise tesadüf değildir elbette. İçerisindeki çini ve seramiklerin eşsiz güzelliği başlı başına bir görsel şölendir. Bunun yanı sıra Arkeoloji Kazıları esnasında bulunan 2000 kadar eserin de burada yer alması, Çinili Köşk’ü İstanbul’un ve kendi tarihimizin en önemli parçalarından birisi yapar.

Çinili Köşk Müzesi İstanbul

Çinili Köşk Planı

İlk salonda Anadolu Selçuklu dönemine ait eserler yer almaktadır. 2. Salonda Osmanlı Dönemi, 3. salonda Selsebilli Oda, 4. salonda ise yine Osmanlı Dönemi yer alıyor. 5. Salonda Kütahya eserleri yer alırken 6. salonda ise Çanakkale eserleri bulunuyor. 7. Salonda İznik eserlerine yer verilmiş.

Çinili Köşk Giriş Ücreti

Çinili Köşk, İstanbul Arkeoloji Müzesinin bir bölümü olarak hizmet vermektedir. Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ise 30 TL’dir.

Müzeye giriş 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, şehit ve gazi yakınları, er ve erbaşlar, engelliler ve refakatçileri ile Müzekart sahibi olanlar için ücretsiz.

Çini Mihrap

Çinili Köşk Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze yılın her günü için ziyarete açık. Yaz ve kış sezonu olarak açılış ve kanış saatleri şu şekilde;

  • Kış Sezonu 30 Ekim – 15 Nisan arası saat 09:00 – 16:45
  • Yaz Sezonu 15 Nisan – 30 Ekim arası saat 09:00 – 18:45

Bilet gişeleri müze kapanış saatinden 45 dakika önce kapanmaktadır.

Çinili Köşk Resimleri

Çinili Köşk Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alır. İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde yer alan bir bölümdür. Topkapı Sarayı’nın dış surlarının içerisinde yer alan köşk, sarayın Gülhane Parkı’na bakan tarafında. Çinili Köşk’e ulaşım için tercih edilebilecek en iyi yol, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak olacaktır. Tramvayın Gülhane Durağı’nda inildikten sonra Çinili Köşke yürüyerek ulaşmak sadece 5-10 dakika gibi kısa bir sürede mümkündür.

Anadolu Yakası’ndan Çinili Köşk’e ulaşım için Eminönü, Karaköy ya da Kabataş’a kadar deniz yolu ile ya da Sirkeci’ye Marmaray ile gelip buradan tramvaya aktarma yapılabilir.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa araçlarını Eminönü’nde otoparka bırakıp kısa bir yürüyüşle, ya da tramvayla Gülhane’ye kadar gelebilirler.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Köşkün içerisinde yer aldığı İstanbul Arkeoloji Müzesi dışında hemen yakınında Topkapı Sarayı, Aya İrini, Cafer Ağa Medresesi ve Ayasofya Müzesi yer alıyor. Yakınında ve şehirde daha fazla gezilecek yer için İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.