Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri, İstanbul’un Karaköy semtinde Bankalar Caddesi ile Banker Sokağı’nı birleştiren merdivendir. Bu merdivenler nouveau tarzı olup, 1850’li yıllardan kalmadır.Yazımızda sizlere bu tarihi merdivenlerin hikayesini, mimarını ve nerede ile ulaşım bilgilerine detaylıca yer verdik.

Kamondo Merdivenleri Hikayesi

1850’li yıllardan kalma bu merdivenler, zamanın en ünlü ailelerinden birisi olan Kamondo ailesinden Abraham Salomon Kamondo’nın isteği üzerine yaptırılmıştır.Kamondo merdivenlerinin son derece ilginç ve samimi bir hikayesi vardır. Aslında bu merdivenler, bir dedenin torunlarına olan sevgisini ifade eder. Abraham Salomon, Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının yokuş çıkarken zorlandığını görmüş ve okula gidişlerini kolaylaştırmak adına bu merdivenler yaptırmıştır. 

Aynı zamanda bu merdivenler, o dönemin çalışanlarının Galata’dan Pera’ya dönüş yollarını da kolaylaştırmıştır. İstanbul’un modernleşmesine son derece katkısı olan bu merdivenler, günümüzde de oldukça rağbet görmekte ve ziyaret edilmektedir. 

Kamondo Merdivenleri İstanbul

Kamondo Merdivenleri Mimarı

Art Nouveau stilinde inşa edilmiş bu merdivenlerin mimari Salomon Kamondo’dır. İtyalyan bir Yahudi olan Salomo Komondo dönemin önemli finansörlerinden ve hayırseverlerindendir. Tarihi açıdan son derece büyük önem taşıyan bu merdivenlerde dekoratif süslemeler, ince işçilikle çalışılmış bir mimari ve zarif kıvrımlar ön plana çıkmaktadır. 

Kamondo Merdivenleri Nerede?

İstanbul’un Karaköy semtinde Bankalar Caddesi üzerinde yer almaktadır. Karaköy üzerinden İstiklal Caddesi’ne ulaşmak için de bu merdivenler kullanılabilir. 

Nasıl Gidilir?

Kamondo Merdivenlerine gitmek için Marmaray tren hattı tercih edilebilir. Otobüsle gidilmek istenirse 28T, 30D, 74A, 99A gibi otobüsler tercih edilebilir. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın son derece kolay olduğu merdivenler, İstanbul’u görmeye gelen turistler tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir. Tarihi açıdan da çok zengin bir hikayesi olan merdivenleri Karaköy’e yolu düşen herkes tarafından bir uğrak noktası olmalıdır.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz