Maslak Kasrı

Maslak Kasrı’nın bulunduğu bölgedeki ilk yapılaşmanın 1800’lü yıllara dayandığı ve dönemin padişahı Sultan 2.Mahmud’un alanı av ve dinlenme yeri olarak kullandığı bilinmektedir.

Bölgeye kazandırdıkları konumla bugün hala dikkat çeken kasırların bir bölümünün Sultan Abdülaziz ve kalan kısmının da Sultan 2.Abdülhamit tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Sultan 2.Abdülhamit tarafından şehzadelik döneminde kullanılmıştır. Kasrıda kaldığı süre içerisinde 2.Abdülhamit, kitap okuyarak ve marangozlukla vakit geçirmiştir.Bu kasrının Sultan 2.Abdülhamit’in tahta davet edildiği mekan olması sebebi ile, Osmanlı tarihi açısından önemli bir yere sahip olan kasırların günümüzde kullanılan bölümleri arasında; Kasr-ı Humayun, Paşa Dairesi, Limonluk, Çadır Köşk ve Mabeyn-i Hümayun yer almaktadır

Maslak Kasrı Hakkında Bilgiler

Maslak Kasrı Hakkında Bilgiler

170 dönümlük alan üzerine yayılmış olan kasırlar, yeşilin farklı tonlarını bir arada barındıran bir koruluğun içinde adeta gizlenmektedir. Ahşap konut mimarisi ve süslemeciliğinin en seçkin örnekleri olarak gösterilen kasırlar, günümüzde de yerli ve yabancı turistlerden hak ettiği değeri görmektedir. Günümüzde halen kullanılan alanların Boğaziçi’nin Karadeniz’e açıldığı noktayı net bir şekilde görebilmesi değerinin artmasını sağlamaktadır. Kasr-ı Hümayun alanı eski arşivlere dayanılarak restore edilmiş ve müze-saray olarak halkın kullanımına açılmıştır.

Ziyaretçilerin hoş vakit geçirebilecekleri ve dinlenerek alanın tadına varacakları kafeteryaların kurulu olduğu Limonluk ve Çadır Köşk Bahçelerinde kış aylarına açan çiçekler bölgeye gösterilen ilginin yılın 365 günü sürmesine neden olmaktadır. Alanda ulusal ve uluslararası organizasyonların yapılmasına izin verilmektedir.

Maslak Kasrı Düğün

Maslak Kasrı Düğün
Fotoğraflar

Tarihi mekanlarda düğün konseptinin ilgi görmesi üzerine kullanıma açılan Maslak Kasırları, hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak isteyen çiftler ve aileleri tarafından tercih edilmektedir. Özellikle düğün mevsimi olarak değerlendirilen bahar ve yaz döneminde dikkat çeken isimler için evlenecek çiftlerin aylar öncesinden rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Maslak Kasırlarında düğün törenin için ayrılan bölümler;

 • Maslak Kasırları Ön Bahçe
 • Maslak Kasırları Arka Bahçe
 • Gölet Çevresi
 • Limonluk olarak bilinen alanlardır.

Düğün organizasyonları için Milli Saraylar Daire Başkanlığı Tahsisler Birimi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Günümüzde organizasyon işi yapan firmalar bu bölümü kendileri organize etmektedir.

Maslak Kasrı Kahvaltı

Maslak Kasrı Kahvaltı

İstanbul’un hala keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri arasında yer alan kasırlar, Şehrin gürültü ve karmaşasından uzak zaman geçirmek isteyenler için ideal alternatifler yaratmaktadır. Kasır’da Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde saat 08.00-18.00 saatlerinde hizmet veren kafeteryadan kahvaltı hizmeti de alınabilmektedir. Ziyaretçiler Çadır Köşkü’nün bahçesinde kahvaltı ettikten sonra keyifli bir tarih yolculuğuna çıkabilirler!

Maslak Kasrı Cafe Menü Fiyat Listesi

 • İstanbul Kahvaltısı Fiyatı (Sokak simidi, tahıllı simit, beyaz peynir, domates, salatalık, zeytin, maydanoz & 2 çay180₺
 • Kahvaltı Tabağı (Beyaz peynir, kaşar peynir, İzmir tulum peyniri, bal, zeytin, reçel, tereyağı, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, su böreği, ekmek & 3 çay370₺
 • Sahanda Yumurta 85₺
 • Sebzeli Omlet 130₺
 • Kaşar Peynirli Tost 115₺
 • Çay 25₺
 • Türk Kahvesi 70₺

Maslak Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.Ziyaret saatleri ise sabah 09:00 açılış ve akşam 17:00 kapanış yapılmaktadır.

Maslak Kasrı Giriş Ücreti 2024

Giriş ücreti olarak yetişkin için 40 TL ücret alınırken öğrenci ücreti ise 20 TL’dir. Yabancı ziyaretçiler için 130 TL ücret alınıyor.

Maslak Kasrı İçi
Fotoğraflar

Maslak Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Maslak Büyükdere Caddesi üzerinde yer alan Maslak Kasrına ulaşım son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Metroyu kullanacak olan misafirlerin Atatürk Oto Sanayi durağında inmesi ve biraz yürümesi yeterlidir. Ayrıca 4.Levent metrosu önünden geçen minibüslere binilerek de Kasırların tam önünde inebilirsiniz.

Maslak Kasrı Haritası ve Konumu

Maslak Kasrı İletişim Bilgileri

Adres : Büyükdere Cad. Maslak, Şişli 34398
Telefon : (0212) 346 19 07

Sizlerde kahvaltı deneyimlerinizi veya burada yapılan düğün organizasyonunu veya gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz