Polonezköy

Polonezköy, İstanbul’un içerisinde adeta bir cennet köşesi gibi görünen yeşillikler içerisinde bu alan günümüzde konaklama, piknik, kamp veya kahvaltı amaçlı ziyaret edilmektedir.

Polonezköy Hakkında Bilgi

Polonezköy, göç eden polon vatandaşların lideri olan Adam Czartoryski tarafından kurulmuş ve günümüze kadar o harika halini koruyarak gelmiştir. Bölgenin eski adı Adampol olarak bilinmektedir. Bu isim lehçe kökenli bir isimdir. Köyün adından da anlaşılacağı üzere köy bir polon köyüdür.

Köy halkı tamamen Polonya göçmenlerinden oluşmaktaydı. Köy halkı tarım ve hayvancılık sayesinde para kazanmaktaydı. Zaman içerisinde gelişen köye, ikinci Dünya Savaşı başlamadan önce ilk turistler gelmeye başladılar. 1938 yılında ise köyün sakinleri Türk vatandaşlığına kabul edildiler ve TC vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürmeye devam ettiler. Bugün halen bölgeye gittiğinizde polon asıllı nüfus ile karşılaşırsınız.

Polonezköy Kahvaltı

Yemyeşil bir alanın üzerine kurulu olan Polonezköy’de doğa ile iç içe bir pazar kahvaltısı her aileyi neşelendirecek niteliktedir. ”Doğallığın içerisinde harika bir serpme kahvaltıya kim hayır diyebilir ki?” diyorsanız, en kısa zamanda burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Leonardo Restaurant ve Yeji Dohoda adlı mekanlar, bölgede yer alan ve kahvaltıları ile ün salmış olan yerlerin en başında gelmektedirler. Bu mekanlar kahvaltının yan sıra et, mangal gibi seçenekler ile de karşımıza çıkmaktadırlar. Yeşilliğin içerisinde güzel bir kahvaltının ardından köyü gezmek ve sonrasında da bir mangal keyfi yapmak, gününüzü hoş bir şekilde noktalamanızı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra köyde konaklamak ve doğanın içerisinde birkaç gün geçirmek de mümkündür. Bölgeyi İstanbul’un içerisinde ki bir tatil köyü olarak da düşünebilirsiniz.

Polonezköy Resimleri

Polonezköy Konaklama

Şehrin kalabalığından bunalan ama aynı zamanda çok da uzaklara gitmeye niyetli olmayan bireylerin tam da aradığı tarzda bir yer olan bu yerde birçok konaklama alanı mevcuttur. Köy, turizm konusunda oldukça gelişmiştir. Köyün en güzel kısmı ise hem yazın hem de kışın kendine özgü farklı havası ile insanları çekebiliyor olmasıdır. Doğa, güzelliğini hem yaz hemde kış aylarında bölgede farklı biçimlerde göstermekte ve bölgeye misafirleri çekmektedir.Oteller, pansiyonlar ve çeşitli butik oteller konaklama için en ideal alanlardır. Bu butik otellerden bazıları ise köyün eski yerlilerinin aile işi olarak kurduğu yerlerdir.

Polonezköy Nerede ve Nasıl Gidilir?

Polonezköy, İstanbul ilinde ve Beykoz’da yer almaktadır. Anadolu yakasında Kavacık kavşağına saptıktan sonra Acarlar sitesini geçerseniz tabelaları görmeye başlarsınız. Fatih Sultan Mehmet köprüsünden çıktıktan sonra Kavacık Kavşağından girmeniz yeterli olacaktır. Şayet Anadolu yakasında oturuyorsanız, Beykoz veya Kavacık’a gelmeli ve buradan Polonezköy’e ulaşmalısınız. Ayrıca TEM otoyolu üzerinden de bölgeye ulaşım mümkündür. TEM’den gelenlerin, eski Şile yolunda ilerlemeleri ve Cumhuriyet Köyü’ne varınca sola doğru devam etmeleri halinde bölgeye ulaşmaları mümkün olacaktır.

Polonezköy Haritası ve Konumu

Polonezköy için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Yakın bölgede gezilecek yerler önerisi olarak Ağva gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve anılarınızı, yazımızın altındaki yorum bölümde ziyaretçilerimiz ve bizim ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.