Şamlar Tabiat Parkı

İstanbul, Başakşehir’de yer alan Şamlar Tabiat Parkı, şehrin gezilecek doğal yerleri arasında bulunuyor. Yazımızda sizlere park hakkında detaylı bilgiler ile parkta neler var, nerede ve nasıl gidilir ile ulaşım bilgilerine yer veriyoruz.

İstanbul’da gezilecek diğer doğal yerler, parklar ve korular için İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın.

İstanbul, her zaman stresli ve kalabalık bir yaşam koşuluna sahip olmasıyla bilinir. Bu nedenle son yıllarda hem büyükşehir hem de ilçe yerel yönetimleri kentte farklı doğal ve huzurlu alanlar oluşturmaya çalışmaktadır. Bu yapılardan biri olan Şamlar Tabiat Parkı İstanbul’da sakinlik arayan birçok kişi tarafından yılın her döneminde tercih edilmektedir.

Şamlar Ormanı
Şamlar Ormanı

Şamlar Tabiat Parkı, 2011 yılı itibariyle tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Günümüzde şehre kazandırılması açısından Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sayesinde fıstık çamlarıyla kaplı olan bu alanda birçok farklı aktivite bölgesi de kurularak bir doğal alan sağlanmıştır. 

Burası zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ve tavşan, sincap, tilki, saka, saksağan gibi birçok canlının yaşamını sürdürdüğü bir tabiat parkı.

Şamlar Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Parka girişte araçlar için 20₺ ücret alınıyor. Piknik alanında girişte ödenen ücret dışında herhangi bir ekstra ücret talep edilmiyor.

Şamlar Tabiat Parkı’nda Neler Var?

Şamlar Tabiat Parkı’nda hem yetişkinlere hem çocuklara hem de ailelere hitap edebilecek birçok farklı alan yer alıyor. Park ormanlık bir bölge içerisinde bulunduğu için öncelikle elbette mesire alanından bahsedilebilir. Yaklaşık 50 dönüm alana sahip olan park içerisinde 6 farklı kapıdan giriş yapılarak, kolaylıkla mesire alanına ulaşabiliyorsunuz.

Piknik Alanı ve Mangal

Şamlar Piknik Alanı
Şamlar Piknik Alanı

Mesire alanında ahşap masalar, sunulan çeşmeler mescit lavabolar çocuk oyun alanı tuvaletler ve sosyal donatılar yer alıyor. Burada mangal yakabilir ve ailenizle güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Sportif Aktiviteler

Şamlar Tabiat Parkı Bisiklet Parkuru

Parkta keyifli piknikler dışında doğa yürüyüşleri yapabilmeniz için çok keyifli peyzaj görsellikleri sunan patika yollar kullanılabiliyor. Aslında bu sayede park içerisinde hem fotoğrafçılık için fırsat elde edilirken, hem de yine park içindeki 1300 metre bisiklet yolu sayesinde de spor aktiviteleri yapılabiliyor. 

Kamp Alanı

Şamlar Tabiat Parkı’nda karavan kampı deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Sunulan kamp imkanları ile dört mevsim keyifli bir orman tatili yapma şansı elde edebilirsiniz.

Çocuklar İçin

Şamlar Tabiat Parkı Macera Parkuru
Macera Parkuru

Çocukların farklı etkinlikler gerçekleştirebilmesi açısından da parkta bulunan izci kampında doğa yürüyüşü, okçuluk, badminton veya fly-fox gibi etkinlikler gerçekleştirilebiliyor. Çocuklar bu noktalarda macera parkurlarını kullanarak, bisiklet sporlarına katılarak ve oyun alanlarını değerlendirerek aileleriyle çok keyfi vakit geçirebiliyor.

Çocuklar için çiflik ve kümes hayvanlarının yer aldığı bir hayvanat bahçeside bulunuyor. Ayrıca burada geleneksel okçuluk merakı olan çocuklar içinde bir alan yer alıyor.

Tabiat parkında yer alan zipline ile vadinin bir ucundan diğer ucuna havadan eğlenceli bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Küçük çocuklar da, yanlarında bir yetişkin ile birlikte binebiliyorlar.

Video Tanıtımı

Şamlar Tabiat Parkı Nerede?

Tabiat Parkı, İstanbul’un Başakşehir ilçesinde yer alıyor. Arnavutköy ilçesine de sınırı bulunmaktadır. Parkın tam adresi Şamlar Mahallesi, İstiklala caddesi Başakşehir/İstanbul olmaktadır. Başakşehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Parka ulaşım Şamlar Köyü üzerinden geçen ve Eski Edirne Yolu ile Arnavutköy bağlantısını sağlayan yol üzerinden sağlanabiliyor. Parka toplu taşıma ile ulaşım için 36AS, 36AY ve 79C hatları kullanılarak piknik alanın durağında iniş yapılabilir. 

Haritası ve Konumu

Yazımızda kaynakça olarak görsellerde ve yazı içerisinde verilen bilgilerde, Başakşehir Belediyesi ile tabiat.gov.tr kaynaklarından yararlanıldı.

İstanbul’da tabiat parkı gezisi planlıyorsanız Polonezköy Tabiat Parkı veya Belgrad Ormanı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde parka yaptığınız gezilerinizi ve deneyimlerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz