Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, yılın her mevsiminde sizlere ayrı bir keyif verebilecek bir yerdir. Özellikle gölü ve gölün kenarındaki kahvaltı ve mangal keyifleri ayrı bir tat katacaktır gezinize. Gölün değişik bir efsanesi vardır. Bu efsaneyi yerlilerden de dinledikten sonra belki eğer şanslı iseniz sular biraz çekilmiş ise sizlerde gölün ortasında kalan minareyi görebilirsiniz. Gölün üzerinde çok fazla sazlık vardır.

Sapanca Gölü İskele

Gölün etrafında çeşitli kafeler bulunmaktadır. Bu kafelerde sabahları son derece leziz köy kahvaltıları yapabilirsiniz. Bu kahvaltıların yanı sıra bir mangal ziyafeti de çekebilirsiniz. Gölde kano veya deniz bisikleti ile bir tura çıkmanız da mümkün. Tabii ki hava şartlarının bunun için müsait olması gerekir. Aynı zamanda gölün çevresindeki yürüyüş yolunda yürüyebilir veya bisiklet ile dolaşabilirsiniz. Gölün çevresi yaklaşık olarak 16 kilometreden oluşmaktadır. Aynı zamanda gölün biraz gerisinde çeşitli yerleşim alanları da bulunmaktadır. Genellik ile villalar ile kaplı olan bölgede birçok otel de mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli restoranlarda her sezon emrinize amade olacaktır.

Sapanca Gölü Kahvaltı

Sapanca ve Maşukiye hakkında detaylı kahvaltı rehberimize Maşukiye Kahvaltı Yerleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Göl kenarında kahvaltı için birçok mekan bulunmaktadır. Bu mekanları her birinin yemyeşil bahçeleri güzel kahvaltılar için sizleri bekliyor olacaktır. Özellik ile köy kahvaltısı bu bölgede son derece fazla tercih edilmektedir. Hele bir de hava güzel ise gölün kenarında hafif bir esinti ile yeşilliklerin içerisinde kahvaltı etmek gerçekten çok keyifli olmaktadır. Köylünün Yeri adlı restoranda sizler için benzersiz bir köy kahvaltı hazırlanabilir. Bu mekan gerçekten çok fazla tercih edilen kahvaltı yerlerinin arasında gelmektedir. Aynı zamanda Gülizar Bahçe gibi çeşitli restoranlar da sizlere muhteşem kahvaltılar sunacaklardır.

Burada tavsiyemiz bölgenin iç kısmında değil göl kenarında kahvaltıyı tercih etmeniz olacaktır. Bu bölgenin en bilindik özelliğidir ve Sapanca’ya gelip de göl kenarında bir kahvaltı etmedim demek olmaz.

Sapanca Gölü Efsanesi

Sapanca Gölü Havadan

Bir efsaneye göre bir zamanlar şu anda gölün bulunduğu alanda bir kasaba varmış. Bu kasabada zengin insanlar yaşarlarmış fakat bu insanlar Dünya malına son derece düşkünlermiş. Bir gün yakınlardaki dağlardan birinden fakir ama kalbi çok iyi biri bu kasabayı ziyarete gelmiş. Adam, yerlilerin evlerine konuk olmak istemiş ama kimse kabul etmemiş sonra su istemiş ama yine kimse kabul etmemiş. Derviş aç ve susuz bir şekilde kasabayı terk edecekken bir kulübeye rastlamış. Burası, kasaba halkına sapan satarak para kazanan ve geçimini sağlayan bir sapancının dükkanıymış. Adam dervişe güler yüz ile kapıyı açmış ve içeri buyur etmiş.

Yemek ikram etmiş. Derviş memnun bir şekilde gece sapancının misafiri olmuş. Sabah uyandıklarında ise sapancı dervişi dağlara kadar yolcu etmiş. Sapancı kasabaya geri döndüğünde bir de bakmışki ortada kasaba falan kalmamış. Sadece bir göl varmış. Bir felaket olmuş ve bütün kasabayı yutmuş sular altında bırakmış. Bugün halen gittiğiniz zaman gölün ortasında yükselen bir minare görebilirsiniz. Gerçekten de göl bir kasabayı sular altında bırakmıştır ve suyun altında halen yapılar vardır.

Sapanca Gölü Konaklama

Gölün etrafında çeşitli kafeler bulunmaktadır. Bu kafelerin biraz ilerisinde ise çeşitli oteler mevcuttur. Bölgede son derece lüks otellerden günlük kiralık villalara kadar dilediğiniz her türlü konaklama mevcuttur. Bölge genellik ile zengin bir ilçe olarak bilinmekte ve çevre köylere nazaran çok daha lüks evler ile çevrelenmektedir.

Bunun yanı sıra gerçekten son derece hoş ve lüks oteller bölgede bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli pansiyonlarda da kalmanız mümkün olacaktır. Bölge turizm açısından son derece fazla geliştiğinden dolayı konaklama için çok geniş imkanlara sahiptir. Bu konuda asla sıkıntı çekmezsiniz.

Sapanca Gölü Gezilecek Yerler

Sakarya Sapanca Gölü

Sapanca ilçesinin en öneli yeri şüphesiz Sapanca Gölü olarak bilinmektedir. Fakat eğer bu civarda ufak bir tatil yapıyor iseniz yakınlardaki Maşukiye, Kartepe, Yaylalar ve Lahitleri gezebilirsiniz. Aynı zamanda çevresinde son derece tarihi yapılarda bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Mimar Sinan’ın yaptığı Vecihi Kapısı‘dır. Bu bölgeye geldiğiniz zaman eğer yanınızda özel aracınız var ise kesinlik ile yakın çevreyi de gezmenizi öneririz. Çeşitli köyleri gezebilir ve köy kahvaltılarının tadına varabilirsiniz. Aynı zamanda gölde kano yapabilir ve gölün efsanesini bir de yerlilerin ağzından dinleyebilirsiniz. Özellik ile de gölün kenarında bir mangal keyfini asla es geçmemelisiniz.

Sapanca Gölü gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Sapanca’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Dilerseniz Kuzuluk Kaplıcaları‘na da bir ziyaret de bulunabilir ve biraz rahatlayabilirsiniz. Ayrıca Rahime Sultan Camii ve Tuğrası’da bölgede bulunan en önemli tarihi eserler arasında yer almaktadır. Bölge turizm açısından bir tek gölü ile çok gündeme geliyor olsa da bilinmeyen veya yeteri kadar duyulmamış olan birçok farklı alan mevcuttur. Tüm bu alanları keyif ile gezebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sapanca Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Sapanca Gölü, Sakarya il sınırları içerisinde Kocaeli arasında kalmaktadır. Gölün harika manzarası Kartepe üzerinden de görülebilmektedir. Bölgeye çeşitli otobüs firmaları ile ulaşabilirsiniz. Bu firmalar genellik ile otogarlardan saat başı kalkmaktadırlar. Aynı zamanda bölgeye kendi aracınız ile de ulaşmanız mümkün olacaktır. TEM otoyolundan tabelaları takip ederek bölgeye kolaylık ile ulaşabilirsiniz. Sapanca girişine geldiğinizde bir otel ve benzin istasyonu göreceksiniz. Buradaki ışıklardan içeriye doğru saptığınızda artık geldiğinizi sizlerde fark edeceksiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde Sapanca Gölü gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.