Snowboard bir tutkudur ve başlayanlar kolay kolay vazgeçemez. Karın üzerinde başlayan bu mükemmel macera tutku haline gelmeye başlar.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de snowboard karda yapılmaktadır, bundan dolayı hava şartlarına uygun özel kıyafetleri olmak zorundadır Dünyanın en büyük kış sporunun özel malzemeleri vardır.

Snowboard Nasıl Yapılır

Türkiye’ snowboard sporunu yaparken bizi neler bekliyor bir görelim. İlk yapmanız gereken bir rehber ayak belirlemenizdir. Biri sizi ettiğinde hangi ayağınızı öne atarsanız o sizin rehber ayağınızdır. Daha sonra bağlamaları sıkıca bağlatın ve kontrol etmek için hareket edin. Duruş önemlidir ve bağlamalar genelde omuz genişliğine orantılı olmalıdır. Dizlerinizi bükün ve sırtınızı dik tutun, böylece daha iyi denge kurabilirsiniz.

Snowboard nasıl yapılır

Önünüzde bir şeye bastığınızı düşünün, bu duruşu ve baskıyı oluşturacaktır. Yavaşlarken topuğunuzu ya da parmaklarınızı saptırarak yapın, bunun tercihi size kalmıştır. Snowboard yapmayı öğrenirken elbette düşeceksiniz ama dengeyi iyi sağlarsanız, yüzüstü yerine daha az tehlikeli bir şekilde sırt üstü düşerseniz. Mesela gövdenizi bayıra doğru dönmek istiyorsanız baskıyı topuklarınıza verin ve ağırlığınızı hafif bir şekilde ayağınıza ve sırtınıza yaslamalısınız. Tam tersi için ise arka bacağınıza baskı uygulayıp, ağırlığınızı parmak uçlarınıza vermelisiniz. Dönüşlerinizi kontrol altına almak için gövdenizi döndürüp bacaklarınıza baskı uygulayınız. Ne tarafa dönerseniz dönün mutlaka sabit bir baskı gerekmektedir.

Snowboard Malzemeleri

Bunlardan bazıları; snowboard, snowboard bağlama, snowboard botları, snowboard tekstil ürünleri, snowboard aksesuarlarıdır. Board alırken kişinin seviyesi ve kullanım şekli önemlidir. Boardlar boy boy değişmektedir size en uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Snowboard bağlaması ise güvenlik için çok önemlidir. Ayağı iyi saran bir bağlama ile fazla enerji harcaman manevra yapabilirsiniz. Botlarda ise rahatlık ve ayağınıza uygun olması çok önemlidir. En iyi bot ayağınıza tam olan ve ayağınızı saran bottur.

Snowboard Malzemeleri

Snowboard Kıyafetleri

Her yerde karda yapılan spor, soğuk hava şartlarından dolayı Türkiye’de de snowboard tekstiline girilmesini sağlamıştır. Snowboard sporu karda yapıldığı için en çok ihtiyacımız olan giysi bizi sıcak tutacak ve rahat edebileceğimiz bir monttur. Snowboard montu alırken sugeçirmez olmasına, ısı yalıtımını sağlamasına, kar ve rüzgârı engelleyen iç kemerinin olmasına, müzik çalar ve telefon yerinin olmasına dikkat etmeliyiz. Aldığımız monttu hafif ve rahat olmalı, eğlencenizi engellememelidir. Kayak paltolunu ise rüzgâr ve kar geçilmez olmalıdır.

Snowboard da yapabileceğiniz Türkiye’deki Kayak Merkezleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diz ve arka kısımları daha olmalıdır ki bizi dış etkenlerden koruyabilsin. Hareketlerimizi engellemeyecek bir pantolon seçmeliyiz ve çok fazla uzun olmamasına dikkat etmeliyiz. Eldivenler hafif ve rahat olmalı ve batonun kaymasını engellemelidir. Çorapla ise kat kast giyilmeli ve kayak çorabı tercih edilmelidir. Çorap yumuşak olmalı ve ayağımızı tahriş etmemelidir.

Kayak başlığı alırken başınıza uymasına ve konforlu olması önemlidir. En önemli özelliği de her türlü etkene karşı koruması olmalıdır. Diz ve bilek koruyucuları, aşınmalardan korunmak için ve sakatlanmaları engellemek için mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılan kıyafetler hem rahat etmemizi, hem de korunmamızı sağlamalıdır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de snowboard yaparken kıyafet seçimi çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Türkiye’’de Snowboard Nerede Yapılır

Snowboard rehberi ile Türkiye’’de snowboard yapılabilecek çok güzel yerlere, pistlere göz atalım.. Bursa Uludağ, İzmir Ödemiş Bozdağ, . Bolu Kartalkaya, Isparta Davraz, Antalya Saklıkent, Ankara Elmadağ, Kastamonu Ilgaz, Kayseri Erciyes, Gümüşhane Zigana, Erzincan Bolkar, Erzurum Palandöken, Bingöl Yolçatı Kurucudağ, Kars Sarıkamış, Ağrı Bubi Dağı, Bitlis Sapgör, Elazığ Sivrice, Hazarbaba snowboard yapmak için uygun kayak merkezlerimizdir ve mutlaka ziyaret edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.