Esma Sultan Yalısı

Adını çok önemli bir figürden alan Esma Sultan Yalısı, İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde yer alıyor. İstanbul gibi çok kıymetli bir şehirde denizin dibinde inşa edilen yalılar, bugün için çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Tarihi yalılara bugün özelinde paha biçebilmek pek kolay değil. Esma Sultan Yalısı da tam anlamıyla bu yalılardan bir tanesi durumunda. Dilerseniz Esma Sultan Yalısı’ndan söz etmeden önce, kısaca Esma Sultan’ın kim olduğunu hatırlayalım, ne dersiniz?

Esma Sultan Kimdir?

Esma Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nun 18. Yüzyılda yaşayan en önemli karakterlerinden birisi diyebiliriz. I. Abdülhamit’in kızı olarak tanınan Esma Sultan aynı zamanda önemli bir beste yeteneğine sahipti ve diğer yandan da asaleti, giyim tarzıyla pek çok kişiye örnek oluyordu. Babası Abdülhamit o henüz 10 yaşındayken vefat etti. Kendisi bir Kaptan-ı Derya eşiydi. Ancak eşi Hüseyin Paşa henüz 25 yaşındayken öldü. Esma Sultan bunun üzerine yeni bir evlilik yapmak istemedi. Esma Sultan’ın kendisine ait pek çok yalı ve köşkün dışında, bir de sarayı bulunuyordu.

Esma Sultan Yalısı Hakkında Bilgiler

Esma Sultan Yalısı Gece Manzarası
Gece Manzarası

Esma Sultan Yalısı, her dönem İstanbul’un en popüler yalılarından biri olmuştur. Hem tarihsel geçmişi, hem de muhteşem konumu, onu bu denli değerli kılmaya yetmiştir. Esma Sultan Yalısı bilhassa son 30 senede bambaşka bir kimlik kazandı. Hem bir etkinlik merkezi olarak kullanılmaya başlanması, hem de restore edilmesi, Esma Sultan’ın cazibesini bir kat daha arttırmıştır. Burası Esma Sultan’a verilen bir düğün hediyesiydi

Tarih içinde çok ciddi zararlar görünce farklı amaçlarla kullanılmaya başlandı. Bir dönem Rum Okulu olarak da kullanılan yalı, önemli bir yangın vakasıyla da karşı karşıya kalmıştır. Yalının kullanım hakları 1915 senesine dek tamamen Osmanlı Devleti’ndeydi. Esma Sultan, müthiş konumuna rağmen değeri biraz geç anlaşılmış ve yeterince korunamamış bir yapı. Marmara Grubu bugün yalının işletme ve kullanım haklarını elinde bulunduruyor. Yapılan restorasyon çalışmalarında yalının aslına büyük ölçüde sadık kalınmıştır.

Esma Sultan Yalısı Düğün

Esma Sultan Yalısı Düğün
Yalıda Düğün

The Marmara Esma Sultan Yalısı, sadece tarihsel ziyaretlere değil, çok önemli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un en zengin aileleri, düğünleri için yalıyı tercih edebiliyor. İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde düğün ve organizasyonlarınızı burada yapabilirsiniz.

Yalının altyapısı ve genel atmosferi bir düğün için oldukça uygun. Tabi tahmin edeceğiniz üzere bunun çok ciddi bir maddi bedeli bulunuyor. A’dan Z’ye her türlü detayın düşünüldüğü düğünler, gerçekten de tam bir görsel şov sunuyor. Bu görkemli yapıda düğünlerini organize edenlere özel nedimeler eşlik ediyor. Hem Türk, hem de yabancı pek çok çift, düğünlerini Esma Sultan Yalısı’nda yapmak için sıraya girmiş durumda. 

Esma Sultan Yalısı İçi
Yalının İçi

Esma Sultan Yalısı Nerede?

Yalı, İstanbul ilinin Avrupa Yakası içinde yer alan Beşiktaş ilçesinde bulunmakta. Tam olarak Ortaköy’de yer alan yalıya ulaşım ise oldukça kolay. İsterseniz Beşiktaş içinde her yerden buraya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Öte yandan şehir içi toplu ulaşım araçları da sizi rahatlıkla buraya getirecektir.Dileyenlerse Esma Sultan Yalısı’na gelmek adına doğrudan deniz yolunu tercih edebilir. Meşhur Ortaköy Camii, Esma Sultan Yalısı’nın hemen yanında yer alıyor.  

Haritası ve Konumu

Yalıya ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Yalının yakınında yer alan Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı ve Yıldız Parkı gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Sizlerde yaptığınız gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz