Hadrian Kapısı

Antalya’nın tarihi güzellikler ile dolu olan Kaleiçi bölgesinde bulunan Hadrian Kapısı, şehrin tarihi güzelliklerinin en başlarında yer alıyor. Anıt şeklindeki yapı tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte Antalya’nın tarihi simgelerinden birisi haline gelmiş durumda. Gösterişli ve döneminin mimari özelliklerini taşıyan bu yapı Antalya’ya tarihi bir doku katıyor.Yazımızda tarihi ve hakkında bilgiler ile nerede ve ulaşım alternatiflerine yer verdik.

Hadrian Kapısı Hakkında Bilgiler ve Tarihi

Hadrian Kapısı Antalya

Üç kemerden oluşan mimari yapısı ile ismi Üç Kapılar olarak da adlandırılan Hadrian Kapısı, eski Antalya kentini ve limanını birbirine bağlayan kapılar olup kuşatılan surlar üzerindeki kapılardan günümüze tek yapısını koruyan tek kapı olmuştur.

Tarihi çok eskilere dayanan bu yapı bir Roma eseri olmakla birlikte milattan sonra 130 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. O yıllarda Roma İmparatoru olan Hadrian adına yaptırılmış olan bu kapı uzun yıllar boyunda şehrin sularının altında kaldığı için kullanılamamış.

Şehri saran surların bu Üç Kapıların önünden de geçtiği düşünülmekte ve kale içi denilen bir geçide kılavuzluk ettiği bilinmektedir. Zamanla kapı önündeki sur yapılarının yok olmasıyla Üç Kapılar ortaya çıkmıştır.Sütunları hariç bembeyaz mermerden yapılmış olan bu kapılarda muhteşem bir mimari ve işçilik bulunmaktadır. Kapıların normalde iki katlı olduğu düşünülmekte fakat günümüze daha detaylı bir bilgi aktarılamamıştır.

Hadrian Kapısı Tarihi

Üç Kapılar’ın yanında kapı ile aynı zamanda yapılmadığı bilinen iki adet kule bulunmaktadır. Kuzeydeki kulenin Antik Çağ eseri olduğu ve üst kısmının Selçuklular’dan kalma olduğu bilinmektedir. Güneydeki kulenin ismi ise Julia Sancta olarak geçiyor ve Hadrian devri eseri olarak biliniyor. Bu yapı 1960’lara kadar açık çay bahçesi olarak kullanılmış. Müthiş mimari yapısı, üzerindeki kabartma ve dokumalardan olan el işçiliği ile şehrin gözde tarihi eserleri arasında olan bu kapılar kale içi bölgesi ile kale dışı bölgesini birbirinden ayırarak şehre farklı bir doku katıyor. Bu kapılar aracılığı ile bir yandan modern bir Antalya şehri görmekte diğer yanda ise tarihi dokuları ve mimari yapısıyla çok eskilere gidip tarihi hissetmektesiniz.

Antalya gezilerinizde size rehber olacak Antalya’da gezilecek yerler yazımız ile şehrin merkezinde ve çevresinde görülecek en güzel yerleri keşfedebilirsiniz.Ayrıca şehirde yer alan tarihi yapıların yer aldığı Antalya antik kentler yazımızada mutlaka göz atın.

Hadrian Kapısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Antalya Müzesi ile Zerdalilik güzergâhında çalışmakta olan Nostaljik Tramvayın Üç Kapılar durağının hemen yanında yer alıyor ve ulaşımda oldukça kolay sağlanıyor.Nostaljik Tramvay ’ı kullanarak kolayca Üç Kapılara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda metroyu kullanarak da ulaşabilirsiniz. Atatürk ve Işıklar Caddesi üzerinden geçen otobüsler ile Hadrian Kapısı’ na en yakın durakta inip Üç Kapılara ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezi ve tecrübeleriniz ile sorulanızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz