Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, günlük yoğun iş hayatından, yoğun İstanbul trafiğinden ve stresli bir yaşantıdan uzaklaşmak ve kafa dinleyerek rahatlamak isteyen insanlar için İstanbul Kadırgalar Vadisi’nde bulunan bir parktır. Maçka Parkı aynı zamanda konumu ile de pek çok yere yakındır. Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye’ye oldukça yakın bir yerdedir.Yazımızda parkta neler var, teleferik hattı ve nerede ile ulaşım bilgileri gibi detaylara yer verdik.

Maçka Demokrasi Parkı

Geniş bir konumda yer alan bu yemyeşil park siz ve sevdikleriniz için şehrin kalabalıklığından ve karmaşasından uzakta kendinizi doğanın içerisinde hissedeceğiniz bir yer. Maçka Parkı özellikle merkezi olan konumu ile pek çok kişinin kolay bir şekilde ulaşabileceği ve gerek özel araçla gerek ise toplu taşıma ile çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yeşilin birbirinden farklı tonlarının tadını çıkararak ve tertemiz havayı soluyarak harika ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Park içerisinde pek çok farklı türde ağaç da bulunmaktadır. Ihlamur, kestane, gürgen, kavak, çınar, şimşir, akasya, meşe ve daha pek çok ağaç çeşidini bu parkta görmeniz mümkündür. 

Maçka Parkında Neler Var?

Maçka Parkı

Maçka Demokrasi Parkı içerisindeki zengin bitki örtüsü ile ziyaretçilerinde beğeni topluyor. Yeşilim bin bir tonunu bulabileceğiniz bu parkta aynı zamanda ceviz, kızılağaç, akasya ve meşe ağacı gibi pek çok ağaç çeşidini görebilirsiniz.

Aynı zamanda park içerisinde pek çok farklı aktivite yapma şansınızda bulunuyor. Park içerisinde spor aletleri olan bir alan, çocuklar için oyun alanları, kahvehaneler ve restoranlar, yapay bir ada ve 9 adet yapay havuz bulunmaktadır.

1933 yılında restore edilerek insanların kolaylıkla vakit geçirebileceği bir alan haline getirilen park, İstanbul’da yaşayanların sık sık tercih ettiği bir yer olmaktadır. Maçka Parkı üzerinde büyük bir teleferik hattı da bulunmaktadır.

Park içerisinde rahatlıkla piknik yapabilir ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Çocuklu aileler ve kalabalık grupların favori mekânı olabilecek bu park aynı zamanda sevimli minik dostlarımız kediler, köpekler içinde harika bir alandır. Yılın dört mevsimi birbirinden farklı güzelliğe bürünen bu park kış aylarında ise bembeyaz bir örtü ile kaplanmaktadır. Bu park fotoğraf çekmeyi sevenler ve doğa manzaralarını severler için harika fotoğrafların çıkabileceği bir alan.

Maçka Parkı Teleferik Hattı

Maçka Parkı Teleferik Hattı

Maçka Demokrasi Parkı içerisinde 1993 yılından beri hizmet vermekte olan teleferik hattı Taksim ile Maçka arasında insanlara kolay bir ulaşım sağlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin iki kampüsünü de birbirine bağlayan bu teleferik hattı öğrencilere de oldukça kolaylık sağlamıştır.

Teleferiği kullanarak bu büyük ve harika manzaralı parkın üzerinden geçiyor ve parka kuşbakışı bakabiliyorsunuz. Teleferiğin kapasitesi 6 kişi ile sınırlı ve 2 gidiş 2 dönüş kabininden oluşmaktadır. Teleferik ile yolculuk yaklaşık 3,5 dakika sürmektedir. 

Maçka Parkı Nerede?

Maçka Demokrasi Parkı Şişli’de Harbiye Kadırgalar Caddesinde yer almaktadır.Haritası ve konumuna google haritalar veya yandex haritalar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile kolaylıkla parka ulaşabilirsiniz. 30A Beşiktaş Mecidiyeköy, 26B Gayrettepe Eminönü metrobüsleri ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İnönü Stadı otobüs durağından da parka geçmek için 49T Yeşilpınar Taksim ya da DT2 Ortaköy Dereboyu Taksim metrobüsüne binebilir ve 150 metre kadar yürüdükten sonra parka ulaşabilirsiniz.

Yakınında Gezilecek Yerler

Parkın hemen yakınında gezilecek ve görülecek yerler arasında Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Parkı, Büyük Mecidiye Camii, Dolmabahçe Camii gibi yerlerin dışında daha pek çok yeri İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda bulabilirsiniz.Listemizde şehrin diğer parklarına ve doğal güzelliklerinide görebilirsiniz.

Sizlerde park hakkında bilgilerinizi ve sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz