Pelit Çikolata Müzesi

Çikolatayı kim sevmez ki? Peki, kendinizi çikolatadan bir köyün içerisinde hayal edin desem veya çikolata akan şelaleler desem? Evet, doğru duydunuz Pelit Çikolata Müzesi ile bunların hepsi mümkün.

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler listesi için İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi Hakkında Bilgiler

Müzenin içerisinde adeta çikolatadan bir dünya bulabilirsiniz. Çikolata severler buraya bayılacak! Pelit’in çikolata severler için özen ile tasarladığı bu müze hem çocuklar hemde yetişkinlere devamlı kapılarını açıyor. İçeride çikolatadan yapılmış köyler, öneli kişilerin heykelleri, çikolata çeşmeleri gibi birçok yapı ile karşılaşıyorsunuz.

Bu yapıların tek özellikleri tamamen çikolatadan yapılmış olmaları. İmalat alanının üzerinde bir cam tüpün içerisinden tüm imalatı izleyebiliyor ve aynı zamanda da Pelit’e ait bir takım eski üretim malzemelerini görebiliyorsunuz. Aynı zamanda müzeyi gezerken tamamen çikolatadan yapılmış ola heykellerin de ilginizi çekmemeleri mümkün değildir.

Müzede Neler Var?

Çikolata müzesinde yer alan salonlar ver eserler şu şekilde;

Ana Salon

Çikolata Ev

Bu kısımda ilginizi çekebilecek harika eserler yer alıyor.Gerçek boyutlu bir çikolata ev bulunuyor.Ayrıca çikolata şelalesi, Nuh’un gemisi gibi eserler ile çikolata tarihinin anlatıldığı tablolar yer alıyor.

İstanbul Salonu

Pelit Çikolata Müzesi İstanbul

Bu kısımda İstanbul şehrinin simgesi haline gelmiş yapıları görebilirsiniz.Bunlar Sultan Ahmet Camii, Kız Kulesi, Galata Kulesi ve Boğaz Köprüsü gibi tarihi ve şehrin simgesi haline gelen yapıların lezzetli çikolatalar ile yapılmış minyatürleri.

Türk Büyükleri Salonu

Türk Büyükleri Salonu Çikolata Eserler

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan kişilerin heykelleri yer alıyor.Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi gibi bir çok önderin çikolatadan yapılmış büstlerini görebilirsiniz.

Sanatçılar Salonu

Sanatçılar Salonu Çikolata Eserler

Bu kısımda hem dünyaca ünlü sanatçılar ve eserleri yer alıyor.Örneğin Pablo Picasso ve Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu gibi eserlerin çikolatadan yapılmış halleri sergileniyor.

Medeniyetler Salonu

Çikolata Medeniyetler Salonu

Bu kısımda ise dünyada yer alan ve medeniyetlerin günümüzde bilinen önemli eserleri yer alıyor.Antik Yunan, Osmanlı, Bizans gibi pek çok milletin çikolata ile yapılmış eserleri ve tabloları bulunuyor.

Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti 2024

Çikolata Müzesi giriş ücreti kişi başı 300₺ olarak belirlenmiştir. Okul gruplarında da kişi başı ücret 250₺ olarak belirlenmiş. 0-3 Yaş için ücretsizdir.

Pelit Çikolata Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeyi haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.İletişim ve randevu için telefon numarası (0212) 411 13 00 ile müzeyle irtibat kurabilirsiniz.

  • Pelit
  • Pelit Çikolata Müzesi İstanbul

Pelit Çikolata Müzesi Nerede?

Müze, Pelit’in İstanbul ilinin Esenyurt ilçesinde yer almakta ve 25.000 metre karelik alanına kurulmuştur.  Müzeye aracınız ile veya toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Esenyurt otobüs seferlerine oturduğunuz bölgeden gerek aktarmalı gerekse direkt olarak binebilir ve müzeye ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz