Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul ilinin Hasköy semtinde ve Haliç kıyısında yer almakta olan bir sanayi Müzesi’dir. Türkiye’nin saygın iş adamlarından olan Rahmi Koç’un desteği ile 1994 yılında açılmıştır. Ülkemizdeki ulaşım, sanayi, iletişim ve endüstri tarihine adanmış olan, ilk önemli müze özelliğine sahip bulunmaktadır. Müzede sıklık ile organizasyonlar, özel sergiler ve konserler düzenlenmektedir.

Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgi

Rahmi Koç Müzesi üç ana bölümünden meydana gelmektedir. Tarihi Lengerhane binası, tarihi Hasköy tersanesi ve Açık hava sergileme alanı bahsedilen üç bölümü oluşturmaktadır. Lenger kelime anlamı ile gemileri sabitlemek maksadı ile denize atılan zincir ile ucundaki çabaya verilen isimdir. Lengerhane ise, bu malzemelerin yapıldığı yerlere verilen isim olarak bilinmektedir. 1991 yılında Lengerhane binası Rahmi Koç tarafından satın alınarak, Müze statüsüne sokulmuştur.

Hasköy tersanesi, Lengerhane’nin hemen karşısında bulunan ve restorasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanarak Rahmi Koç Müzesi’ne dahil edilmiştir. Tersane aslen, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından, kendi gemilerinin onarım ve bakım işlemlerinin yapılması maksadı ile kurulmuştur.

Açık hava sergileme alanı, Hasköy caddesinde bulunan ana girişten Haliç’e kadar uzaman açık alanda yer almaktadır. Klasik otomobillerden, devasa ebattaki Turgut Alp Vincine kadar, Liberatorlardan uçaklara kadar, birçok parça Açık hava sergileme alanında bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Resimleri

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Rahmi Koç Müzesi giriş ücretleri;

Öğrenciler için 7 TL
Yetişkinler için 16TL
Denizaltı öğrenciler için 5 TL
Denizaltı yetişkinler için 8 TL
Keşif süresi öğrenciler için 3 TL
Keşif süresi yetişkinler için 3 TL olarak belirlenmiştir.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Rahmi Koç Müzesi Pazartesi günleri kapalı olmak ile birlikte, ziyaret saatleri;

Salı ve Cuma günleri saat 10:00 ile 17:00 arası
Cumartesi, Pazar ve bayram günleri saat 10:00 ile 18:00 arası ( 1 Ekim – 31 Mart )
Cumartesi, Pazar ve bayram günleri saat 10:00 ile 20:00 arası ( 1 Nisan – 30 Eylül )

Rahmi Koç Müzesi’nde Müzekart Geçerli mi?

Rahmi Koç Müzesi ziyaretlerinde müzekart geçerli olmak ile birlikte, müzekart sahiplerine bilet fiyatları üzerinden % 20 indirim uygulanmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Müze, İstanbul Hasköy’de yer almaktadır. Rahmi Koç Müzesi’ne, İETT otobüsleri, Şişhane Alibeyköy hattında çalışan minibüsler, şehir hatları ve Üsküdar Eyüp hattı vapurları, Halıcıoğlu durağından kalkan metrobüsler ve özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Ulaşım Haritası

Rahmi Koç Müzesi İletişim Bilgileri

Adres : Rahmi M. Koç Museum Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul
Telefon : 0 212 369 66 00

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.