Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul ilinin Hasköy semtinde ve Haliç kıyısında yer almakta olan bir sanayi Müzesi’dir. Türkiye’nin saygın iş adamlarından olan Rahmi Koç’un desteği ile 1994 yılında açılmıştır. Ülkemizdeki ulaşım, sanayi, iletişim ve endüstri tarihine adanmış olan, ilk önemli müze özelliğine sahip bulunmaktadır. Müzede sıklık ile organizasyonlar, özel sergiler ve konserler düzenlenmektedir.

Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgi

Rahmi Koç Müzesi üç ana bölümünden meydana gelmektedir. Tarihi Lengerhane binası, tarihi Hasköy tersanesi ve Açık hava sergileme alanı bahsedilen üç bölümü oluşturmaktadır. Lenger kelime anlamı ile gemileri sabitlemek maksadı ile denize atılan zincir ile ucundaki çabaya verilen isimdir. Lengerhane ise, bu malzemelerin yapıldığı yerlere verilen isim olarak bilinmektedir. 1991 yılında Lengerhane binası Rahmi Koç tarafından satın alınarak, Müze statüsüne sokulmuştur.

Hasköy tersanesi, Lengerhane’nin hemen karşısında bulunan ve restorasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanarak Rahmi Koç Müzesi’ne dahil edilmiştir. Tersane aslen, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından, kendi gemilerinin onarım ve bakım işlemlerinin yapılması maksadı ile kurulmuştur.

Rahmi Koç Müzesi Planı
Müze Planı

Açık hava sergileme alanı, Hasköy caddesinde bulunan ana girişten Haliç’e kadar uzaman açık alanda yer almaktadır. Klasik otomobillerden, devasa ebattaki Turgut Alp Vincine kadar, Liberatorlardan uçaklara kadar, birçok parça Açık hava sergileme alanında bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2024

Bilet TürüGiriş Ücreti
Yetişkin190 TL
Öğrenci95 TL
Denizaltı Yetişkin– TL
Denizaltı Öğrenci– TL
Tekne Turları Yetişkin45 TL
Tekne Turları Öğrenci30 TL

Ziyaret Saatleri

GünAçılış SaatiKapanış Saati
PazartesiKapalı
Salı09:3017:00
Çarşamba09:3017:00
Perşembe09:3017:00
Cuma09:3017:00
Cumartesi10:0018:00
Pazar10:0018:00

Müze Salı ve Pazar günleri arasında açıktır. Pazartesi günleri müze kapalıdır. Dini bayramlarda arife ile birinci günü ve her yılın 31 Aralık ile 1 Ocak günleri arasında müze kapalıdır.

Rahmi Koç Müzesi’nde Müzekart Geçerli mi?

Müze ziyaretlerinde müzekart geçerli olmak ile birlikte, müzekart sahiplerine bilet fiyatları üzerinden %10 indirim uygulanmaktadır.Yani ücretsiz giriş söz konusu değil.

Rahmi Koç Müzesi Resimleri

  • Rahmi Koç Müzesi İstanbul
  • Rahmi Koç Müzesi Eserler
  • Rahmi Koç Müzesi Klasik Arabalar

Rahmi Koç Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Müze, İstanbul Hasköy’de yer almaktadır. Müzeye, İETT otobüsleri, Şişhane Alibeyköy hattında çalışan minibüsler, şehir hatları ve Üsküdar Eyüp hattı vapurları, Halıcıoğlu durağından kalkan metrobüsler ve özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Haritası ve Konumu

Navigasyon ile yolculuk yapacaklar için Google Maps konumu ve Yandex Haritalar konumu ile navigasyon bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Yakınında Gezilecek Yerler

Müze ziyaretlerinizde hemen yakınında yer alan gezilecek yer önerisi olarak Miniatürk, Pera Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi ve Madame Tussauds İstanbul tercih edebileceğiniz gezilecek yerler arasında bulunuyor.

İletişim Bilgileri

Adres : Rahmi M. Koç Museum Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul
Telefon : 0 212 369 66 00

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz