Şile Gezilecek Yerler

Karmaşık ve stres dolu İstanbul şehir hayatı içerisinde kendinizi atabileceğiniz en sakin yerlerden biridir Şile. İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerinden biri olmasıyla birlikte adeta saklı bir cennet konumundaki bu nadide ilçe, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Dört mevsim gidilecek tatil yerleri arasında olması, çok uzun zamanlara dayanan tarihi, doğal güzellikleri ve plajları ile bu eşsiz bölgeyi tanımak ister misiniz? İşte sizin için hazırladığımız Şile gezilecek yerler listesi.

Şile gezilerinizde konaklama planlıyorsanız Şile Bungalov Evler yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Şile Kalesi

Şile Kalesi Şile Gezilecek Yerler

Şile’nin sembol yapılarından biri olan Şile Kalesi, bir diğer adıyla Ocaklı Kalesi olarak da bilinir. 12 metre yüksekliğe sahip bu kale, Cenevizliler zamanında inşa edilmiştir. Ayrıca kale üzerinde Osmanlı ve Bizans döneminden kalma izlere rastlamak mümkün. Şile’de gezilecek tarihi yerler arasında olmasıyla birlikte Şile Kalesi, yıkılmaya karşı yapılan restorasyon çalışmaları ile siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Şile Deniz Feneri

Şile Deniz Feneri

Şile Deniz Feneri, bu ilçenin dünyaca ünlü yapıtlarından biridir. İnşa edildiği 1859 tarihinden itibaren aktif olarak görev yapmakta ve dünyanın en büyük ikinci deniz feneri ünvanına da sahiptir. 2014 yılında Şile Deniz Feneri Müzesi olarak ziyarete açılmasıyla birlikte, özellikle de yaz aylarında birçok kişinin geziler düzenlediği yer haline geldi. 19 metre yüksekliğindeki Şile Deniz Fenerine giderek, oradaki çay bahçesinde ve manzara eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Şile’nin görülecek en güzel yerleri dendiğinde ilk akla gelen ve 72 basamak sonra en üst noktasına çıkılan Şile Deniz Feneri’nde, etrafı bir anlamda kuş bakışı izlemek de mümkün.  

Şile Saklı Göl

Şile Saklı Göl

Şile’ye 14 km uzaklıkta olan ve Karamandere Köyü’nde yer alan Saklı Göl, hafta sonu kahvaltıları için ailenizle gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Gölün hemen kenarında bulunan işletmede kahvaltınızı yapabilir, sonra da muhteşem bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yeşilliğin ve berraklığın eşsiz rahatlığı ile birlikte isterseniz mangal yakmanıza da olanak sağlanır. 

Şilede bulunan bu harika göl için Şile Saklı Göl yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

Ağva

Şile Gezilecek Yerler Ağva

Şile gezilecek yerler listesi yapıp da Ağva’ya yer vermemek olmaz. Ağva, İstanbul’a en yakın tatil yerlerinden biri olması, eşsiz doğası, mağara ve şelaleleri ile adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Arkadaşlarınızla grup halinde Ağva’ya gelerek buradaki mekanlarda kahvaltı yapabilir; kano, tekne, bisiklet ve ATV turlarına katılabilirsiniz. Yazın sıcak günlerinde ise Ağva plajlarında doyasıya yüzmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Ağva hakkında detaylı gezi rehberinin yer aldığı Ağva Gezi Rehberi yazımızı incelemeyi unutmayın. Ayrıca Ağva plajları ve En İyi Ağva Otelleri yazımızda gezilerinizde faydalı olabilir.

Ağlayan Kaya

Şile Gezilecek Yerler Ağlayan Kaya

Şile’nin en ünlü doğal güzelliklerinden biri olan Ağlayan Kayalar, Şile Feneri’ne de oldukça yakın bir konumdadır. Kayaların ismini 1730 yılında yaşanan bir aşk hikayesinden aldığı rivayet edilir. Hikayeye göre dönemin zenginlerinden olan Dimitri Ağa, kızı Eftelya ve ve eşi ile birlikte çiftliklerinde yaşıyor, Mehmet isimli genç ise çiftlikteki hayvanların çobanlığını yapıyor. Gel zaman git zaman birbirine aşık olan Mehmet ve Eftelya, durumu kızın babasına anlatırlar fakat Dimitri Ağa, Mehmet’i ve annesini çiftliğinden kovarak bu aşka engel olur.

Ve bu iki aşık, sonrasında ismini verdikleri bu kayalıklarda buluşarak göz yaşları içinde birbirlerine son kez ve sımsıkı sarılırlar. Sonrasında da el ele tutuşup kendilerini o kayalıklardan aşağı bırakırlar ve Karadeniz’in sert dalgaları arasında gözden kaybolurlar. Bu olayı sembolize etmesi açısından o kayalıklar, yaşanan olaydan sonra hep ‘Ağlayan Kaya’ olarak bilinir. Şile’de sevgili ile gidilecek yerlerden biri olan bu bölge, genç çiftlerin de ilgi odağı konumunda. 

Değirmençayırı Şelalesi

Şile Değirmençayırı Şelalesi

Şile merkeze 33 kilometre uzaklıkta olan Değirmençayırı Şelalesi, görülecek en güzel yerler arasında doğa severlerin göz bebeğidir. Gebze sınırına da yakın olan bu şelaleyi görmek ve etrafını gezmek istediğinizde birbirinden güzel göllere rastlamanız da mümkün. Şile’de ayrıca Hacıllı Şelalesini ve On Bir Göller Vadisini gezebilirsiniz.

Kumbaba Tepesi

Şile Kumbaba Tepesi

Sahip olduğu kırmızı ve turuncu renk tonundaki kumlarının romatizma ve birçok hastalığa da iyi geldiği söylenen Kumbaba Tepesi, Karadeniz’e de yakın bir bölgededir. Bizanslıların zamanında bu bölgeyi Güneş Hamamı olarak kullandığı ve buradaki kumlardan kendilerine şifa bulduğu da biliniyor. Günümüzde ise özellikle de yaşı ilerlemiş kişiler Kumbaba Tepesi’ne gelerek tıpkı geçmiş nesillerde olduğu gibi kendilerini kuma gömer ve hastalıklarına iyi gelmesini beklerler. Ayrıca bölge gezisi esnasında tam tepede yer alan Kumbaba Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 

Hanımsuyu Çeşmesi

Şile Hanımsuyu Çeşmesi

1871 senesinde Mısırlı Hatice Hanım tarafından yaptırılan Hanımsuyu Çeşmesi, yapımı esnasında deposuna şeker katıldığı düşüncesi ile birlikte, suyunun hâla tatlı olduğu söylenir. Hanımsuyu Çeşmesi, Şile merkez çarşıda yer alıyor. 

Şile Paljları

Şile Paljları

İstanbul’da denize girilecek yerler arasında bulunan Şile, Karadeniz’e bakan plajları ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sezonda hafta sonu çok ça tercih edilen bir bölge. Şile halk plajı, Ağlayankaya plajı yada Uzunkum plajı, bu bölgede tercih edebileceğiniz plajların başında geliyor. Şile’de yer alan Ağva bölgesinde bulunan Ağva Plajları yazımız ile bölgede yer alan en iyi plajlar ve koylar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Sarıkavak Kalesi

Doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin adeta bir bütünleşmesi olan Sarıkavak Kalesi, Şile merkeze 22 km uzaklıkta olan Sarıkavak Köyü’nde bulunuyor. Yine bu kalenin de Cenevizliler tarafından inşa edildiği düşünülmekte. Günümüzde oldukça bakımsız bir halde olan Sarıkavak Kalesi’nde birkaç farklı medeniyete ait izler bulabilirsiniz. Tarihi yerleri gezmeyi ve görmeyi seven biriyseniz, bu harika kaleyi gezmeniz tavsiye olunur. 

Sizlerde Şile gezileriniz hakkında listede olması gerektiğini düşündüğünüz yerleri

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz