Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızda, müzede yer alan eserler, ziyaret bilgileri ile ulaşım bilgilerini içeren detaylı gezi rehberimiz bulunuyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgiler

Türk ve İslam tarihine ışık tutan eserleri bünyesinde toplamış olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin tarihi 100 yıl öncesine kadar dayanıyor. Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi’nde hizmet vermeye başlayan müze, Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak anılmaya başlanıyor. Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra adı değişmiş olsa da, müzenin bugünkü yerinde, yani İbrahim Paşa Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlaması ise ancak 1983 yılından itibaren mümkün olabilmiş.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Eserleri

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Eserleri
Türk ve İslam Eserleri Müzesi Halılar
Türk ve İslam Eserleri Müzesi Eserleri

Müzede Türklerin uzun yıllar boyu hem göçebe yaşam tarzları içerisindeki, hem de yerleşik hayattaki kullandığı yüzlerce farklı türde eser yer almaktadır. Metal işlerden, çadır ve elbiseler gibi tekstil örneklerine, savaş silahlarından, sanat eseri halı dokumalara kadar birçok örnek müzede yer almakta. Ayrıca bunların yanından İslam Dünyası’nı da yakından ilgilendiren birçok el yazması örnek de müzede bulunuyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin adı çok fazla dillendirilmemesinin sebebi daha çok İstabul’daki Topkapı ve Ayasofya gibi ilgi odağı merkezlerin biraz gölgesinde kalmasıdır. Ancak müze gezmekten zevk alan değil, sadece müzede geçirdiği vakti boşa gitmiş olarak görmeyen hemen herkes için müze, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde kesinlikle listenin en üstlerindedir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2024

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin giriş ücreti 60 ₺’dir. MüzeKart ile giriş yapabilirsiniz. MüzeKart fiyatı 60₺’dir. Yabancı ziyaretçiler için 320₺ bilet fiyatı bulunuyor.

Ziyaret Saatleri

Müze, haftanın her günü ziyarete açıktır.Müzenin ziyarete açık olduğu saatler ise şu şekilde;

  • 1 Nisan – 31 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:00
  • 1 Nisan – 31 Ekim Yaz Kapanış Saati: 20:00
  • 31 Ekim – 1 Nisan Kış Açılış Saati: 09:00
  • 31 Ekim – 1 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00

Müzeye giriş yapabilmek içinse, müzenin kapanacağı saatten en geç yarım saat önce bilet gişelerinde olmak gerekiyor; aksi halde bilet gişesi kapandığı için giriş yapmak mümkün değil.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İçi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi El Yazmaları
Tarihi Halılar

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede?

Müze, tam olarak Sultanahmet Meydanı’nda, Sultanahmet Camii’nin karşısındaki İbrahim Paşa Sarayı’nda mukim. Bu yüzden müzeye gelmek için Sultanahmet Meydanı’na gelip, birkaç dakikalık kısa bir yürüyüş yapmak yeterli.

Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nda olanlar için tercih edilebilecek en güzel ulaşım aracı Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı olacaktır. Sultanahmet Durağı’nda indikten sonra müzeye ulaşım sadece birkaç dakika.

Anadolu Yakası’ndan Sultanahmet’e gitmek içinse önce deniz yolu ile Eminönü, Kabataş ya da Karaköy’e kadar gelinip buradan tramvayla Sultanahmet’e kadar ulaşılabilir.

Anadolu yakasından gelecek olanlar için ikinci bir alternatif de Marmaray olabilir. Marmaray ile Sirkeci’ye kadar gelip, yine buradan tramvayla Sultanahmet’e kadar rahatlıkla gidilebilir.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

E-posta : tiem@tiem.gov.tr Tel : +90 (212) 518 18 05 Adres : Binbirdirek Mh. Atmeydanı Sk. No: 12 – Sultanahmet/İSTANBUL

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz