PAYLAŞ

Harbiye Askeri Müzesi Hakkında Bilgi

Tarihi bir müze olan Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un Harbiye semtinde bulunmaktadır. Müzenin kuruluş aşaması 15. Yüzyıla kadar devam etmiştir. Müzede arkeolojik eser sayısının artışının ardından eserlerin Çinili Köşke taşınması uygun görülmüştür. Bu vesileyle günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temeli atılmıştır.

Müzede dikkat çeken bir diğer özellik ise müze sinemasının, kütüphanesinin, yayınlarının ve mehterinin günümüzdeki çağdaş müzecilik anlayışıyla örtüşen bir müze olmasıdır. Müze 1940 yılına kadar Ayana İrini’de faaliyet göstermiştir. İkinci Dünya savaşı esnasında askeri müze bir süre faaliyetlerini durdurmuştur. Savaş tehlikesinin ardından müze tekrardan faaliyet göstermeye başlamıştır. 1966 yılında binanın koleksiyonlar için yetersiz kaldığının düşünülmesiyle müzede restore çalışmaları başlamıştır. 10 Şubat 1993’te düzenlemeler yapılarak ziyarete açılmıştır.

Harbiye Askeri Müzesi Resimleri

Harbiye Askeri Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul’un Harbiye semtinde yer alan Harbiye Askeri Müzesi’ne ulaşmak için izlenecek yo şu şekildedir;

Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için en yakın tramvay durağı Fındıklı tramvay durağıdır. Geçen hatlar ise Zeytinburnu- Kabataş hattıdır.

Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için funiküler kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’na gidebilmek için en yakın funiküler durağı Taksim Funiküler durağıdır. Geçen hatlar ise Taksim – Kabataş, Beyoğlu – Taksim, Çağlayan – Eminönü, Çağlayan – Yenikapı, Yeşilpınar – Taksim, Hasköy – Şişli – Taksim ve Ortaköy – Dereboyu – Taksim hattıdır.

Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için metro kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için en yakın metro durağı Şişli Metro İstasyonu metro durağıdır. Geçen hatlar ise Şişhane – Daruşşafaka, İstinye Dereiçi – Şişli, Gaziosmanpaşa – Mecidiyeköy, Küçükköy – Mecidiyeköy, Kağıthane – Çeliktepe – Şişli, ve İstoç – Mecidiyeköy hattıdır.

Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için IDO kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’na gidebilmek için en yakın IDO durağı Kabataş IDO vapur durağıdır. Geçen hatlar ise Kabotaş – Bostancı, Kabotaş – Adalar – Bostancı, Kadıköy – Sarıyer hattıdır.

Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için IETT kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’na gidebilmek için en yakın IETT durağı Harbiye IETT otobüs durağıdır. Geçen hatlar ise; Çağlayan – Eminönü, Çağlayan – Yenikapı, Kuştepe – Taksim, Çıksalın – Taksim, Hasköy – Şişli – Taksim ve Ortaköy – Dereboyu – Taksim hattıdır.

Harbiye Askeri Müzesi Ziyaret Saatleri

Harbiye Askeri Müzesi dini bayramların ilk günü ile yeni yılın ilk gününde, haftanın ise Pazartesi ve Salı günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

Harbiye Askeri Müzesi Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
Harbiye Askeri Müzesinde 15:00 -16:00 saatleri arasında mehteran takımı gösterisi yapılmaktadır.

Harbiye Askeri Müzesi Giriş ücreti

Çoğu tarihi yapıda olduğu gibi Harbiye Askeri Müzesi’nde de giriş ücreti farklılık gösteriyor. 2015 yılında uygulanan fiyatlar:

Harbiye Askeri Müzesi alanına genel giriş ücreti (Tam) : 4TL
Harbiye Askeri Müzesi alanına genel giriş Ücreti (Öğrenci) : 1.30 TL ücreti uygulanmamaktadır.

Harbiye Askeri Müzesi Ulaşım Haritası

Harbiye Askeri Müzesi İletişim Bilgileri

Adres : Valikonagi Caddesi, Harbiye / İstanbul
Telefon : (0212) 233 2720

Sizlerde Harbiye Askeri Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here