Harbiye Askeri Müzesi

Tarihi bir müze olan Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un Harbiye semtinde bulunmaktadır. Müzenin kuruluş aşaması 15. Yüzyıla kadar devam etmiştir. Müzede arkeolojik eser sayısının artışının ardından eserlerin Çinili Köşke taşınması uygun görülmüştür. Bu vesileyle günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temeli atılmıştır.

İstanbul’da yer alan bir gezilecek bir diğer müze olan Havacılık Müzesi ve ayrıca İstanbul Deniz Müzesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Harbiye Askeri Müzesi İstanbul

Müzede dikkat çeken bir diğer özellik ise müze sinemasının, kütüphanesinin, yayınlarının ve mehterinin günümüzdeki çağdaş müzecilik anlayışıyla örtüşen bir müze olmasıdır. Müze 1940 yılına kadar Ayana İrini’de faaliyet göstermiştir. İkinci Dünya savaşı esnasında askeri müze bir süre faaliyetlerini durdurmuştur. Savaş tehlikesinin ardından müze tekrardan faaliyet göstermeye başlamıştır. 1966 yılında binanın koleksiyonlar için yetersiz kaldığının düşünülmesiyle müzede restore çalışmaları başlamıştır. 10 Şubat 1993’te düzenlemeler yapılarak ziyarete açılmıştır.

Harbiye Askeri Müzesi Giriş ücreti

Askeri müzeye yetişkin giriş ücreti 50 ₺, öğrenci bilet fiyatı 25₺’dir. 0-18 Yaş ve 65 yaş üzeri ücretsizdir. Müzekart geçerli değildir.

Harbiye Askeri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze dini bayramların ilk günü ile yeni yılın ilk gününde, haftanın ise Pazartesi ve Salı günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

  • Harbiye Askeri Müzesi Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:30
  • Harbiye Askeri Müzesinde 15:00 -16:00 saatleri arasında mehteran takımı gösterisi yapılmaktadır.

Harbiye Askeri Müzesi Resimleri

Harbiye Askeri Müzesi Nerede

Müze, İstanbul ili, Şişli ilçesinde ve Mecidiyeköy mahallesi, Valikonağı caddesi üzerinde yer almaktadır.

Harbiye Askeri Müzesi Nasıl Gidilir

Müzesiye ulaşmak için izlenecek yo şu şekildedir;

Müzesiye gidebilmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Harbiye Askeri Müzesi’ne gidebilmek için en yakın tramvay durağı Fındıklı tramvay durağıdır. Geçen hatlar ise Zeytinburnu- Kabataş hattıdır.

Müzesiye gidebilmek için funiküler kullanabilirsiniz.Müzesiye gidebilmek için en yakın funiküler durağı Taksim Funiküler durağıdır. Geçen hatlar ise Taksim – Kabataş, Beyoğlu – Taksim, Çağlayan – Eminönü, Çağlayan – Yenikapı, Yeşilpınar – Taksim, Hasköy – Şişli – Taksim ve Ortaköy – Dereboyu – Taksim hattıdır.

Müzesiye gidebilmek için metro kullanabilirsiniz. En yakın metro durağı Şişli Metro İstasyonu metro durağıdır. Geçen hatlar ise Şişhane – Daruşşafaka, İstinye Dereiçi – Şişli, Gaziosmanpaşa – Mecidiyeköy, Küçükköy – Mecidiyeköy, Kağıthane – Çeliktepe – Şişli, ve İstoç – Mecidiyeköy hattıdır.

Müzesiye gidebilmek için IDO kullanabilirsiniz. En yakın IDO durağı Kabataş IDO vapur durağıdır. Geçen hatlar ise Kabotaş – Bostancı, Kabotaş – Adalar – Bostancı, Kadıköy – Sarıyer hattıdır.

Müzesiye gidebilmek için IETT kullanabilirsiniz. En yakın IETT durağı Harbiye IETT otobüs durağıdır. Geçen hatlar ise; Çağlayan – Eminönü, Çağlayan – Yenikapı, Kuştepe – Taksim, Çıksalın – Taksim, Hasköy – Şişli – Taksim ve Ortaköy – Dereboyu – Taksim hattıdır.

Ulaşım Haritası ve Konumu

İletişim Bilgileri

Adres : Valikonagi Caddesi, Harbiye / İstanbul
Telefon : (0212) 233 2720

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz