Augustus Tapınağı, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan ve iki bin yıl öncesine uzanan tarihi ile başkentin en eski tarihi kalıntılarından birisidir.

Augustus Tapınağı Hakkında Bilgi

Augustus Tapınağı, MÖ 25 yılından sonra Frigya tanrısı olan Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmıştır. Bugüne gelindiğinde ise tapınağın kalıntıları bulunmaktadır. Bu tapınak son Galat hükümdarının oğlu olan kral Pilamenes tarafından Roma imparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olması sebebiyle yaptırılmıştır. Adını da imparatorun adından almaktadır. Sonrasında Bizanslılar, çeşitli eklemeler yapmışlar ve pencereleri açarak da kilise haline getirmişlerdir. Şimdilerde Augustus Tapınağı Ankara Ulus’ta Hacı Bayram Camii bitişiğinde bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı, 1555 yılında Hollandalı Busbecque tarafından bulunmuş olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından da 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay tarafından yapılan kazıda, tapınağın tüm mimarisi açığa çıkmıştır.

Augustus Tapınağı Hakkında Bilgiler

M.Ö. 1. yüzyılın sonlarına doğru Romalılar, Galata’yı eyalet haline getirmişlerdir. Ankara’yı metropolis- başkent haline getirdikten sonra da bir takım imar faaliyetlerine girişip, şehri büyütmüşlerdir. İmparator kültürünün de Ankara’ya getirilmesi bu kente verilen önemi göstermektedir.

Hıristiyanlar tapınağı kiliseye dönüştürmüşlerdir. Cellanın güney tarafına üç pencere ekleyip, cella ile opisthodomos arasındaki duvarı yıkmışlardır. Naos’un gerisinde de bir krypta yapmışlardır. 15. yüzyılda Türklerin Ankara’yı kendi topraklarına katması ile birlikte de Hacı Bayram Camii yapının köşesine eklenmiştir. Eklendiği bölümün duvarı biraz yıkılmasına rağmen günümüzde iyi korunmuş durumdadır. Günümüze kadar Anadolu’da bulunan bu tür kutsal yapıların hep birlikte olması Anadolu’daki hoşgörü izlerini de ileriki zamanlara taşıdığını göstermektedir.

Augustus Tapınağı Kalıntıları

Augustus Tapınağı şu anda Ulus’ta bulunan Hacı Camii’nin bitişiğinde yer almaktadır.Hacı Bayram Camii’ne biraz değinecek olunursa; yapı 1427- 1428 yıllarında Hacı Bayram Veli tarafından yapılmış olup, cami adını onunla almıştır. Doğu duvarı Augustus Tapınağı’na, güney tarafı ise Hacı Bayram Türbesi’ ne dayanmaktadır. Bu yapı Selçuklu mimarisi şeklinde inşa edilmiş olup, Mimar Sinan tarafından da onaylanmıştır. Uzunlamasına olarak dikdörtgen planlı bir yapı olup, taş kaideli, tuğla duvarlı ve silindir tuğla ggövdelidir. İki şerefeli minaresi kare planlıdır. Alt pencereler ise; sivri kemerli nişlerle oluşturulmuştur. 17. yüzyılın sonlarına gelindiğinde ünlü Nakkaş Mustafa tarafından işlenmiştir ve sonrasında da Kütahya çinileri ile süslenmiştir. Sanat değeri yönünden bakıldığında oldukça önemi olan bu camii; günümüzde de Ankara’nın en önemli camiileri arasında bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı Ankara

Augustus Tapınağı Ziyaret Saatleri

Tapınağın ziyaret saatleri yaz ve kış aylarına göre değişmektedir.Çalışma saatleri şu şekildedir;

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:00 – Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:00 – Kış Kapanış Saati: 17:00 

Tatil günü hakkında bilgi bulunmuyor.

Augustus Tapınağı Giriş Ücretleri

Augustus Tapınağı’na girişler ücretsizdir.

Augustus Tapınağı Resimleri

Augustus Tapınağı Nerde ve Nasıl Gidilir

Augustus Tapınağı Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Ulus merkezde yer alan bu tapınak, Ankara kalesi ve Atatürk anıtı arasında kalan bir sokakta bulunmakta olup, özel araç ile ya da otobüsler ile ulaşım kolayca sağlanabilmektedir.

Haritası ve Konumu

Tapınak için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ankara gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi olan Ankara’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Augustus Tapınağı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.