Gap Turu

Kültürel ve doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir bölge olan Güney Anadolu bölgesi, insanlık tarihine şahit olabileceğiniz pek çok tarihe ev sahipliği yapıyor. Yazımızda sizlere eğer bir GAP Turu planlıyorsanız, mutlaka görmeniz gereken şehirleri ve burada yer alan en güzel yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

Gap Turu ile Gezilecek Yerler

Güney Anadolu bölgesi tarihi açıdan pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çok sayıda tarihi yapı bulunduran bölge kültürel miras açısındanda önem arz ediyor. Bölgede gezebileceğiniz şehirlerimize yer verirken ayrıca bu bölgenin eşsiz lezzetleri ilede ünlü olduğunu unutmayalım.

Adana Gezilecek Yerler

Gap Turu Adana

Gap Turu listemizin ilk sırasında yer alan Adana şehrimiz ile başlıyoruz.Eşsiz lezzetlere ev sahipliği yapan bu harika şehir tarihi açıdanda pek çok görülecek yere sahip.

Mutlaka görülmesi gereken yerler ise; Taşköprü, Ulu Camii, Büyük Saat, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Dilberler Sekisi ve Hasan Ağa Camii yer almakta.

Adana’da mutlaka denemeniz gereken yemekler; Adana Kebabı, Çiğ köftesi, içli köftesi, hırçikli köftesi, iftir, analı kızlı çorba ile yüzük çorbası öne çıkan yemekler arasında bulunuyor.

Adana’da görülecek tüm yerleri, detaylarıyla Adana Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gap Turu Gaziantep

Yine bölgenin mutfağı ve önemli lezzetleri ile ön plana çıkan şehirlerinden biri olan Gaziantep’teyiz. Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile gap turu içerisinde mutlaka görülmesi geken şehrimizdir. Şehrin gezilecek yerleri arasında tarihi yapılar ve müzeler yer alıyor.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri; Zeugma Mozaik Müzesi, Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi, Zincirli Bedesten, Rumkale, Tahmis Kahvesi, Yeni Han, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Parkantep Harikalar Diyarı ve Gaziantep Kalesi.

Gaziantep’te mutlaka denemeniz gereken yemekler; Hepinizin bildiği ve şehirin lezzetleri konusunda bir simge olan Gaziantep Baklavası olmazsa olmazlardan diyoruz. Sonrasında küşleme, katmer, künefe, kahke, nohut dürüm, beyran çorbası ve lahmacun diyebiliriz.

Gaziantep’te görülecek tüm yerleri, detaylarıyla Gaziantep Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz. Yeme içme rehberi içinse Gaziantep’te Ne Yenir yazımıza mutlaka göz atın.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Gap Turu Adıyaman

Gap turunda sonraki durağımız Adıyaman. Bölgenin yine tarihi açıdan önemli şehirlerinden birisidir. Günümüze kadar ulaşmış pek çok tarihi yapıyı görme imkanı sunuyor.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri; Dizilere ve filmlere konu olan Nemrut Dağına mutlaka gidin. Gün doğumu ve batışını izlemek için harika bir nokta. Sonrasında Cendere Köprüsü, Arsemia Antik Kenti, Palanlı Mağarası, Oturakçı Pazarı, Çelikhan İçmesi, Karakuş Tümülüsü ve Perre Kaya Mezarları gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Adıyaman’da mutlaka denemeniz gereken yemekler; Çiğ köfte, Besni Tavası, Yarpuzlu Köfte ve Tevenk Sarması deneyimlemeniz gereken lezzetlerdir.

Adıyaman’da görülecek tüm yerleri, detaylarıyla Adıyaman’da Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Gap Turu Şanlıurfa

Sır geceleri, balıklı gölü ve tarihi ile görülmesi gereken şehirlerimizden birisi olan Şanlıurfa, eski çağlarda Edessa ismiyle anılıyordu. İki milyonun üzerinde bir nüfusu olan bu güzel şehir, listemizde yer alan diğer Güney Anadolu şehirleri gibi pek çok lezzeti deneyimleyebileceğiniz ve tarihe tanıklık eden mekanları gezebileceğiniz harika bir şehir.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri; Şehrin gezilecek yerleri arasında bilinen en popüler yerlerin başında Göbekli Tepe ve Balıklı göl geliyor. Sonrasında Halil-ür Rahman Camii, Hz. İbrahim Mağarası, Gümrük Hanı, Urfa Kalesi, Harran Ovası, Halfeti Şanlıurfa Müzesi, Birecik ve Hz. Eyüp Mağarası yer alıyor.

Şanlıurfa’da mutlaka denemeniz gereken yemekler; Urfa kebabıyla ünlü bu güzel şehirde haşhaş kebabı, keme kebabı, çğer kebabı, tirit, şabut balığı, bostana, lebinbi, şıllık, çiğ köfte ve lahmacun denemeniz gereken lezzetler olarak karşımıza çıkıyor.

Şanlıurfa’da görülecek tüm yerleri, detaylarıyla Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz. Yeme içme rehberi içinse Şanlıurfa’da Ne Yenir yazımıza mutlaka göz atın.

Mardin Gezilecek Yerler

Gap Turu Mardin

Evleriyle meşhur Güney Anadolu ili olan Mardin, turizm açısından da oldukça önemli şehirlerimizden birisidir. Dizilere ve filmlerede konu olan bu tarihi evleri mutlaka görmelisiniz. Farklı din ve ırktan pek çok kişinin birlikte yaşadığı bu güzel şehrimiz, tarihin izlerini günümüze taşıyor.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri; Meşhur evleri gezerek başlayabileceğiniz Mardin gezinizde, Mardin Ulu Cami, Deyrulzafaran Manastırı, Mardin Müzesi, Mor Gabriel Manastırı, Kasımiye Medresesi, Şehidiye Medresesi, Dara Mezopotamya Harabeleri, Midyat Mağaraları, Zinciriye Medresesi, Midyat Eski Kent, Eski Çarşılar, Beyazsu, Firdevs Köşkü ve Zerzevan Kalesi gezilebilir.

Adıyaman’da mutlaka denemeniz gereken yemekler; Mardin gezinizde tadmanız gereken lezzetler arasında kibbe dolması, soğanlı Mardin kebabı, çağla yemeği, kaburga dolması, genadir çorbası ve lebeniye çorbası önemli lezzetleri arasında bulunuyor.

Mardin’de görülecek tüm yerleri, detaylarıyla Mardin Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Sizlerde bir GAP Turu düşünüyorsanız buradatur.com adresinden detaylı bilgi ve hizmet alabilirsiniz. Daha önce Güney Anadolu gezisi yapan okuyucularımızda yaşadıkları tecrübeleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle deneyimlerini paylaşabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz