PAYLAŞ

Tatil dendiği zaman aklımıza ilk gelen yerler daima Borum, Marmaris,Fethiye ve Datça olmaktadır. Bu muhteşem yerlerde denize girmek, güneşin ve kumsalın tadını çıkartmak bir başkadır. Muğla bölgesinin bir diğer güzel yanı ise birçok hem tarihi hem de hoş tatil bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Muğla’da yer alan tatil beldelerinin birçoğu tarihi antik kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebep ile bölge turizm açısından farklı bir önem kazanmaktadır.

Sakin plajları, renkli ortamları ile beraber son derece keyifli olan bu beldelerde biz yaz tatili son derece rahatlatıcı olabilecektir. Bizde sizler için Muğla’ya bağlı olan harika tatil beldelerinin bir listesini yaptık ve kısa bilgiler ile sizlere sunduk. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Muğla’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti Muğla Gezilecek Yerler

Knidos bölgesi hem muhteşem bir antik kentin hem de berrak sulara sahip bir koyun birleşiminden oluşmaktadır. Bölgede bir iskele bulunmaktadır. İskele son derece uzundur ve iskelenin sonuna genellikle yabancı ülkelerden gelen turistler teknelerini bağlarlar. Sahilde ise tek bir restoran bulunur. Burada balık veya çeşitli ızgara yemeklerini tadabilirsiniz. Arabası ile gelmek isteyenler için geniş bir otopark da mevcuttur. Knidos antik kenti ise geçmiş zamanlarda bilim ve mimarı alanında son derece gelişmiş bir kentti. Geçmiş zamanlardaki en büyük ikinci tıp okulu ise burada kurulmuştur. Antik kentin içerisindeki Afrodit Tapınağı da görülmeye değerdir.

Ölü Deniz

Ölü Deniz Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler listemizin bir diğer yeri Ölü Deniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlıdır. Bölge 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı ünvanını almıştır. Deniz son derece sakin ve dalgasızdır. En rüzgarlı günlerde bile diğer bölgelerde çok büyük dalgalanmalar olmasına rağmen ölü deniz son derece sakin olmaktadır. ”Çarşaf gibi ” terimine en çok uyan denizlerden biridir.Daha fazla bilgiyi Ölüdeniz yazımızda bulabilirsiniz.

Rodos

Rodos Muğla Gezilecek Yerler

Dünya’nın en büyük harikalarından biri olarak bilinen Rodos heykeli ada limanının girişine inşa edilmiştir. Ada, 12 adların en büyüğü olarak bilinmektedir. Biraz antik çağlardan kalma yapıtlar görmek biraz da keyifle denize girmek isteyenler için gerçekten eşsiz bir bölgedir.

Kleopatra Adası

Kleopatra Adası Muğla Gezilecek Yerler

Ada, Sedir Adası olarak da geçmektedir. Adını Kleopatra ile alakalı bir efsaneden almıştır. Fakat bu efsanenin sadece bir düzmece olduğu da iddia edilmektedir. Ada, Muğla’nın Ula adlı ilçesinde yer almaktadır ve üçlü bir ada grubunun en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Güzel ve temiz bir denizi vardır.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler listemizde bir başka yer Saklıkent Kanyonu.Kanyon, Antalya bölgesinde yer almaktadır. Arazi kalkerli bir arazi olma özelliğine sahiptir. Arazi, sular ile kolaylıkla aşınmış ve biraz da fay çatlamaları yardımı ile gelişerek bir kanyon halini almıştır. Kanyon girişi çok şiddetli akan bir su ile doludur bu sebep ile kanyona girerken özel yapılmış olan bir köprüden geçmek gerekir aksi takdirde suyu aşmak mümkün değildir. Tam bir doğa harikası olan bu kanyonda gerçekten çok hoş zaman geçirebilir ve doğa ile iç içe olabilirsiniz.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı Muğla Gezilecek Yerler

Plajın en önemli özelliği kesinlik ile tatlı su ile deniz suyu arasında bulunmasıdır. Bu tip plajlara çok nadiren rastlanılmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın etrafında yaşamaktadırlar ve zaman zaman bu plaja yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bu sebep ile halk arasında plaja ”Kaplumbağa Plajı” da deniliyor. Plajın etrafında, yaralı kaplumbağaları tedavi etmek amacı ile yapılan bir merkez de bulunmaktadır. Çok fazla bilinmeyen bu plaj genellik ile sakindir ve çok fazla turist çekmemektedir. Bunun sebebi ise tamamen plajın henüz çok da keşfedilmemiş bir alan olmasıdır.Detaylı bilgiler İztuzu Plajı yazımızda.

Aktur Tatil Köyü

Aktur Tatil Köyü Muğla Gezilecek Yerler

Marmaris yolu üzerinden Datça’ya doğru ilerlerken sol tarafınızda kalan bu tatil köyü son derece sakin ve şirin bir yerdir. Kamp alanı, kendine has evleri, birkaç restoranı ve iki koyu ile son derece şık bir tatil köyü oluşmuştur. Bölge de iki adet koy bulunmaktadır. Bunlar büyük koy ve küçük koy olarak adlandırılırlar. Büyük koy, daha geniş olmasından dolayı daha fazla dalga alırken küçük koy daha sakindir. Kır kahvesi, tiyatro ve pazar alanı bulunmaktadır. Herkesin birbirini tanıdığı samimi ve şirin bir ortam vardır. Sadece ev sahipleri değil aynı zamanda karavan veya çadır sahiplerine de son derece hoş bir tatil imkanı sunulmuştur. Bölge de yer alan motel ise kampın içerisindedir. Bölge gün geçtikçe gelişmektedir.

Knidia Çiftliği

Knidia Çiftiliği Muğla Gezilecek Yerler

Knidos bölgesine giderken geçeceğiniz Değirmenbükü adlı köyün biraz daha aşağısında yer alan bu çiftlik tamamen doğal ortamda yaşamayı sizlere öğretiyor. Dilerseniz çiftliğe gönüllü işçi olarak gidebiliyorsunuz. Çiftliğin bir adet koruyucusu bulunmaktadır. Bu bayan size her gün çiftliğin doğal malzemelerinden yemekler ikram edecek ve kendi üretimleri olan pekmez ve şarabı ikram edecektir. Eğer şanslıysanız şarap yapımını görme hatta şarap yapma imkanı da bulabilirsiniz. Zeytinlikler, bağlar içerisinde son derece doğal bir hafta sonu geçirmek isteyenler ise verilen otel hizmetinden faydalanabilirler. Çiftlikte iki tip oda bulunmaktadır. Bir tanesi kapalı normal taş ev şeklindedir. Diğeri ise; üzeri tül ile kaplanmış bir yataktır. Yani tamamen dışarıda yer alan gökyüzünü izleyebileceğiniz bir yatak. Tül ise sivri sineklerden korunmanız için konulmaktadır. Taş ocakta yemekler, hoş sohbetler ve bağ bahçe işleri ilginizi çekiyorsa burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kabak Koyu

Kabak Koyu Muğla Gezilecek Yerler

Kabak koyu Fethiye bölgesinde yer almaktadır. Masmavi denizi ile sizlere harika bir tatil imkanı sunmaktadır. En güzel yanı ise sadece çadırınızı yüklenip gidebileceğiniz bir yer olmasıdır. Bölge de herhangi bir otel bulunmamaktadır. Dolmuştan indiğinizde bir süre yürüyerek koya ulaşabilirsiniz. Bölgede üç adet kamp bulunmaktadır. Bu kamplardan herhangi birinde konaklamanız mümkündür. Biraz doğanın sesini dinlemek isteyenler için harika bir seçimdir.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi Muğla Gezilecek Yerler

Kale, adeta Bodrum’un bir simgesi haline gelmiştir. Günümüzde ise Sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. 1406 senesinde şövalyeler tarafından yapımına başlanmıştır. Kalenin içerisinde farklı ülkelerin isimlerini almış olan kuleler bulunmaktadır.

Ayrıca Fethiye için hazırladığımız Fethiye gezilecek yerler listemizi de inceleyebilir ve seyahat listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Muğla’da gezilecek yerler için öneri ve tavsiyelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here