İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler listemiz ile şehrin bir yakasında bulunan görülmesi gereken en güzel yerleri sizler için derledik. Yazmızda doğal yerleri, müzeleri, tarihi yapıları ve eğlence yerleri olmak üzere farklı kategoride pek çok yeri keşfedebilirsiniz.

İstanbul gezilerinizde her iki yakada bulunan en güzel 100 yer için İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımıza hemen şimdi göz atın.

1- Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi için gemileri indirdiği Haliç, Marmara Denizi’nin İstanbul’un içine doğru uzandı çok önemli bir noktadır. Bu noktada ilk olarak 1845 yılında yapılan sonrasında yenilemeler ile 1990’lara kadar ulaşan Galata Köprüsü, 1994 yılında bilinen son haliyle Haliç üzerinde yeniden yapılmıştır. Günümüzde Karaköy ile Eminönü arasında denizden ulaşımı sağlayan Galata Köprüsü, turistik bir yapıyla üzerinde balık tutan insanlar, Haliç manzarası ve yürüyüş için keyifli rotasıyla mutlaka görülmelidir. Detaylar Galata Köprüsü yazımızda.

2- Eminönü Meydanı

Eminönü Meydanı

Eminönü, Avrupa Yakası’nın turizm merkezlerinden biri olarak özellikle kuyumculuk, elektronik eşya, yiyecek-içecek ve giyim gibi her alışverişte de en aktif noktalarından birisidir. Keza Galata Köprüsü’nün yanı başında bulunan Eminönü Meydanı sayesinde de tüm bu alışveriş noktalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Detaylar Eminönü Gezi Rehberi yazımızda.

3- Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Eminönü’ne uğradığınızda Yeni Camii arkasında yer alan Mısır Çarşısı ise İstanbul’daki en eski kapalı çarşılar arasında yer alır. Özellikle tarihte İstanbul’a gelen tüm baharatların ve gıda ürünlerinin pazarlandığı çarşı olarak kurulurken, günümüzde de halen aynı yapısıyla alışveriş için kullanılmaktadır. Detaylar Mısır Çarşısı yazımızda.

4- Ortaköy’den İstanbul Boğazı

Ortaköy İstanbul Boğazı

Avrupa Yakası’nda ücretsiz bir şekilde muhteşem bir manzara izleyebileceğiniz en güzel yer Ortaköy semtidir. İstanbul Boğazı manzarasını muhteşem bir şekilde görebildiğiniz Ortaköy bir yanda boğaz manzarası, bir yanda boğaz köprüsü, karşı kıyıda Üsküdar ve yanı başında Ortaköy Camii gibi birçok nokta ile en güzel manzarayı sunmaktadır. Detaylar İstanbul Boğazı yazımızda.

5- Yedikule Hisarı Ve Zindanları

Yedikule Hisarı İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Ünlü şarkılarda da bilinen Yedikule Zindanları dünyanın en meşhur zindanları olarak aslında Bizans döneminde inşa edilmiş bir hisardır. Osmanlı döneminde cezaevi olarak kullanılmış bu alana ek olarak farklı kuleler de ilave edilmiştir ve günümüze kadar ayakta kalan yapı bugün Yedikule Müzesi olarak hizmet vermektedir. Detaylar Yedikule Zindanları yazımızda.

6- Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Ömrünün çok büyük bir bölümünü İstanbul’da geçiren ünlü yazar ve şair Pierre Loti‘nin ismini verdiği bu tepe, İstanbul’un en güzel şehir manzaralarından birini sunar. Bu muhteşem manzarayı seyrederken, tepede bulunan kafeteryalarda yiyecek-içecek hizmetleri alabilir ve çevresindeki bijuteri pazarında alışveriş yapabilirsiniz. Detaylar Pierre Loti Tepesi yazımızda.

7- Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul’da yine sembolik yapılardan biri olan Galata Kulesi, çok eski zamanlarda bir gözlemleme kulesi olarak inşa edilmiştir. Bu anlamda en eski yapılardan biri olan ve Bizans döneminden kalan bu kule, Osmanlı döneminde de ayakta tutularak kullanılmıştır. Cumhuriyet tarihinde yapılan restorasyonla İstanbul’da gezilecek yerler arasına katılan bu 70 metre yüksekliğindeki kulede, seyir terasına çıkarak, Beyoğlu ve Haliç manzarasını seyretmek mümkündür. Detaylar Galata Kulesi yazımızda.

8- İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Galata Kulesi, Beyoğlu’nda yer almakla birlikte hemen yanı başında İstanbul’un kalbi sayılabilecek İstiklal Caddesi yer alır. Özellikle hafta sonu aşırı hareketli bir yapıya sahip olan İstiklal Caddesi, ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz en keyifli alanlardan birisidir. Restoranlar, kafeteryalar, dünyaca ünlü mağazalar, kitapçılar, eğlence mekanları, ara ara tarihi sokaklar gibi birçok artısıyla apayrı bir yere sahiptir. Günümüzde son düzenlemeler ile tramvayı bulunmaması ya da eski görsel yapısının biraz bozulmuş olması göz önüne alınsa da halen İstiklal Caddesi değerli bir yere sahiptir. Detaylar İstiklal Caddesi yazımızda.

9- Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Madame Tussauds Balmumu Müzesi

İstiklal Caddesi kendi içerisinde birçok sürprize sahip bir turizm bölgesidir. Örneğin, Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi de en önemli sürprizler arasında yer alır. Çünkü bu müzede Mustafa Kemal Atatürk, Zeki Müren veya Barış Manço gibi önemli Türk insanlarından dünyanın önemli kişileri olan Madonna ya da Leonardo da Vinci gibi birçok ismin balmumu heykellerini çok gerçekçi bir yapıyla görmeniz mümkündür. Detaylar Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi yazımızda.

10- Tarihi Fransız Sokağı

Tarihi Fransız Sokağı İstanbul Beyoğlu

Yine bir İstiklal Caddesi lokasyonu olan Tarihi Fransız Sokağı veya eski ismiyle Cezayir Sokağı, bugün restore edilmiş yapısı ile rengarenk bir görselliğe sahiptir. Hafif bir yokuşa sahip olarak gezilebilecek bu sokakta bugün özellikle meşhur kafeteryalar ve otantik butik mekanlar yer alır.

11- St. Antuan Katolik Kilisesi

St. Antuan Katolik Kilisesi

İstiklal Caddesi’nin son kısmına doğru görebileceğiniz St. Antuan Katolik Kilisesi, İstanbul’daki halen aktif en büyük kiliselerden birisidir. Yüzyılı aşkın bir tarihe sahip olan bu İtalyan neo-gotik stil kilise, görkemli yapısı ile İstiklal Caddesi’ne bir ihtişam kazandırmaktadır. Detaylar St. Antuan Katolik Kilisesi yazımızda.

12- Pera Müzesi

Pera Müzesi İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul’un en önemli kültür sanat müzelerinden biri olan Pera Müzesi, 2005 yılında bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı‘na ait koleksiyonların sergilendiği bir müzedir. Müze sakin ve huzurlu bir sanat gezisi gerçekleştirmek için her yıl belirlenen güncel rakamlar ile değişen ücretler sayesinde gezilebilir. Müzede oryantalist resim koleksiyonu, Anadolu ağırlık ölçüleri koleksiyonu, Kütahya çini ve seramikleri koleksiyonu ile fotoğraf koleksiyonları yer alır. Detaylar Pera Müzesi yazımızda.

13- Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

Osmanlı zamanında inşa edilmiş Galata Mevlevihanesi, bugün bir müze olarak içerisinde hat eserleri, müzik aletleri, kitaplar ve Mevlevi kıyafetlerinin sergilendiği bir yapıdır. Özellikle müzenin bir bölümünde sema ritüeli sergisi de yer alırken, Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri çok cüzi bir ücret ile gezilebilir. Detaylar Galata Mevlevihanesi yazımızda.

14- Beyoğlu Sineması Ve Atlas Pasajı

Beyoğlu Sineması

İstiklal denildiğinde akla gelen en önemli noktalardan birisi de İstanbul’un tarihi sinemalarıdır. Türkiye’de sinemanın ilk yayıldığı kentlerden biri olan İstanbul’da özellikle Beyoğlu Sineması, İstiklal Caddesi’nde halen tarihi bir yapı olarak yer alır. Öte yandan yine tarihi sinemalardan birisi de Beyoğlu Pasajı sonrasındaki Atlas Pasajı içerisinde yer alan Atlas Sineması’dır. Neredeyse 150 yılı aşkın bir süredir açık olan bu sinema, bir eğlence merkezi oluştururken, günümüzde Türker İnanoğlu ve İrfan Atasoy tarafından işletilmektedir.

15- İstanbul İllüzyon Müzesi

İstiklal Caddesi için sayılmakla bitmeyecek kadar lokasyon yer alırken, örneğin İllüzyon Müzesi 2015 yılından bu yana hizmet vermektedir. Takriben yetişkinler için 170 TL ve çocuklar için 105 TL gibi bir giriş ücreti ile haftanın her günü görebileceğiniz bu müzede birbirinden farklı büyüleyici deneyimler yaşayabilirsiniz.

16- Yıldız Parkı

Yıldız Parkı İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Yine İstanbul’da sakin ve doğal yerler arasında kalabalıktan uzak bir konum olan Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta tarihi bir park alanıdır. Öyle ki park alanı içerisinde Malta ve Çadır Köşkleri de yer alırken Osmanlı döneminde insanların huzur bulduğu yeşil ve oksijen dolu bir bölge olarak kabul edilmiştir. Detaylar Yıldız Parkı yazımızda.

17- Cihangir Ve Çukurcuma

Cihangir İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Cihangir, İstanbul’un en hareketli bölgelerinden biri olarak Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından oğlu Şehzade Cihangir adına inşa ettirilmiş bir semttir. Bugün özellikle sanatçılar, yazarlar, entelektüel kişileri kolaylıkla görebileceğiniz bu bölgede Çukurcuma gibi bir nokta da yer alırken, antikacılar ve eski İstanbul ruhu ile karşılaşmak mümkündür.

18- Karaköy Ve Tophane

Karaköy İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi’nden çıktıktan sonra tramvay güzergahını takip eden Karaköy ve Eminönü Meydanı’na da çok yakın konumda yer alır. Bu noktada özellikle çok büyük bir kalabalık yer alırken, yakın noktada da nargile mekanları ile ünlü Tophane’ye uğramanız mümkündür. Özellikle bölgede tarihi tatlıcılar ve birçok yakın konumda en özel tarihi noktalar yer alır.

19- Balat

Balat İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Balat, Osmanlı döneminde Yahudi, Rum ve Ermeni toplumların yaşadığı bir bölge olmakla birlikte günümüzde restore edilmiş dar sokakları ve eski binalarıyla meşhurdur. Hatta bu bölgede bugün halen Fener Rum Erkek Lisesi, Balat Kültür Evi ve Rum Ortodoks Patrikhanesi gibi önemli yapılar yer alır. Özellikle televizyon dünyasının popüler yapıları, sokakları ve mahalleleri Balat bölgesinde yer alırken, tarih gezisi ve eski bir şehir kokusu için mutlaka görülmelidir. Detaylar Balat Gezilecek Yerler yazımızda.

20- Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul’da Sarayburnu tarafında Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer alan Topkapı Sarayı, bilinen Tarihi İstanbul Yarımadası’nın neredeyse merkezinde yer alır. İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilerek takriben 400 yıl boyunca Osmanlı’nın yönetimi ve aile hanedanının yerleşimi için kullanılmıştır. Döneminde içinde binlerce insanın yaşamını sürdürdüğü saray, bugün İstanbul’da halen Osmanlı medeniyetini tanımak isteyen insanlar için Topkapı Sarayı Müzesi olarak ücretli şekilde hafta içi ve hafta sonu hizmet vermektedir. Detaylar Topkapı Sarayı yazımızda.

21- Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

Ayasofya, İstanbul için kültürlerin buluşma noktalarından biri olarak Bizans İmparatorluğu döneminden Osmanlı İmparatorluğuna ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine kadar önemini korumuştur. Avrupa Yakası için bir sembol olarak 1500 yıl önce inşa edilmiş ve ilk döneminde katedral, Osmanlı döneminde cami, Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülmüştür. Yakın tarihte ise Ayasofya meydanında bulunan bu muhteşem yapı tekrar düzenlenerek, Büyük Ayasofya Camii şeklinde ibadete açılmıştır. Ayrıca günümüzde çevresindeki tüm yapılar ile birlikte halen halkın gezebileceği şekilde ziyarete açıktır. Detaylar Ayasofya Camii yazımızda.

22- Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Özellikle şehrin diğer yakasının rıhtımından baktığınızda Avrupa’nın simgesi halinde Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii yan yana görülür. Sultanahmet Camii büyük bir ihtişam simgesi olarak Osmanlı döneminde Sultan Ahmet tarafından 17. yüzyılda Atmeydanı mevkiinde yani Fatih ilçesinde inşa ettirilmiştir. Avrupa halkının döneminde Blue Mosque olarak adlandırdığı bu yapı, aslında bir külliye olmakla birlikte külliye içerisinde cami, medrese, arasta, hamam, çarşı, darüşşifa ve imarethane gibi birçok farklı yapıyla toplamda binlerce metrekarelik bir alan yer almaktadır. Detaylar Sultanahmet Camii yazımızda.

23- Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul’da ücretsiz görebileceğiniz tarihi yerlerden biri olan Sultanahmet Meydanı, Fatih ilçesinde yer alırken, Bizans döneminde hipodrom bu noktada inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde ise Atmeydanı olarak kullanılan bu alanda bugün tarihi yapısı ile halen ayakta duran Dikilitaş gibi önemli bir eser de yer alır. Detaylar Sultanahmet Meydanı yazımızda.

24- Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

İnşa edildiği dönemde dünyanın en büyük çarşısı olarak adlandırılan ve halen dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşılarından biri olan İstanbul Kapalı Çarşı, içerisinde yaklaşık 4000 adet dükkan ile bir ticaret merkezidir. Her gün on binlerce insanın çalıştığı ve yine her gün milyon kadar insanın ziyaret ettiği bu çarşıda halıcılar, kuyumcular, hediyelik eşya mağazaları veya giyim mağazaları gibi yüzlerce farklı sektörden işletme İstanbul ticaretine güç kazandırmaktadır. Detaylar Kapalı Çarşı yazımızda.

25- Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’da Avrupa Yakası’nı gezerken mutlaka görülecek yerler arasında Yerebatan Sarnıcı her zaman yer alır. İstanbul tarihindeki en büyük kapalı su sarnıcı olarak yüzlerce sütun arasında eşsiz bir görsellik sunan ve Bizans döneminden günümüze ayakta kalmış bu sarnıç son dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Ayrıca yine bu restorasyon sonrasında günümüzde birçok sanat etkinliği de Yerebatan Sarnıcı içerisinde düzenlenmektedir. Detaylar Yerebatan Sarnıcı yazımızda.

26- Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

250 dönüm gibi bir arazi üzerine kurulmuş ve denizin kıyısında olan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılından itibaren Osmanlı hanedanlığının ve devlet yönetiminin yeni yerleşim yeri olmuştur. Sonrasında 10 Kasım 1938 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün vefatı ardından Cumhuriyet tarihinde Dolmabahçe Sarayı bir müze haline dönüştürülmüştür. Mimarisinde batı etkisi de görülen bu saray Beşiktaş sahilinde yer alırken, hem içeriden hem dışarıdan muhteşem bir görsellik, özel bir işleme ve unutulmaz bir hatıra imkanı sunmaktadır. Detaylar Dolmabahçe Sarayı yazımızda yer alıyor.

27- Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Osmanlı döneminin büyük hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan‘a inşa ettirilen Süleymaniye Camii İstanbul turizm ve inanç yapısının en önemli eserlerinden birisidir. Öyle ki bugün halen bir örneği daha inşa edilemeyecek kadar muhteşem bir yapıya sahip olsa da Mimar Sinan bu eser için “Kalfalık Eserim” demiştir. Fatih ilçesinde bulunan bu eşsiz mimari, hem yerli hem yabancı turistler tarafından ücretsiz şekilde haftanın her günü ziyaret edilmektedir. Bu caminin etrafında yer alan çok sayıda tarihi restorant bulunuyor. Burada mutlaka kuru fasülye yemeğinin tadına bakın. Detaylar Süleymaniye Camii yazımızda yer alıyor.

28- Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmek istediği dönemde İstanbul boğazına hakim olacak bir tepede bir hisar inşa ettirmek istemiştir. Bu nedenle Anadolu Yakası’nın hakimi olan Anadolu Hisarı’nın tam karşısına Rumeli Hisarı’nı veya diğer ismiyle Boğazkesen olarak bilinen bu yapıyı inşa ettirir. Etrafı yemyeşil bir örtü ile sarılı ve masmavi İstanbul Boğazı‘nın kıyısında bulunan bu hisar, İstanbul’un fethinde çok önemli bir katkı sağlamıştır. Günümüzde ise ayakta kalan bu yapı, Rumeli Hisarı Müzesi olarak ziyarete açıktır. Detaylar Rumeli Hisarı yazımızda yer alıyor.

29- Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Şairlerin ve sanatçıların birçok eserinde adı geçen Gülhane Parkı, yine Fatih ilçesinde İstanbul’daki doğal yerler listesinde bir numara olarak görülebilecek bir konumdur. Aslında tarihi Topkapı Sarayı’nın arka bahçesi olsa da fermanların ilan edildiği, meşrutiyete alan hazırlayan ve tarih boyunca en önemli olayların yaşandığı Gülhane Parkı yemyeşil doğası, başka noktada göremeyeceğiniz kuşlar ve çiçek kokularıyla her mevsim gezilebilir. Detaylar Gülhane Parkı yazımızda yer alıyor.

30- Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Yine Avrupa Yakası’nda doğal yerler arayışı içerisinde bulunuyorsanız, Sarıyer ilçesinde bulunan Emirgan Korusu da yaklaşık 50 hektar alanda huzurlu bir yapı sağlamaktadır. Bu sakin yemyeşil ortam içerisinde rengarenk çiçekler ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Nisan ayında düzenlenen Lale Festivali koruya ayrı bir güzellik katarken, hafta sonu İstanbul halkının en sevdiği mekanlar arasında yer alır. Bölgede bulunan restoranlar, kafeteryalar, şehrin ortasında huzurlu bir alan sağlaması gibi her avantaj görülmeye değer bir konum oluşturmaktadır. Detaylar Emirgan Korusu yazımızda.

31- Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii

Haliç kıyısında bulunan Eyüp Sultan Camii yine bir Osmanlı dönemi mimari eseri olarak eşsiz bir yere sahiptir. Bu tarihi lokasyon manevi turizm öğelerinden biri olarak, İstanbul halkı tarafından çok fazla önemsenmektedir. Çünkü cami yanında Eyüp Sultan türbesi burada bulunurken, özellikle Ramazan aylarında tüm İstanbul halkının bu konumda oruç açmak için hazır bulunması ve insana huzur veren atmosferi ayrı bir güzellik sağlamaktadır. Detaylar Eyüp Sultan Camii yazımızda.

32- Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

İstanbul müzeler açısından çok zengin bir şehir olurken, örneğin masumiyet müzesi Orhan Pamuk‘un aynı isimli eseriyle örtüşen bir yapıya sahiptir. Bilhassa kitabı okumuş kişilerin iyi bir tarih gezisi elde edebilmesi için kurulmuş olan bu müze için girişte kitabınızı göstermeniz yeterli olmaktadır. Pazartesi hariç haftanın her günü güzel bir düzene sahip olan bu müzede kitaptaki karakterleri ve olayları yerinde görmeniz daha kolay olmaktadır

33- Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Farklı bir müze örneği olarak Zeytinburnu ilçesinde bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un Fethi’ni daha farklı bir görsellik ile görebilmenizi sağlamaktadır. Dünyanın tarihini değiştiren bu büyük Fethi, panoramik görsellikler ile daha detaylı ve gerçekçi bir şekilde görmenizi sağlayan bu müze sesli anlatım gibi avantajlar sunmaktadır. Detaylar Panorama 1453 Tarih Müzesi yazımızda.

34- Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri

İstanbul’da özellikle dizilerde ve filmlerde çok sık kullanılan Kamondo Merdivenleri Beyoğlu’nda Galata Kulesi’ne çıkan yolda yer alır. Art nouveau olarak bilinen tarz ile inşa edilmiş bu 100 yılı aşkın tarihli merdivenler, Abraham Salomon Kamondo tarafından inşa edilmiştir. Aslında sadece mimarın torunlarının Avusturya Lisesi’nden evlerine dönerken daha kolay eve dönebilmesi için inşa edilmiş olsa da sonraki yıllarda halk arasında “Aşıklar Merdiveni” gibi bir isim dahi almıştır. Detaylar Kamondo Merdivenleri yazımızda.

35- İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Yine İstanbul’un kültürel müze hazineleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, 1 milyon üzerinde esere sahip olarak dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alır. 19. yüzyılın son dönemlerinde ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey tarafından kurulan bu müze, insanların tarihte neler ile haşır neşir olduğunu çok net bir şekilde gösterebilmektedir. Detaylar İstanbul Arkeoloji Müzesi yazımızda.

36- Miniatürk

Miniatürk İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul’u her köşesine ayrı ayrı gezerek yaşamak ve tadını çıkarmak ayrı olsa da Miniatürk koca bir İstanbul’u bir arada daha kısa sürede görmeniz için en keyifli örneklerden birisidir. Minyatür Türkiye Park olarak da bilinen bu park, 60.000 metrekare alan üzerinde İstanbul’un önemli lokasyonları olan saraylar, köprüler veya camiler gibi birçok eserin küçük boyutlarıyla sergilenmesini sağlamaktadır. Detaylar Miniatürk yazımızda.

37- Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Farklı bir müze örneği olarak Haliç kıyısında bulunan Rahmi Koç Müzesi, aslında dizilerden aşina olduğunuz bir müze olarak özellikle onlarca dünyada ender bulunan model arabanın görülebileceği çok keyifli bir konum oluşturmaktadır. Detaylar Rahmi Koç Müzesi yazımızda.

38- İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Bakırköy ilçesinde Aqua Florya AVM konumunda yer alan İstanbul Akvaryum, özellikle 10 bin üzerinde canlıya ev sahipliği yapmasıyla eşsiz bir konum sağlamaktadır. Dünyada ilk defa görebileceğiniz balıklar, köpek balıkları, vatozlar ile dalış veya yağmur ormanında Amazon iklimini yaşama gibi tecrübeler için tercih edilebilir. Detaylar İstanbul Akvaryum yazımızda.

İstanbul’da yer alan en güzel temapark, akvaryum ve lunaparklar için İstanbul’da Lunaparklar yazımıza mutlaka göz atın.

39- Fatih Camii

Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Fatih Camii aslında sadece bir cami değil 16 adet medrese, konukevi, kütüphane ve hamam gibi yapılar ile bir kompleks oluşturmaktadır. İstanbul için çok önemli tarihi konumlardan biri olan Fatih Camii içerisinde ibadet edebilir ve bu eşsiz mimariyi görme şansını elde edebilirsiniz. Detaylar Fatih Camii yazımızda.

Şehrin güzel yerlerini keşfettikten sonra eğer yaz ayındaysanız şehirde denize girebileceğiniz en iyi yerler için de İstanbul’da Denize Girilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz. Sizlerde listede olması gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.