Turkiye'de Gezilecek Yerler

Dünyaya açılmadan önce ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Türkiye’de görülmesi gereken birçok güzel yer bulunmakta.Ancak popüler yerlerin dışında az bilinen ama görülmesi gereken harika yerler bulunmakta.

Türkiye’de gezilecek yerler listesi ile birçok görülmesi gereken yerin listesini sizler için hazırladık.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Türkiye’de görülmesi gereken çok sayıda güzel yer bulunurken farklı bölgelerde yer alan gezilecek yerleri sizler için bir araya getirdik.İşte Türkiye’de gezilecek yerler listesi;

İshak Paşa Sarayı

Türkiye gezilecek yerler İshak Paşa Sarayı

Doğubeyazıt’a 5 km uzaklıkta sarp kayaların üzerinde bulunuyor.Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimarisini özellikleri bir arada taşıyan sarayın tam 116 odası var.Detaylar için İshak Paşa Sarayı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amasya Evleri

amasya evleri

Yeşilırmak’ın kenarında sıralanmış, Osmanlı evlerinin bütün özelliklerini taşıyan bu evler, şehri görmeniz için en iyi sebeplerden bir tanesi.Amasya hakkındaki Amasya’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mardin Taş Evleri

Mardin Taş Evleri

Dinlerin harmanlandığı bir şehridir Mardin.Özellikle taş evlerinin dikkat çektiği şehir, sizi görselliğiyle büyüleyecek.Mardin gezisi öncesinde Mardin’de gidilecek ve görülmesi gereken yerlerin detaylı bir listesini bulunduran Mardin’de gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aspendos Antik Tiyatrosu

aspendos

M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş.15 bin kişilik kapasiteye sahip ve şuanda en iyi korunmuş tarihi yapılardan bir tanesi.Antalya’ya 49 km mesafede bulunuyor.Detaylar için Aspendos Antik Tiyatrosu yazımıza göz atabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü

Türkiye Gezilecek Yerler Cumalıkızık

Osmanlı dönemini merak ediyor musunuz? Burası tam size göre! Orhan Gazi’nin Bursa yakınlarında yaptırdığı köy, Osmanlı mimarisinin önde gelen örneklerinden.Bursa’ya sadece 2 km mesafesi var.Detaylar için Cumalıkızık köyü yazımıza göz atın.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Bursa

Doğa ile iç içe olmayı sevenler için görülecek harika bir yer, Suuçtu şelalesi.Bursa ilinde yer alan şelalede kahvaltı yapabilir ve gün boyu harika bir zaman geçirebilirsiniz.Detaylar Suuçtu Şelalesi yazımızda.

Salda Gölü

Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan bu yer muhteşem görüntüsü ile sizleri büyüleyecek.Gölün harika beyaz kumları ve mavi suları görenleri kendisine hayran bırakıyor.Daha detaylı bilgiler Salda Gölü yazımızda.

Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Dünyanın ikinci en büyük kanyonu Uşak ilimizde bulunan Ulubey Kanyonudur.Kanyonda yer alan cam teras ile uçurumun üstünde farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz.Detaylı bilgiler Ulubey Kanyonu yazımızda.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Manzara Resimleri

Sakarya ilimizde bulunan Acarlar longozu ülkemizde bulunan en büyük tek parça longozdur.Detaylar Acarlar Longozu yazımızda.

Eğirdir Gölü

Türkiye gezilecek yerler Eğirdir Gölü

Göl, Isparta’da bulunuyor.Yılın her mevsimi görüntüsü mükemmel.Asıl rengi camgöbeği, ancak bazı günlerde ve saatlerde farklı renklere bürünüyor.Bu yüzden halk arasında ‘Yedi Renkli Göl’ olarak biliniyor.Detaylı bilgiler Eğirdir Gölü yazımızda.

Nemrut Dağı

Türkiye'de Gezilecek Yerler Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunuyor. Komagene Krallığına ait antik kendi içerisinde barındıran milli parkta, kartal ve aslan ve 7 metreye varan dev heykelleri görebilirsiniz. Detaylar için Nemrut Dağı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abant Gölü

Abant Gölü

Bolu’nun hemen yanında bulunan minyatür gölde yürüyüşler yapabilir.Daha büyük gölün bulunduğu Abant’ta ise fayton ve bisiklet gezileriyle doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Detaylar için Abant Gölü yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gökçeada

Türkiye'de Gezilecek Yerler Gökçeada

Gökçeada’ya geldiyseniz, Kaleköy’de ülkenin son gün batımını izleyebilir, Zeytinli’de dibek kahvesi içebilir ve Rum köylerini gezebilirsiniz.Detaylar için Gökçeada yazımıza göz atabilirsiniz.

Olimpos

olimpos

Likya, Roma ve Bizans’a ait tarihi yapıları ile biliniyor.Eğer buraya yolunuz düşerse, Çıralıda 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir ve hem tarihin hem de doğanın tadını müthiş kumsalında ve denizinde çıkartabilirsiniz. Detaylar için Olimpos yazımıza göz atabilirsiniz.

Harput

Türkiye'de Gezilecek Yerler Harput

Elazığ’ın Harput ilçesi açık hava müzelerine taş çıkartıyor.İçerisinde bulundurduğu yapılar görülmeye değer Meryem Ana Kilisesi, Ulu Cami, Kalesi, Buzluk Mağarası ve müzesi ile ön planda.Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Alaçatı Sörfün Merkezi

Türkiye'de Gezilecek Yerler Alaçatı

Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Alaçatı, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında. Alaçatı hakkında detayar için Alaçatı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Efes Antik Kenti

efes antik kenti

4 bin yıllık bir antik kent.Kiliseleri, çeşmeleri, çarşıları, mağaraları ve herşeyi ile tam bir turizm merkezi.Detaylı bilgiler için Efes Antik Kenti yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayder Yaylası

ayder yaylası

Rize’nin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yaylada, serin havanın tadını çıkartabilirsiniz.Yayla, ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır.Zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de yeterince dikkat çekmeyi başarıyor.Detaylar için Ayder Yaylası yazımızı inceleyebilirsiniz.

Safranbolu

safranbolu 2

Safranbolu ve harika tarihi evleri Türkiye’de gezilecek yerler arasında.Detaylar için Safranbolu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mozaik Kent Zeugma

mozaik kent zeugma

Gaziantep’in, Nizip ilçesinde bulunuyor.Antik kent, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınmakta.Gaziantep’te hakkında olan Gaziantep Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amasra

amasra

Sakin tatilin en iyi adreslerinden biri.Tatil yaparken, aynı zamanda tarihe de tanık olabilirsiniz.Cenova şatosunu, kilisesini ve müzesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Amasra’da görülmesi gereken yerler için Amasra gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Hasankeyf

Hasankeyf

Gelibolu

gelibolu

Birinci Dünya Savaşının en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası,tarihin kalıntıları sizi derinden etkileyecek…

Ani Harabeleri

ani harabeleri

Türkiye-Ermenistan sınırına yakın,Arpaçay nehirinin kenarında kurulan kent,M.Ö. 350-300 yıllarına ait.Harabeler,Ocaklı köyüne yakın,Kars’a 48 kilometre mesafede bulunuyor.

Kapadokya

kapadokya 4

Yerli ve yabancı ziyaretçiler için Kapadokya ilk duraklardan birisi.Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında geliyor diyebiliriz.Kapadokya hakkında detaylar için Kapadokya yazımıza göz atabilirsiniz.

Köyceğiz

Türkiye'de Gezilecek Yerler Köyceğiz

Liman kenit olan Köyceğiz’in tarihi 4000 yıl öncesine dayanıyor.Sultaniye köyündeki kaplıcalarda sağlıklı tatil yapabilir veya Yayla ve Göçkçeova köylerinde safari yapabilirsiniz.Detaylar için Köyceğiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Ölüdeniz

Türkiye'de Gezilecek Yerler Ölüdeniz

Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz, dünyanın en güzel plajlarından birine sahip.Burada Kelebekler Vadisi ,Gemiler Adasını görebilir, Babadağdan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.Detaylı bilgiler Ölüdeniz yazımızda.

Kazdağları

Türkiye'de Gezilecek Yerler Kazdağları

Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunuyor.Tarihi ve muhteşem doğasıyla dikkat çekiyor. Detaylı bilgiler Kaz Dağları yazımızda.

İznik

kazdağları

Çinileriyle dünyaca ünlü olan İznik, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini bünyesinde barındıran bir ilçe.Bursa’ya bir saatlik mesafesi var.

Palamutbükü

Türkiye gezilecek yerler Palamutbükü

Datça merkeze 25 kilometre mesafede,harika bir tatil bölgesi.Köy sit alanı olarak belirlenmiş.Şeffaf sularında ister yüzün,isterseniz balık tutun.Doğa ve deniz sevenler için ideal. Detaylı bilgiler Palamutbükü yazımızda.

Yedigöller Milli Parkı

Türkiye gezilecek yerler Yedigöller

Zamanla dağların arasındaki vadilerde oluşan ve yan yana sıralanan göller,Yedigöller olarak biliniyor.Bolu’da bulunan Yedigöller Milli Parkını özellikle doğa severler görmeli. Yedigöller Milli Parkı hakkındaki detaylı yazımız olan Yedigöller yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pamukkale

Pamukkale

Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin yine ilk sıralarında yer alan Pamukkale için her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist bu bölgeye akın ediyor.Detaylı bilgiler için Pamukkale Travertenleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Balıklı Göl

Türkiye gezilecek yerler Balıklı göl

Şanlıurfa’da bulunan Aynzeliha ve Halil-ur Rahman gölleri, Hz.İBrahim’in ateşe atıldığından, düştüğü yer olarak bilinir.Burası turistlerin ilgisini çeken en gözde yerlerden bir tanesi.Detaylı bilgiler için Balıklı Göl yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konya

konya

Türkiye’de gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Konya.Hz.Mevlana’yı hissetmek isteyenler, mutlaka Konya’ya uğramalı.Şehir, tarihi ve kültür mirası ile açık hava müzesi kıvamında. Konya’da görülmesi gereken yerler için Konya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Şirince Köyü

Şirince Köyü

İzmir’in Selçuklu ilçesine 8 kilometre mesafesi var.Zeytinlik, şeftali bahçeleri ve üzüm bağları ile çevrili bir Rum köyü.Evleri, 19. yüzyılın Anadolu mimarisini gözler önüne seriyor.Detaylı bilgiler için Şirince Köyü yazımıza göz atabilirsiniz.

Tortum Şelalesi

tortum şelalesi

Şelale, Erzurum’da bulunuyor.48 metre yüksekliği ile Avrupa ve Asya’da birinci sırada.Dünya genelinde ise üçüncü sırayı almış durumda.

Saklıkent

saklıkent

Fethiye ve Antalya arasında bulunan vadi, 18 kilometre uzunluğunda.İlerlemek için kayalara tırmanmanız gereken değişik bir yer.Macera sevenlerin mutlaka uğraması gerekiyor. Detaylar Saklıkent Kanyonu yazımızda.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı Resimleri

Ballıkayalar, İstanbul’a yakın olması ve kahvaltı veya piknik yapmak isteyenler için güzel bir alternatif.Tabiat parkı hakkında detaylar Ballıkayalar Tabiat Parkı yazımızda yer alıyor.

Türkiye’de gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz.Sizlerde listede yer almasını düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.